Pelagia i czarny mnich

Tłumaczenie: Wiktor Dłuski
Cykl: Kryminał prowincjonalny (tom 2)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Пелагия и чёрный монах
978-83-7392-6

Biskup Mitrofaniusz nie może zaznać spokoju. Ledwie zakończyła się afera z białym buldogiem, a już zjawia się posłaniec z nowymi, wielce niepokojącymi wieściami. Oto bowiem w położonym wśród bagien Nowoararackim monasterze, który pod rządami światłego archimandryty stał się cerkiewnym państwem w państwie, pojawiło się siejące niewysłowioną grozę widmo Czarnego Mnicha. Zjawa, wskazując w kierunku Pustelni Wasiliskowej, wypowiada zagadkowe i niepokojące słowa. Czyżby miejsce, w którym święci starcy dożywają swych ziemskich dni, kryło jakąś niechlubną tajemnicę?

Ferula | 2014-12-11

Rosyjska sikorka pośród stada wron to odpowiednik na wysłanie baby tam, gdzie diabeł nie może. A baba ta, czyli siostra zakonna z niejednym da sobie radę. Zwłaszcza gdy zawiodą silni i odporni mężczyźni.
Na wyspie Nowy Ararat monasterskim duchownym objawiać się zaczął Czarny Mnich, duch pustelnika sprzed 700 lat, od którego to zaczęła się bogobojna tradycja samej okolicy. Wraz z jego pojawieniem się dochodzi niestety do innych tragicznych i brzemiennych w skutkach zdarzeń. Kto straszy mnichów, kto nastaje na życie niewinnych mieszkańców?
Zagadki te postanawia rozwikłać rezolutna mniszka, Pelagia, i w tajemnicy przed swym duchowym przywódcą, udaje się na wyspę. Na miejscu zastaje sprawnie i twardą ręką zarządzany klasztor z całym zespołem usług na rzecz pielgrzymów, a jego dochody, panująca dyscyplina i porządek są zaskakująco wysokie jak na Carską Rosję. Działa tutaj także prywatny eksperymentalny zakład psychiatryczny, w którym to uzdrawia się m.in. nadpobudliwego pacjenta przy...

Agnieszka A | 2010-10-12
Przeczytana: 12 października 2010

Niesforna, wszędobylska rudowłosa mniszka po raz kolejny rozwiązuje zagadkę, z którą nie mogą sobie poradzić najtęższe męskie głowy. Gdy niepowodzeniem kończą się misje wysłanników archijereja Mitrofaniusza, wyjaśnienia tajemnicy Czarnego Mnicha nawiedzającego Pustelnię Wasiliskową w Nowym Araracie podejmuje się siostra Pelagia. Zakonnica trafia na wyspę opanowaną przez mnichów, pątników i... szalonych pacjentów ekscentrycznego milionera-psychiatry, Donata Sawwycza Korowina.

Akunin to już w zasadzie pewna marka, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przygodami Erasta Pietrowicza, Corneliusa von Dorna i jego potomka Nicholasa czy rzeczonej mniszki Pelagii. Kwiecisty język, szczegółowo odmalowane realia epoki, w której toczy się akcja, barwna galeria postaci. Pelagia tradycyjnie już okazuje się być dość niekonwencjonalną i nie całkiem posłuszną zakonnicą, podążającą z dala od utartych ścieżek, jakimi kroczą osoby stanu duchownego. Bo czy ktoś spodziewałby się po mniszce...

Shahrivar | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Dawno, dawno temu, będzie z lat kilkanaście, na półeczce w nieistniejącej już "Taniej Książce" zwróciły moją uwagę książki Akunina - zarówno o Eraście, jak i o Pelagii. Dwa tomiki "Przygód E.P. Fandorina" później kupiłam, natomiast cykl o ciekawskiej mniszce jakoś nie wzbudził mojego zainteresowania.
Niesłusznie.
Sam Akunin w jednym ze swoich wywiadów powiedział, że Fandorin wypełnia lukę między powieściami kryminalnymi z wyższej półki a typowymi szmirkami, zaś Pelagia jest bardziej erudycyjna i zalicza się do pierwszej kategorii.
Ta powieść porównywalna jest poziomem do mojego ukochanego "Nefrytowego różańca", który uważam za najlepszy i najbardziej wyrafinowany spośród tych części "Przygód Erasta", które czytałam.

Co my tu mamy?
- Świetny, miejscami wisielczy Akuninowsko-rosyjski humor.
- Nawiązania do kluczowych powieści Dostojewskiego.
- Barwną galerię wszelkiej maści dziwaków i szaleńców.
Doktora Donata Sawwicza Korowina (świetna postać), Feliksa Lagrange'a, Sergiusza...

