Król rzeki

Okładka książki Król rzeki Alice Hoffman
Okładka książki Król rzeki
Alice Hoffman Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Król rzeki (2005) Seria: Salamandra kryminał, sensacja, thriller
Salamandra
837301408X
Jerzy Kozłowski
Ekranizacje:
Król rzeki (2005)

Film jest osobnym obrazem, polecam obie rzeczy. Książka wymaga zaangażowania, nie można jej czytać z doskoku, przerzucając kartki. Każde zdanie w tej powieści ma znaczenie, jeśli ono umknie, nie zrozumie się całości. Alice Hoffman napisała 30 książek, na podstawie jej "Totalnej magii" powstał film z Sandrą Bullock i Nicole Kidman.
Wydaje mi się, że "Król rzeki" należy do tzw. prozy realizmu magicznego, ponieważ mieszają się tam dwa światy, ale w sposób o wiele bardziej złożony niż w filmie. W książce historia dotyczy dwóch par - nastolatków ze szkoły średniej oraz ich opiekunki- Betsy Chase i policjanta - Abla Greya, który podejmuje dochodzenie. Na terenie podlegającym jego jurysdykcji zginął uczeń. Zwierzchnicy policjanta oraz władze szkoły uważają, że doszło do nieszczęśliwego wypadku. Abel Grey ma odmienne zdanie. Wszystkie wydarzenia łączy jedna emocja - miłość. Ona spaja lub rozbija relacje, zmienia ustalone układy. W świat ludzki mieszają się też istoty z przestrzeni nieznanej człowiekowi. Lecz nie chodzi o prostackie duchy. Alice Hoffman - moim zdaniem - w ciekawy sposób wplata świadomość zmarłych, zwierząt i roślin w ludzkie rozważania i wątpliwości.
Narracja powieści jest bardzo sensualistyczna - dużo tam zapachów i kolorów. Mnie się podobało.

Wydaje mi się, że "Król rzeki" należy do...

Hoffman tworzy magiczny nastrój i pisze pięknym językiem, niemniej książka dłużyła mi się śmiertelnie i dokończyłam ją mocno na siłę.

Dawno temu widziałam film ale (jak to zwykle bywa) książka ciekawsza.

Dawno temu widziałam film ale (jak to zwykle bywa) książka ciekawsza.

2062

Film nie był tak dobry i klimatyczny, jak ta książka!

Film nie był tak dobry i klimatyczny, jak ta książka!

• Literatura amerykańska
  • ♥♥ Priorytety ♥♥