Pamiętniki emigrantów. Kanada

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
havrankowa

Pamiętniki składające się na ten tom stanowią plon konkursu rozpisanego wśród polskiego wychodźstwa w roku 1936 przez Instytut Gospodarstwa Społecznego. Miały one ukazać się drukiem w 1939 r., przeszkodziła temu jednak wojna. Pamiętniki emigrantów - Kanada oparte są na tekście przygotowanym w latach 1936 - 1939 przez zespół pracowników Instytutu Gospodarstwa Społecznego. Zachowano więc dokonaną przez IGS selekcję nadesłanego materiału - do druku wytypowano 16 z 33 nadesłanych pamiętników. Poczyniono wówczas niezbędne skróty. Podobnie jak w wydanych przed 1939 r. tomach Pamiętników emigrantów - Francja oraz Ameryka Południowa teksty pamiętników publikowane są w formie nadanej im przez autorów, z zachowaniem oryginalnego stylu, składni i interpunkcji, wyrażeń gwarowych i zapożyczeń z języków obcych. Pisowni pamiętników nie zmodernizowano, usunięto jedynie jaskrawe błędy ortograficzne.

źródło opisu: havrankowa na podstawie przedmowy i noty od redakcji

źródło okładki: google

Gusiołki | 2017-07-25

Ciekawa jest historia,przed i powojenna związana z wydaniem książki,zawiera 16 pamiętników z 33 przesłanych na konkurs.Paradokument,moja ulubiona forma literacka,pełna autentyzmu,żadnych górnolotności i wydumanych problemów.Nie porywa stylem czy wartką akcją,ale ten język ,inny w każdych wspomnieniach,losy ludzkie...polecam zaganianym dla refleksji.

havrankowa | 2016-07-18
se_es | 2017-12-17