Lissa 1866

7 (22 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia, bitwy, wojny, Włochy, Austria
historia
Łukasz Kuć

"Kaiser" wykonał najpierw niewielki zwrot na prawą burtę pozorując unik, a następnie dokonał zwrotu w lewo i w chwilę później, było wówczas około godziny 11.10, uderzył w lewą burtę rozpędzonego "Re di Portogalo" na wysokości maszynowni. Uderzenie, jakkolwiek nastąpiło pod dosyć ostrym kątem było bradzo silne. Komandor Riboty w pewnej chwili sądził już, że jego pancernik zostanie zatopiony. Tak niechybnie by się stało, gdyby "Kaiser" wyposażony był w ostrogę do taranowania lub był pancernikiem.

Bitwa pod Lissą - bitwa morska pomiędzy flotą włoską a austriacką podczas wojny włosko-prusko-austriackiej 1866 roku, stoczona 20 lipca 1866 koło wyspy Lissa (Vis) na Morzu Adriatyckim, zakończona zwycięstwem austriackim. Była to pierwsza bitwa morska eskadr okrętów pancernych. Utrwaliła supremację floty monarchii habsburskiej na Adriatyku.

Elevander | 2013-04-14
Przeczytana: 24 marca 2013

Całkiem niezła książka na temat zwycięstwa floty austriackiej koło wyspy Lissa. Autor w miarę interesująco opisywał wydarzenia, nie uciekał się do zabawy w literaturę piękną, a swoją pracę uzupełnił dość dobrymi tabelami. W porównaniu choćby z "Navarino 1827" ta książka zasługuje na pochwałę. Solidna pozycja w serii HB.

e2tomw | 2016-11-14
Watcher | 2016-07-22