Historia polityczna Polski 1989-2005

Wydawnictwo: Arcana
PRL, historia Polski
historyczna

Prezentowana książka stanowi zmienioną i rozbudowaną wersję pracy quotPierwsze lata III Rzeczypospolitej quot. zawiera syntetyczne spojrzenie na dzieje polityczne Polski w latach 1989-2005. Jej główne wątki obejmują m.in. genezę i przebieg obrad okrągłego stołu, wyboru czerwcowe 1989r. , bilans prezydentur Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, działalność kolejnych rządów, wre

Krzysztof1993 | 2016-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2016

Rewelacyjna książka. To pokaźnego rozmiaru tomisko w niemały sposób przyczyniło się do poznania oraz usystematyzowania mojej wiedzy z historii politycznej III RP. Przybliżone są szczegółowo meandry systematycznego przejmowania władzy przez opozycjonistów z Solidarności, w końcu rozbicie parlamentarne w latach 1991-1993, które osłabiło środowiska opozycyjne i przyczyniło się do przejęcia władzy przez postkomunistów, pierwsze kroki III RP w polityce zagranicznej, ambicje Lecha Wałęsy, tak jak i jego upadek, manipulowanie systemem wyborczym w celu zapewnienia ugrupowaniu najlepszego wyniku etc. Lektura pozwoliła mi zrozumieć również źródło pewnych niechęci wśród polityków, różne mechanizmy czy przemiany co niektórych osobistości. Osobiście uważam, że dwukrotne rządy postkomunistów to coś najgorszego, co mogło przydarzyć się Polsce. Pierwsze rządy to hamowanie niezbędnych przemian, zaś następne to kontynuacja rozbudowy wpływów. Afera Orlenu, afera Rywina, ułaskawienie przez...

| 2012-12-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, ARCANA

Najnowsza historia Polski razem z dr Antonim Dudkiem - od Okrągłego Stołu do zwycięstwa w wyborach prezydenckich przez Lecha Kaczyńskiego.

Antoni Dudek przedstawia wszystkie fakty polityczne, które miały miejsce w latach 1989 - 2005 wraz z ich szczegółową analizą. Autor przedstawia największe pozytywy wszystkich wydarzeń oraz ich negatywy, nastroje społeczne, wiele nieznanych wypowiedzi najważniejszych polityków oraz motywy, które nimi kierowały; wszystkie polityczne gry prowadzone w Polsce jak i na szczeblu międzynarodowym, np. negocjacje rządu Millera o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej; największe afery polskiej sceny politycznej i biznesowej etc podpierając się przy tym wszystkim odpowiednimi dokumentami i zdjęciami.

Książka stanowi, według mnie, jedną z najważniejszych pozycji w próbie obiektywnej i (w moim przekonaniu) pozbawionej jakichkolwiek powiązań partyjnych analizie 16 pierwszych lat III RP i każdy powinien się z nią zapoznać.

Czyta się ją łatwo i szybko ze...

Michał_K-ski | 2016-11-30
Zubr | 2016-09-05