rozwiń zwiń

Po spirali

Okładka książki Po spirali
Piotr Rogoża Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Behemot fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Behemot
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-02-05
2008-02-05

Okładka książki Tarnowskie Góry Kryminalnie Iwona Banach, Dariusz Barczewski, Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Rafał Dębski, Piotr Górski, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Bożena Mazalik, Piotr Rogoża, Arkady Saulski, Andrzej Sawicki, Jacek Sobota, Robert Ziębiński
Ocena 7,7
Tarnowskie Gór... Iwona Banach, Dariu...
Okładka książki Czynnik turyński Krzysztof Komander, Piotr Rogoża
Ocena 6,6
Czynnik turyński Krzysztof Komander,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 387 (12/2014) Bartosz Działoszyński, Alan Gratz, Gwyneth Jones, Paweł Paliński, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Piotr Rogoża
Ocena 5,8
Nowa Fantastyk... Bartosz Działoszyńs...

Dawno nie czytałem czegoś tak słabego. W latach zerowych Piotr Rogoża był uważany za wielką nadzieję polskiej fantastyki, jakieś jego opowiadanie czytałem chyba w NF, nie utkwiło mi ono w pamięci. I dopiero teraz sięgnąłem na zalegającą od lat na półce Chcę przeczytać niedługą powieść „Po spirali”. I co? I porażka totalna.

Ma to być zabawna humorystyczna, fantastycznie zakręcona powieść, której bohaterem zbiorowym jest młodzież Cielęcina. Tak arcydowcipnie autor przechrzcił swoje rodzinne miasteczko Sulęcin. Pozostałe dowcipy trzymają ten poziom. No cóż, jakoś przebrnąłem 220 stron tej mizeryji. Niestety nie potrafię odnaleźć niczego pozytywnego w tym rzekomo śmiesznym utworze. Parodystyczne wysiłki autora rozbijają się o ścianę jego twórczej bezradności. Stan młodzieży cielęcińskiej określiłbym jednym słowem: pustogłowie. W pełni wyrażają je nieskomplikowane rozmowy licealistów, których zainteresowania nie sięgają dalej niż wypalenie jointa lub wypicie jakiegoś alkoholu. Nawet parapsychiczna nadwrażliwość Modrzewia nie wnosi tu niczego. Co jeszcze? Tempo akcji jest niemrawe, napędzające ją wydarzenia płaskie i blade, dialogi prymitywne, a poczucie humoru... no, lepiej nie mówić. Śmieszniejsza niż dowcipy cielęcińskich młodziaków jest chyba nawet kaszanka, w której gustuje wilkołak Pimpuś. Jeśli to ma być prawdziwy obraz polskiej prowincji, to strach się bać w jakim kraju żyjemy.

Ma to być zabawna humorystyczna, fantastycznie...

Niezła komedia młodzieżowa pisana pierwszoosobowo, którą szybko się czyta i nie można się od niej oderwać. Po latach wróciłem do książki i wciąż tak samo mi się podoba. Autor świetnie w niej dobiera porównania i potrafi tworzyć komiczną narrację. Książka z gatunku "lekka i przyjemna". Minus za Księcia Ciemności, bo jeśli to nie była ironia na czarne charaktery popkultury, to zero w tej nazwie i bohaterze oryginalności. Ponadto redakcja zupełnie nie wiedziała, jak zapisuje się dialogi, bo błędy są na każdej stronie w całej książce.

Niestety jest to jedna z najgorszych książek, jakie w życiu przeczytałam. Postaci uważam za nieciekawie skomponowane, a spora część lektury była najzwyczajniej w świecie nudna. Czytając zakończenie nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że autor, mimo braku pomysłu na fabułę, musiał wyrobić się z dokończeniem książki przed upływem czasu jakie dało mu na to wydawnictwo.

Cielęcin to nie miasto,to stan umysłu.Od czego by zacząć ? Może,od tego że,to najbardziej zwariowane polskie fantasty jakie znam.
Książka,według mnie zasługuje na jakoś przyzwoitą nagrodę.

Już same pseudonimy są bardzo zabawne.Nietopyr,Budzigniew.
A obiad w barze Chrząszcz,pewnie odbije się nie jednemu.
Historia Księcia Ciemności jest opisana bardzo zabawnie.\
Tak więc Po Spirali,jest przykładem że fantasty polskie może być zabawne.

Książka,według mnie zasługuje na jakoś przyzwoitą nagrodę.

Już same pseudonimy są bardzo zabawne.Nietopyr,Budzigniew.
A obiad w barze Chrząszcz,pewnie odbije się nie jednemu.
Historia Księcia Ciemności jest opisana bardzo zabawnie.\
Tak więc Po...

