Gwałt. Opowieść miłosna

Rape
83-11-10611-8
gwałt
kaś

W małym amerykańskim miasteczku Teena McGuire, trzydziestoparoletnia piękna wdowa wraca z imprezy wraz ze swoją 12-letnią córką Bethel. Idą skrótem przez Rocky Point Park, gdzie Teena pada ofiarą brutalnego zbiorowego gwałtu. Bethel szczęśliwie uniknęła losu matki. Sprawcy zostają wprawdzie zatrzymani, później jednak mieszkańcy miasteczka biorą solidarnie ich stronę, starając się skłonić ofiarę do rezygnacji ze ścigania gwałcicieli. Na sali sądowej Teena przeżywa koszmar, nieoczekiwanie jednak po jej stronie staje młody oficer policji John Dromoor, który bierze jej sprawę w swoje ręce. Osnową fabuły tej najnowszej, znakomicie przyjętej przez krytyków, minipowieści wybitnej współczesnej amerykańskiej pisarki są przemoc, miłość, bezsilność ludzka i zemsta.

Ania | 2016-07-20
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2016

Kiedyś, jeden z moich wykładowców powiedział, że kobieta ma prawo przejść ulicą naga i nikt nie ma prawa powiedzieć, że go sprowokowała, a tym bardziej wyrządzić jej z tego powodu jakąś krzywdę. Ta książka pokazuje, że rzeczywistość wygląda inaczej...
Brutalna historia opowiedziana z dystansem, bez nadużywania słowa, niewiarygodnie lekko. Czytałam odczuwając dyskomfort. Taki temat, a tak dobrze mi się czyta. Już się bałam, że prześlizgnę się po treści i niewzruszona odłożę książkę. O nie, nie. Jednak mnie dopadło. Kobieta - znowu kogoś sprowokowała, znowu sama się o to prosiła. Nic się nie zmienia. Świat nosi na swoich barkach niezliczoną ilość takich historii.
Przeczytałam i nadal gryzę, trawię i wracam myślami.

Pami | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

4 lipca. Teena Maguire razem z swoją dwunastoletnią córką wraca do domu z imprezy. Jest już noc i chcąc skrócić sobie drogę idą przez park. Niestety ta decyzja zaważa na dalsze wydarzenia. Kilku mężczyzn zaciąga siłą do opuszczonego hangaru w parku matkę i córkę.
Teena zostaje brutalnie pobita i zgwałcona na oczach córki, która została pobita i skopana przez jednego z mężczyzn. Następnego dnia zostają znalezione - Teena ledwo żywa zostaje przewieziona na intensywną terapię w szpitalu.
Po dwunastu dniach Teena zaczyna wracać do żywych, ale już nie jest tą samą osobą jaką była przed tragicznymi wydarzeniami.
Rozpoczęty proces przeciw oprawcom nie przynosi zamierzonego celu przez co Teena traci siłę do walki i chęci życia.
Społeczność miasteczka mimo takiej tragedii staje w obronie oprawców.
Mijają lata. Teena znów wychodzi za mąż. Jej córka również ułożyła sobie życie u boku męża w Nowym Jorku pomimo, że wciąż czuje uczucie do policjanta który prowadził śledztwo i który uratował...

castagna | 2016-10-13
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2016

zaskakujące od razu wydaje się być połączenie słowa "gwałt" i "miłość", właśnie to przyciągnęło moją uwagę, później nazwisko

ta krótka książka opowiada historię kobiety, którą zbiorowo zgwałcono na oczach jej córki, z jej własnej winy, bo prowokowała... aż się nóż w kieszeni otwiera

opowieść niby krótka, ale mocna, emocje nasilały się przy każdej następnej stronie, Oates spisała się świetnie, czuć ten kunszt literacki - mimo takich obrzydliwości, czyta się dosyć szybko, po prostu nie da się oderwać od tej historii

żałuję tylko, że autorka nie rozpisała się bardziej, bo uważam, że potencjał nie był wystarczająco wykorzystany, ale z drugiej strony może to i lepiej...?

Oates nie przestaje mnie zaskakiwać! a książkę jak najbardziej polecam, idealnie nadaje się na "początki" z tą pisarką

Anuszka | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Mocna, szokująca proza. Niewielka w formie, licząca 150 stron powieść, wyzwalająca ogrom emocji. Szczerze polecam. Na pewno sięgnę po inne tytuły autorki.

