Lipsk 1813

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Getos

Monografia "bitwy narodów", stoczonej 16-19 października 1813 r., przez siły koalicji antynapoleońskiej z wojskami cesarza Francuzów. Dzieje tej krwawej rozprawy, która nie przyniosła rozstrzygnięcia, choć zmusiła sprzymierzone z Francuzami siły do wycofania się, pełne są wielkich postaci i heroizmu. W walkach zginęło lub raniono po obu stronach ponad 100.000 osób. Poległo wiele wybitnych dowódców, marszałek Poniatowski, kilkunastu generałów. Autorka opisuje przebieg działań, wspomina anegdoty i odwołuje się do wybitnych jednostek (choć nie gloryfikuje ich). Jej książka jest obowiązkową lekturą dla każdego zainteresowanego okresem napoleońskim w Europie i historią wojskowości.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Zoltar | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

To chronologicznie trzecia książka serii "Historyczne bitwy", której tematem jest kampania z okresu wojen koalicyjnych. Tym razem chodzi o rok 1813 i rozstrzygające de facto starcie Napoleona z armiami szóstej koalicji. Z mojego punktu widzenia jest to równocześnie najsłabsza z tych pozycji.

Nie chodzi mi o samą wiedzę historyczną autorki. Będąc laikiem, który właśnie rozpoczyna poznawanie tego okresu historycznego, nie mam jeszcze na ten temat wyrobionego zdania. Bardziej mogę ocenić styl i wyposażenie książki.

Stylistycznie nie jest, niestety, zbyt dobrze. Już od pierwszych stron negatywnie dały o sobie znać dziwne sformułowania. Na przykład tłumaczenie "na chama" wszystkich imion uczestników tych walk na polski. Nie dość, że poznanie pełnego nazwiska danego człowieka w takiej formie bardzo utrudnia wyszukanie go w internecie, to jest to równocześnie w pewnym stopniu obraźliwe. W końcu "Ignác Gyulay" to nie to samo co "Ignacy Gyulai". Niektórych nazwisk nie udało mi się nawet...

peruniec | 2015-05-13

Brak opisu wojsk czasów napoleońskich.