Żółte wody - Korsuń 1648

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
bitwa, konflikt,
historyczna

Geneza i pierwszy okres największego powstania kozackiego pod przywództwem Bohdana Chmielnickiego, które na pół wieku wplątało Rzeczpospolitą w wojny prawie ze wszystkimi sąsiadami. Szczegółowy opis bitwy nad Żółtymi Wodami i pod Korsuniem, w czasie których Kozacy i Tatarzy pobili całą armię koronną.

Axsiu | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Gdybym miał wskazać datę, która najbardziej mnie interesuję, prawdopodobnie wskazałbym rok 1648 - graniczną datę dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W tym roku wybuchło Powstanie Chmielnickiego, które ukazało wewnętrzną słabość machiny państwowej RON. Klęski, a właściwie rzezie, wojsk polskich pod Żółtymi Wodami i pod Korsuniem w maju 1648 r. i unicestwienie oddziałów koronnych były ukoronowaniem narastającego kryzysu państwowego w RON od początków wieku XVII.

Trzeba jednocześnie przyznać że powyższe klęski naszych wojsk, mimo że liczebnie żenująco niskich jak na owe czasy, nie były przesądzone. Jednak dobry król jakim był Władysław IV popełnił u schyłku panowania fatalny w skutkach błąd, mianując na hetmaństwo wielkie koronne Mikołaja Potockiego, a na hetmaństwo polne - Marcina Kalinowskiego. Śledząc czyny Potockiego, jego nieudolność może wprost zadziwiać. Zapewne, gdyby wciąż żył Stanisław Koniecpolski, dzieje pamiętnego roku 1648 potoczyłyby się inaczej.

Misza | 2015-12-29
masia | 2015-12-04