Uznany za fundamentalistę

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Reluctant Fundamentalist
Ag2S

Pakistańskie miasto, Lahore. Do kawiarnianego stolika, przy którym siedzi zażenowany nieznajomy, z wyglądu Amerykanin, dosiada się brodaty mężczyzna. Rozpoczyna konwersację, która bardzo szybko przeradza się w długi monolog, podczas którego zmierzch zdąży zapaść w zmrok. Changez, bo tak nazywa się ów mężczyzna, jest żywym przykładem amerykańskiego snu imigranta. Ukończywszy z wyróżnieniem studia w Princeton, dostaje od razu propozycję świetnie płatnej pracy w jednej z renomowanych nowojorskich firm. Zachłystuje się życiem Manhattanu, poznaje piękną Erikę, a problemy swoich pakistańskich krewnych zostawia daleko za sobą. Jednak tragedia z 11 września i cała lawina późniejszych wydarzeń zmieniają jego wyobrażenie o idealnym życiu w Ameryce. Jego własna tożsamość ulega diametralnej przemianie, a dawne wartości stają się bardziej fundamentalne od pragnień o władzy, pieniądzach i miłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Monika | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Ciekawa treść i ciekawa forma. Oryginalna, niebanalna, intrygująca.
Do Amerykanina w knajpie w Lahore przysiada się Pakistańczyk i przez całą książkę prowadzi swoisty monolog opowiadając swoją historię.
Monolog, który zmusza do refleksji, pobudza wyobraźnię i zostaje w pamięci.
Polecam.

biomycha85 | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Książka pokazuje ciekawy punkt widzenia na rolę USA we współczesnym świecie. Zmusza do zastanowienia się, czy wybawianie świata poprzez konflikty zbrojne, to rzeczywista pomoc uciemiężonym, czy też może współczesny rodzaj kolonializmu. Ciekawie prowadzony monolog głównego bohatera, młodego Pakistańczyka, wykształconego w USA, mieszkającego w Nowym Jorku zarówno przed jak i po zamachu na WTC, pokazuje, jak bardzo zmieniło się postrzeganie jego osoby, przez pryzmat religii i pochodzenia. Ukazano także wewnętrzną przemianę bohatera, początkowo zachłyśniętego swym amerykańskim snem, z czasem jednak człowieka pełnego gniewu, poczucia klęski, załamanego zgnilizną świata. Zdecydowanie jest to pozycja zmuszająca do refleksji

Koronczarka | 2013-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2013

Dla naszego kręgu cywilizacyjnego zupełnie inna perspektywa. Książka jest monologiem Pakistańczyka, który w chwili ataku na wieże WTC mieszkał w Nowym Jorku i, dzięki amerykańskiemu doskonałemu wykształceniu, robił błyskotliwą karierę. Changez (ów Pakistańczyk) opowiada o tym, jak powolutku, w sposób niemalże niezauważalny, w sposób, który zaskakuje czasami jego samego, przekształca się z kandydata na Amerykanina w islamskiego fundamentalistę. W tle wzruszająca historia miłosna. Nie przekonuje mnie często stosowany chwyt kompozycyjny monologu skierowanego do kogoś, kto nie odzywa się, wydaje mi się to nieautentyczne, dlatego drażniące. Mimo tego przeczytałam tę książkę z zainteresowaniem.

Demonique | 2010-09-04

Bardzo ciekawa powieść o życiu Pakistańczyka mieszkającego w USA w dobie zamachów na WTC. Wspaniały monolog młodego Lahaurczyka opisującego swoje życie na obczyżnie począwszy od czasów studiów, po pracę w korporacji oraz nieszczęśliwą miłość aż po przemiany, jakie u niego zaszły po serii zamachów na WTC. Książkę polecam. Wbrew temu co o niej czytałam, że "przyprawia o dreszcz"...szczerze przyznam, nie poczułam niczego podobnego. Ale to może kwestia ludzkiej wrażliwosci... Jedno jest pewne: chciałabym, żeby i do mnie gdzieś, kiedyś, w kafejce przysiadł się ktoś o tak wspaniałych zdolnościach retorycznych i zaciekawił mnie swoją historią jak to zrobił główny bohater powieści "Uznany za fundamenstalistę"...

