Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Polakach w latach 1939-1945. Ludobójstwo niepotępione

Wydawnictwo: Bellona
historia, zbrodnia, ludobójstwo
historia
LubimyCzytać

Prezentowana książka ma za cel ukazanie czytelnikom okoliczności jednej z największych tragedii, jakie spotkały Polaków w historii naszego narodu - ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich chłopów. Mordy podjęte z najniższych pobudek realizowane były pod przykrywką wzniosłych ukraińskich haseł narodowych. Aktom terroru towarzyszyła niewyobrażalna grabież mienia prywatnego i narodowego. Zniszczono też bezpowrotnie dobra kultury ogromnej wartości, obiekty sakralne i świeckie. Zbrodnie nacjonalistów skupionych w
Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a potem także Ukraińskiej
Powstańczej Armii, były dokonywane z wyjątkowym metodycznym
okrucieństwem, dającym mordercom sadystyczną satysfakcję. Pastwienie się
nad ofiarami, gwałty, tortury były stosowane na masową skalę.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Marta94 | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Nie wiem co mam napisać. Książka nie jest łatwa,Nie jest też dla ludzi o słabych nerwach. Trzeba przysiąc,przeczytać oraz spróbować zrozumieć. Wiem,że nie jest to i nie będzie takie proste. Wiem jedno! My też w tych okresach nie byliśmy bez winy. Nie sprawiedliwe jest zrzucanie wint Tylko na jedną stronę. Oba narody są tak samo pokrzywdzone. Oba narody zasługują na prawdę historyczną. Oba narody powinny dojść do porozumienia. By ta straszna tragedia nigdy się nie powtórzyła.

Historia uczy nas pokory. My wyciągamy z lekcji wnioski.

Indywiduum | 2017-01-24
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Dostarcza wiedzę wystarczającą i obowiązkową, za to plus, ale Pan Pilipiuk ma rację: to nie jest żadne niepotępione ani zapomniane ludobójstwo.

ziombel | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane, Polska, Historia
Przeczytana: 29 lipca 2016

W tym dziele autorzy przedstawiają dzieje ludobójstw na polakach wykonywanych przez ukraińskich nacjonalistów z UPA(Ukraińska Armia Powstańcza) oraz OUN(Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów). Autorzy na samym początku zaznaczyli, że ich celem nie było napisanie rozprawy naukowej, a książki popularyzującej wiedzę na temat ludobójstwa oraz potępienie go.

Dzieło rozpoczyna się od opisu ideologii integralnego nacjonalizmu ukraińskiego. Celem OUN było stworzenie Wielkiej Ukrainy w skład której miały wchodzić wszystkie ziemie, które były zamieszkane przez ukraińców nawet w kilku procentach. Cały obszar miał zostać oczyszczony ze wszelkich innych nacji, aby Ukraina była czystym rasowo państwem. OUN nawiązywało do ideologii nazistowskiej oraz faszyzmu. Inspirowali się w działaniu także u bolszewików. Organizacje nacjonalistyczne wysunęły żądania do władz polskich o oddanie im dużej części kraju. Żądania zostały oczywiście odrzucone ale rząd Polski chciał wspierać powstanie wolnej Ukrainy...