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 08 listopada 2010

Sam tytuł intryguje. Zestawienie jakże przeciwstawnych sobie słów: gwałt i miłość.
Historia wydaje się prosta. Młoda kobieta Martine Maguire wraz ze swoją 12-letniącórką w święto 4 lipca po imprezie wracają do domu. Wybrały drogę przez park, na skróty co było błędem. Teena zostaje brutalnie zgwałcona i pobita przez kilku mężczyzn a wszystko na czach jej córki. Od tego momentu kończy się dla niej dzieciństwo. Sprawcy szybko zostają odnalezieni. Ale to dopiero początek. W małym miasteczku wszyscy sprzyjają gwałcicielom, szerząc teorię na temat rzekomego seksu za obopólnym przyzwoleniem czy lekkich obyczajów pokrzywdzonej.
Bohaterka właściwie zostaje z tym sama. Zostaje naznaczona na całe swoje życie, bo od tego momentu nic już nie będzie takie samo. Nie może być. Pomijając piętnującą ją społeczność, ale co gorsze nie opuszcza jej samotność, bezradność.
Tym bardziej, że jak to chyba w każdym kraju w takiej sytuacji gwałt przeżywa się nie tylko ten jeden raz, ale potem wielokrotnie...

Meszuge | 2014-02-07
Przeczytana: 09 listopada 2009

Teena Maguire została brutalnie zgwałcona i zmasakrowana. Ledwo przeżyła. Mało brakowało, a podobny los spotkałby jej dwunastoletnią córkę Bethie.
Bandyci zostali zidentyfikowani, ujęci, postawieni w stan oskarżenia. I wtedy sprawy zaczęły się komplikować. Rodziny oprychów, za horrendalne pieniądze, wynajęły prawnika-kanciarza. Zaczęły pojawiać się wątpliwości, co do przebiegu wydarzeń oraz insynuacje, że nie był to gwałt, lecz grupowy seks za pieniądze. Rozpoczyna się drugi koszmar matki i córki.
Wówczas na scenę wkracza człowiek z problemami, policjant John Dromoor. Wreszcie zaczyna się dziać sprawiedliwość.

Gdyby autorem książki był mężczyzna, byłby to prawdopodobnie kolejny thriller na temat bezsilności aparatu prawa i sprawiedliwości i policyjno-prywatnej zemsty. Ale Oates położyła nacisk na zupełnie inne elementy tej historii – tu najważniejsze są osobiste przeżycia, emocje i uczucia Teeny, Bethie i Johna. Choć książka nosi podtytuł „Opowieść miłosna” (dokładnie to „Rape....

Izabela | 2010-09-14

Już dawno nie czytałam książki która byłaby tak przesycona najróżniejszymi emocjami.
Gwałt to opowieść brutalna, a zarazem można w niej znaleźć nadzieję...
Teena po zbiorowym gwałcie,zostaje zaszczuta przez społeczeństwo, które oskarża ją o to że sprowokowała gwałcicieli, że jest winna tej sytuacji. Po jej stronie staje tylko jeden człowiek, oficer policji, który wymierza sprawiedliwość.
Dużo jest też o przeżyciach Bethel, która również zostaje zaszczuta przez rówieśników, ale twardo wszystko znosi dla dobra matki.

To moje pierwsze spotkanie z pisarstwem Pani Oates i na pewno nie ostatnie.

Anna | 2012-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Niesamowicie mocna i prawdziwa książka. Wsysa tak, że trudno się od niej oderwać. Pokazuje, jak ludzie łatwo ulegają stereotypom, jacy są ulegli na cudze, nieprawdziwe opinie. Jeżeli zgwałcona kobieta była ładna, nosiła krótkie kiecki i nie daj Boże była wesoła i lubiła życie towarzyskie - to sobie na to zasłużyła! - i to twierdzą głównie inne kobiety (matki, żony, siostry i znajome gwałcicieli). To rzecz o tym, jak łatwo i często bez zastanowienia ulegamy pomówieniom (zadowoleni, że nas nie dotyczą?)...

Polecam!

Natalia | 2014-09-26

Gama przeróżnych odczuć i zachowań ludzkich zawarta w jednej, krótkiej książce. Przerażający opis stanu psychicznego jak i fizycznego osoby zgwałconej oraz świadka wydarzeń. To co jednak najbardziej mną osobiście wstrząsnęło to fakt, jak społeczeństwo potrafi z winnego zrobić ofiarę i na odwrót.

Aurelia | 2014-02-19
Przeczytana: 29 listopada 2013

Ciekawa i wciągająca książka. Bardzo mnie zainteresowała. Książka na długie noce. Szybko się ją czyta.