Potęga i Raj. Ameryka i Europa w nowym porządku świata

Wydawnictwo: StudioEMKA
historyczna

Europa postrzega Stany Zjednoczone jako kraj arogancki, jednostronny i niepotrzebnie wojowniczy. W oczach Stanów Zjednoczonych Europa jest wyczerpana, niepoważna i słaba. Rozdrażnienie i nieufność po obu stronach Atlantyku pogłębia się i prowadzi do braku zrozumienia...

tazi | 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 27 lutego 2016

Wystawiam ocenę bardzo dobrą, ale z pewnym wahaniem. Styl znakomity, lotny, lekki i przejrzysty. Bardzo dobrze pozwala śledzić tok rozumowania autora, analizować przytaczane argumenty i badać źródła przedstawianych wniosków. Wątpliwości budzą we mnie, wspomniane w jednej z istniejących już tu opinii, uproszczenia i schematy. Oczywiście, można opierać się na założeniu, iż autor chciał przedstawić bardzo ogólny zarys relacji pomiędzy Starym i Nowym Światem na bazie relacji siła-dyplomacja, ale i tak pozostaje poczucie, że nawet ten aspekt pozostaje prześledzony pobieżnie, płytko i wybiórczo. Zwłaszcza, że Europa po 11 września, Europa w obliczu wojny w Afganistanie to nie tylko Francja, Anglia i Niemcy. Uważam jednak, że jest to dobry materiał do krytycznych rozważań i ciekawych dyskusji, zarówno w ramach zajęć na uczelni jak i w domowych dysputach przy lampce dobrego wina.

Bartowski | 2015-10-12

Pomimo ogromnej wiedzy, myślne i tezy Kagana są życzeniowe. Chociaż krytykuje czarno-białą wizję świata Ameryki sam niejednokrotnie zamyka się w tym podziale. Kategoryzuje, posługuje się schematami, nie uwzględnia zmian w polityce państw oraz różnych, często nietypowych metod osiągania zamierzonych celów.

uzz | 2015-05-30

Bardzo ciekawe i trafne podejście do stosunków europejsko-amerykańskich. Świetna pozycja dla wszystkich, postrzegających Stany Zjednoczone na arenie międzynarodowej, jako skorumpowanego policjanta, który aresztując przestępców jednocześnie przyjmuje łapówki.

Nina | 2012-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Krótko, zwięźle i na temat. Na pewno warta przeczytania dla samego poznania opinii autora na temat stosunków Ameryki z Europą (i odwrotnie).
Dobra do kompletu z Huntingtonem i Fukuyamą.

Maryśka | 2011-12-15

Lektura obowiązkowa na studiach, ale dobrze się czytało. Kagan zamieścił trafne uwagi i spostrzeżenia, które pozwoliły mi spojrzeć na niesnaski amerykańsko-europejskie z obu stron.

Emilia5 | 2013-02-18

Bardzo chcę przeczyta tę książkę , będzie ona przydatna do powiększenia mojej wiedzy z zakresu stosunków międzynarodowych .

książek: 2023
Agata | 2012-09-26
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Świetne!!!! Jestem miłośniczką wszystkiego co traktuje o USA, a ta pozycja mnie powaliła.

Paulina | 2015-12-26
Przeczytana: 27 grudnia 2015