Utalentowana

2007-01-01
Olga Masoń
genialne dziecko emigracja Indie

więcej Więcej

Przytrafiła mi się dziwna sytuacja. Po raz pierwszy książka, którą rozpoczęłam czytać z ciekawością, już po kilkudziesięciu stronach mnie rozczarowała. Parafrazując stare przysłowie: dobre złego początki...
Bardzo to nietypowe zjawisko, skoro autorka wykazała się pomysłem, stylem i nastrojem, który potrafił mnie urzec. Dlaczego nie umiała tego pociągnąć, wykorzystać,...

"Utalentowana" to historia wielowarstwowa, smutna i niejednoznaczna. Budzi wiele sprzecznych uczuć by na koniec dać jeszcze do myślenia. Pierwsza warstwa jaka rzuca się w oczy to historia utalentowanej matematycznie dziewczynki, której pasja zostaje stłamszona przez wywieraną na nią presję bycia najlepszą. Szybko uczymy się współczuć Rumi niemal dręczonej przez ojca, który...

Wyjątkowa unikalna książka o utalentowanej matematycznie uczennicy pochodzącej z Indii.

Bardzo dobra ksiazka. I madra. Napisana z glebii serca. To czuc.
Czytajac ja mozna poczuc, ze jest sie mala Rumi.
Swietny debiut.
Zazdroszcze takiego talentu.

Właśnie skończyłam tę książkę. Czytając ja - byłam Rumiką – dzieckiem, potem nastolatką. Przeżywając jej samotność i spętanie cudzymi oczekiwaniami. Zastanawiając się nad postawionym tu problemem, projekcji, jakie mamy na temat bliskich osób, użycia ich do wypełnienia naszego celu. Znów wraca odwieczne: człowiek potraktowany jako środek, a nie cel sam w sobie, ktoś kto...

Książka bardzo dramatyczna, nie potrafiłam przeczytać jej w jednym ciągu, wiele razy zrażałam się do niej. Koniec zawiódł mnie niemiłosiernie.

"Utalentowana", po przeleżeniu co najmniej 2 lat na półce, okazała się ciekawą lekturą. Być może dlatego, że jeszcze nie spotkałam się z literaturą o takiej tematyce, nie znudziła mnie. Praktycznie wszystko w tej książce jest dla mnie obce, dlatego też śledziłam losy Rumi. Szczególnie spodobało mi się zakończenie tej historii.

Książka mocna, nieco dramatyczna, choć napisana fajnym językiem. Ale też troszeczkę przesadzona i fabularnie bezsensowna. Miałam wrażenie, że autorka zamiast skupić się na jednym, czy dwóch problemach bohaterki, przypisuje jej wszystko o czym tylko było słychać w wieczornych wiadomościach.
Raczej nie polecam.

1925

Wybierając tę książkę myślałam, że będzie dużo lepsza. Trochę się na niej rozczarowałam, na zakończeniu i na przedstawieniu bohaterów. Było w niej pełno smutku i żalu do rodziców Rumi za to, jak ją traktowali. Książka w miarę ciekawa, a jednak w pewnym momencie wszystko się posypało.

Utalentowana to dramatyczna opowieść o wychowaniu, o aspiracjach rodziców, o wielkich talentach.
Bohaterką jest Rumika, którą poznajemy w wieku lat 5 i śledzimy jej losy do 15 roku życia. Ale ta książka nie jest dla nastolatek, to książka tylko dla dorosłych. Ważne tematy wychowania i postępowania z dziećmi powinny na pewno być rozważone przez wielu dorosłych.
Rumi jest...

• Indie