Walkiria

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Prawdziwa historia zamachu na Hitlera. 20 lipca 1944 oficerowie Wehrmachtu pod przywództwem pułkownika Clausa van Stauffenberga podjęli próbę dokonania zamachu podjęli próbę dokonania zamachu na życie Adolfa Hitlera. Według planu Stauffenberg miał podłożyć bombę obok siedzenia Hitlera podczas narady w Wilczym Szańcu, natychmiast polecieć do Berlina i objąć dowództwo nad wojskiem. Hitler przeżył wybuch, Stauffenberg jednak dowiedział się o tym dopiero w Berlinie. Wierni Führerowi oficerowie rozpoczęli kontrakcję. Przywódcy spisku zostali natychmiast schwytani i rozstrzelani. Rozpoczęły się czystki, które zakończyły się śmiercią ponad pięciu tysięcy przeciwników reżimu Hitlera. Wydarzenia z lipca 1944 roku stały się kanwą filmu Walkiria z Tomem Cruise em w roli głównej. Ian Kershaw jest profesorem historii współczesnej na University of Sheffield. za swoje osiągnięcia otrzymał w 1994 r. niemiecki Krzyż zasługi. W 2002 r. otrzymał szlachectwo, zaś w 2004 Historical Association przyznało mu Norton Medlicott Medal. Był konsultantem trzech seriali BBC: Naziści. Ostrzeżenie historii, Wojna stulecia i Auschwitz. Jest autorem m.in. Hitler 1889-1936: Hybris i Hitler 1936-1945: Nemezis, uznawanych za najpełniejszą biografię Hitlera, za które otrzymał Wolfson Literary Award w dziedzinie historii i nagrodę Brunona Kreisky ego w Austrii za polityczną książkę roku oraz został współlaureatem pierwszej edycji British Academy Book Prize.

Ghostwriter | 2011-04-06
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Cytat odnośnie zamachu na Hitlera i spiskowców - " W skomplikowanych wątkach tej historii kryły się głębokie przejawy wysokich wartości etycznych i transcendentalnego poczucia moralnego obowiązku, kodeks honorowy, polityczny idealizm, przekonana religijne, osobista odwaga, wielka bezinteresowność, głębokie człowieczeństwo i umiłowanie kraju, które od nazistowskiego szowinizmu były oddalone o lata świetlne". Po tej laurce dla Stauffenberga i spółki miałem ochotę rzucić tą książkę w kąt. Ale przeczytałem do końca bo jest krótka, raptem 140 stron dużych liter (z czego 60 to dokumenty).

Opis zamachu sprawnie opisany ale o samych spiskowcach można przeczytać różne uproszczenia czy wręcz kłamstwa - jak w przytoczonym fragmencie. Więcej prawdy o Stauffenbergu można dowiedzieć się z wikipedii a największą wartością tej książki są źródła na samym końcu (za to podniosłem z jednej do dwóch gwiazdek) - na czele z planem pokojowym autorstwa Carla Goerdelera z 1943 roku. Interesujący jest...

olivienne | 2013-06-03

Mówiąc szczerze zawiodłam się na książce. Spodziewałam się szczegółowej, dokładnej relacji, a dostałam ogólny zarys sytuacji + 60 stron różnych, jak dla mnie mało znaczących dokumentów.

Aquarius1981 | 2013-02-18
Przeczytana: styczeń 2013

Spodziewałem się dobrej wciągającej, bardzo szczegółowej (a'la Wołoszański) lektury, no i zawiodłem się. Ta książka ładnie się prezentuje na półce, ale treść nie pozwala mi ocenić jej pozytywnie. W mojej subiektywnej ocenie jest słaba, a nawet bardzo słaba..

irman | 2016-10-15
Raven | 2016-06-08