Moje pierwsze zetknięcie z twórczością Rogoży poszerzyło moje horyzonty w zakresie tego, że nie tylko klasyka może być wybitna. Lżejszy od Pilipiuka, do którego często, choć niepotrzebnie porównywany jest autor. Opary absurdu nawiązujące bez skrępowania i z pazurem do polskiej rzeczywistości mają w sobie coś z garażowej muzyki punk. Moim pierwszym zaskoczeniem było to, że musiałem w pewnym momencie przestać czytać, bo...musiałem po prostu "wyśmiać się" z tego co właśnie dojrzały moje oczy. Reszta została już powiedziana. Nie powielam, dla miłośników fantasy-absurdu z poczuciem humoru będzie jak znalazł.

Naprawdę dawno się tak nie ubawiłem jak przy lekturze tej książki :) Barwna, pomysłowa i świetnie napisana ze wspaniałym poczuciem humoru, co pozwala mi na określenie z dużą dozą prawdopodobieństwa, że z przyjemnością sięgnę po następne pozycje Autora.

Cielęcin, miasteczko w województwie lubuskim, przy trasie przelotowej na Gorzów. Mieszkańcy utrzymują się z pracy w „Kabeltech”, zakładzie wytwarzającym wiązki kablowe.
Kościół, szkoła, park, knajpa, bar mleczny, stary cmentarz żydowski. Nuda i marazm. Czy aby na pewno?!
Tu bowiem może zdarzyć się wszystko, a rzeczy najdziwniejsze są normalnością. Czarownica Zyta trzyma sztamę z wojskiem. Mieszka w lesie na terenie poligonu. A lata nie na miotle, tylko na silniku MIG-a. Po mieście błąka się to tu, to tam niezależny poszukiwacz skarbów – Hubert Wstańko. A wśród ziomali narodził się nowy kult, czczenie panny Kurwa Mać. Czasem na drodze lub w powietrzu można zobaczyć niebywały obiekt – to wehikuły Smolenia, miejscowego wariata, który buduje niezwykle machiny z odpadów poprodukcyjnych i starych motocykli. W podziemiach Cielęcina pracuje ukryty naukowiec Igor.

Na działkach, gdzie w altanie mieszka główny bohater książki, Modrzew, straszą duchy pogan. Tu często można spotkać kolegów Modrzewia ze szkoły:
 Jacka „NIETOPYR” – tyczkowaty, ze zmierzwionymi włosami i wiecznie ponurym wyrazem twarzy;
 Błażeja „BUDZIGNIEW” – bujne loki, lekko kaczy chód, ha przez dwa dni swego niedługiego życia istniał pod postacią żaby (9zemsta czarownicy Zyty);
 Mała – dziewczyna Modrzewia, zgrabna i ładna.

Co pięćdziesiąt lat Cielęcin przeżywa chwile grozy i strachu.. pojawiają się dziwne anomalie, jak np. chodzące po mieście stada pingwinów cesarskich, słonie, spadające z nieba na działki i lasy – ozorki. Okazuje się, że co pól wieku trzeba bronić miasta. A to zadanie zawsze przypadało w udziale rodzinie Modrzewia. Teraz to on musi uratować Cielęcin przed Księciem Ciemności. Bronił miasta jego dziad, pradziad, musi i on. A pomoże mu w tym Selena. Dziewczyna pojawiła się w mieście znienacka powodując wzmożone zakochanie u Budzigniewa. Jest córka Księcia Ciemności i Boginii Maa, czyli Kurwy Mać. A kult panny Kurwy Mać rośnie w siłę, a to za sprawą ziomala Parówy, który nawojuje innych.

Dawno nie uśmiałam się tak nad książką. Fantastyczny humor, groteska. Małomiasteczkowe przywary opisane z wielkim pietyzmem i oryginalnością. No nie powiem, czasem się bałam spać, ale wiadoma rzecz, książka pełna magii, czarów, czarownic, złych duchów.
Polecam wam szczególnie na smutne dni.

Bradzo fajna ksiazka .Lekka ,zabawna i trochę dziwna ale warta przeczytania :)

Bradzo fajna ksiazka .Lekka ,zabawna i trochę dziwna ale warta przeczytania :)

boska kurwa mać tego nic nie pobije.Pomysł dobry ale wykonanie nie zachwyca. Jak to często bywa akcja nie jest płynna i można powiedzieć że coś w tym wszystkim psuje efekt. Jak trybiki w marnym chińskim zegarku, które są popsute od samego początku. Nie polecam tej pozycji.

Infantylna, nędzne i gimnazjalne poczucie humoru, płaskie postaci, przebijające wszędzie gdzie się da kompleksy autora na punkcie płci pięknej - ledwie dałem jej radę.

Piotr Rogoża Po spirali Zobacz więcej