Raszyn 1809

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
bitwa, Raszyn, Bellona
historyczna

Sytuację uratowało przybycie wodza naczelnego ks. Józefa Poniatowskiego. Powiadomiony o krytycznej sytuacji straży przedniej opuścił kwaterę główną w Raszynie i na czele swej świty popędził galopem do Falent. Nie miał zresztą zbyt długiej drogi do przebycia, walka toczyła się już bowiem u wylotu grobli. Wokół panował zamęt i popłoch. Trakt zasypywany był gradem kul, wokół wybuchały granaty i pociski armatnie wyrzucające w górę prawdziwe fontanny błota. Artylerzyści Sołtyka gorączkowo opuszczali dotychczasowe pozycje i przetaczali uratowane z rąk nieprzyjaciela, grzęznące w glinie armaty na nowe stanowiska, bliżej wylotu grobli. Niektórzy z nich walczyli wręcz z atakującymi ich Węgrami.

Książka prezentuje przebieg i okoliczności pierwszej od czasu upadku państwa bitwy, stoczonej przez polską armię pod polskim dowództwem. Przypomina, że bitwa raszyńska i późniejsza kampania 1809 r. należały do tych nielicznych w naszej historii, w której sukces militarny został należycie wykorzystany.

Koval | 2013-03-23
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 23 marca 2013

Porozumienie Napoleona z carem Aleksandrem w Tylży umożliwiło powstanie Księstwa Warszawskiego. Ze strony cesarza Francuzów nie był to akt miłości do Polski i Polaków (z wyjątkiem pani Walewskiej, ma się rozumieć), a raczej chłodna kalkulacja. Choć Księstwo stanowiło najdalej wysunięty na wschód przyczółek „cywilizacji napoleońskiej”, to jednak Napoleon, aby nie drażnić Rosjan, nadał mu rangę nieadekwatną do polskich aspiracji narodowych: był to twór niewielki (powstał z ziem zaboru pruskiego), osobliwa była też jego nazwa – zamiast królestwa – księstwo i nie polskie, tylko warszawskie. Ot, taka poprawność polityczna. Szybko też okazało się, że rosyjskie „sojusznik” nie zamierzał dotrzymać postanowień z Tylży. Mniejsza o łamanie antyangielskiej blokady kontynentalnej, groźniejsza była przyjazna neutralność wobec Austrii, głównego podówczas wroga Francji, która nie godziła się na wskrzeszenie państwa polskiego nawet w tak ograniczonej formie i zaatakowała je w 1809 roku.
O dziejach...

Rebelson1990 | 2017-07-01