Bilbo | 2012-07-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 24 lipca 2012

Tę książkę można by skomentować: nie ma co rozważać o niej - trzeba ją przeczytać!
Zalecałabym przygotowanie całego cyklu od razu, bo książki idealne na lato. "Czarny mnich" rozpoczyna się w momencie zakończenia akcji "Białego buldoga" i tu brawa dla autora (chociaż ci, którzy pierwszej części nie czytali spokojnie mogą zabrać się za lekturę "mnicha"). Akcja rozkręca się powoli, wszystko zaczyna się komplikować, mieszać, czytelnik zostaje wyprowadzony w pole niejednokrotnie i pod koniec traci zupełnie orientację, o co w tym wszystkim chodzi. Oczywiście, nie może się obyć bez siostry Pelagii, która tutaj występuje jako Polina. No i władyka, który postawi przysłowiową kropkę nad i.
Pytacie, kto zabił? Jestem pewna, że nie zgadniecie.
Gorąco polecam!

Erast | 2013-07-19

Zdecydowanie najlepsza część przygód siostry Pelagii ! Na prawdę kryminał trzymający w napięciu, świetnie zbudowany i z zaskakującym zakończeniem. O ile poprzednia część (Biały buldog) miała w sobie urok hermetycznej fabuły właściwej dla A.Christie, ta część ociera się miejscami o thriller.

Fabuła jest arcyciekawa i zagadkowa. Ta książka wciąga do swego świata z każdym rozdziałem mocniej, niczym morski wir.
Na wyspie wśród bagien gdzie leży Nowoararacki monaster, pojawia się widmo Czarnego Mnicha. Tuż obok znajduje mała wysepka - święta pustelnia gdzie dożywają swych dni mistycy - odziani w czarne kaptury i odcięci od świata święci mężowie. Tropem zagadkowego zjawiska wyrusza dwóch wysłanników biskupa Mitrofaniusza. Obaj znikają w tajemniczych okolicznościach. Nie ma rady. Siostra Pelagia, niesforny agent do zadań specjalnych, bierze sprawy w swoje ręce i podąża incognito na klasztorną wyspę. Tam znajduje świetnie prosperujące miasteczka dla pielgrzymów, a także klinikę dla...

inkaa2000 | 2015-10-16
Przeczytana: 12 października 2015

Trochę inny klimat, inne problemy, inne środowisko, ale ciekawa. Wydawałoby się jasny wątek, ale pojawiają się komplikacje... Taka na jeden wieczór, bez głębszych przemyśleń.

Gothabella | 2014-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Bardzo, bardzo udany tom.

Na samotnej wyspie święci starcy dożywają w pustelni swojego żywota, jednak przedsiębiorczy przełożony pobliskiego klasztoru robi ze swoich włości sprawnie zarządzane minipaństwo przynoszące worki pieniędzy, a z pustelni atrakcję turystyczną. U wybrzeży pustelni zaczyna straszyć przerażające widmo Czarnego Mnicha... Chociaż Pelagia jest ostatnią kandydatką do rozwiązania zagadki wedle swoich duchowych przełożonych, wydarzenia na wyspie przybierają coraz mroczniejszy obrót, a chętnych do wyprawy zaczyna brakować! Pelagia postanawia więc zachować się wedle praw kościelnych skandalicznie i rozwiązać sprawę na własną rękę. Wyrusza w przebraniu na wyspę zamieszkaną przez, dosłownie, mnichów i wariatów w mniej więcej równej proporcji, aby sprawdzić, co lub kto stoi za terroryzującym mieszkańców wyspy strachem w szpiczastym kapturze.

Stara, dobra, klasyczna konstrukcja kryminału przywodzi mi silnie na myśl Conan-Doyle'a, tylko że z jedną, poważną przewagą: tom...

Nefele | 2014-06-16
Przeczytana: maj 2014

Seria o Pelagii ma ten plus, że do samego końca nie można przewidzieć, kto jest sprawcą tych wszystkich wydarzeń, które się dookoła głównej bohaterki dzieją. Wciągająca lektura na lato. Opowieść snuta przez autora w ciekawy i bardzo barwny sposób, językiem, który pozwala "poczuć zapachy" prowincjonalnej Rosji. W tej części historia staje się bardziej zawikłana, niż w poprzedniej, budząc przyjemny dreszczyk ekscytacji i zaciekawienia. Główna bohaterka - pełna energii, rudowłosa zakonnica - to postać, której po prostu nie sposób nie lubić.

KoKo | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Rozwiązanie zagadki zupełnie nieprowincjonalne, wręcz o światowym zasięgu! Lektura wciągnęła mnie, zamknięty krąg bohaterów, bo rzecz dzieje się na wyspie i dużo dziwaków. Wszystko jak lubię.

Magdalena Ru | 2013-01-17
Przeczytana: 16 listopada 2011

Kolejne przygody Pelagii, mądrej i przebiegłej zakonnicy. Mężczyźni nie dają rady rozwikłać zagadki czarnego mnicha i kolejno popadają w obłęd, gdy tymczasem Pelasia doprowadzona do ostateczności w stroju Lisicynej znowu demaskuje spisek. Specyficzny kryminał, dla koneserów Akunina. Ja uwielbiam :)))