JohnTWaterhouse | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Bardzo dobra książka, ukazująca inne spojrzenie na zderzenie kultur, pozwalająca zrozumieć mieszankę fascynacji i niechęci, którą mogą odczuwać przedstawiciele świata islamu do cywilizacji zachodniej, a zwłaszcza amerykańskiej, nie na poziomie fundamentalizmu, a na poziomie rozczarowania obecną rzeczywistością, własną historią i instrumentalnym traktowaniem przez wielkich świata polityki i finansów. Co więcej, wydaje mi się, że ten aspekt może być bliski także niektórym Polakom (może nie tym najmłodszym, urodzonym po 1989, ale już tym 10 lat starszym), którym udało się odnieść sukces na zachodzie, ale których może razić postępujące odhumanizowanie życia, którym rządzi ekonomia i rozrywka i którzy z jednej strony mogą zazdrościć osiągnięć cywilizacyjnych krajom anglosaskim, a z drugiej mają problem z zaakceptowaniem pewnego poczucia wyższości mieszkańców tych państw (często przez nich samych nieuświadomionego), nad którymi machina historia nie przetoczyła się jak nad Polską.

Jedyna...

glasscloud | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Napisać dobrą książkę w formie monologu wcale nie jest tak łatwo, jakby się mogło wydawać. Mnie przynajmniej taka forma zawsze trochę odstrasza. "Uznany za fundamentalistę" jest jednak książką stosunkowo krótką, a do tego ma niezłe oceny, uznałam więc, że może warto zaryzykować. I zaskoczyła mnie ona, pozytywnie. Pomimo że już sam opis zdradza w większości fabułę, a opowieść snuta przez naszego bohatera-narratora jest w sumie bardzo spokojna, bez nagłych zwrotów akcji; wciągnęłam się właściwie od pierwszych stron. Ma w sobie coś takiego ta książka, ten sposób opowiadania, że aż chce się czytać. A czyta się ją błyskawicznie. Wiele pytań jeszcze zostaje w głowie po zakończeniu lektury, ale nie takich, by odczuwać z ich powodu niedosyt. Książka ma swój klimat i nie niszczy go niepotrzebnymi wyjaśnieniami. Jak dla mnie, pozycja zdecydowanie warta polecenia.

ElaOP | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

pozycja zdecydowanie godna polecenia i pozostawia po sobie bardzo dużo emocji. Historia Changeza młodego absolwenta Princeton jest usłana różami. Mężczyzna ciężko pracuje na swoją pozycję i sukces. Kiedy osiąga już szczyty jego życie obraca się o 180 stopni tracąc wszystko. Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, przeżywamy z bohaterem wszystkie emocje. Gorąco polecam bo na prawdę warto.

kasandra_85 | 2014-02-03
Przeczytana: styczeń 2014

| 2011-03-20

Jest to książka która ma formę monologu który prowadzi Pakistańczyk, muzułmanin z Amerykaninem którego spotyka w swoim rodzinnym mieście w Pakistanie. Changez bo tak nazywa się Pakistańczyk opowiada historię swojego życia począwszy od tego jak studiował i pracował w USA i jak jego życie się zmieniło po ataku 11 września na wieże WTC.

Jeśli ktoś lubi takie trochę bardziej poważne i prowokacyjne książki to bardzo serdecznie polecam. Książkę się bardzo dobrze i szybko czyta więc pomimo tego że ma ok. 240 stron można spokojnie przeczytać ją w jeden dzień. Duży druk, duże odstępy i marginesy robią swoje :) Poza tym książka jest tak napisana że we wszystkim lub prawie wszystkim tym co mówi bohater się możemy zgodzić :)

Michał | 2013-06-20

Elegancka literatura.