Gwałt. Opowieść miłosna

83-11-10611-8
gwałt
literatura piękna
kaś

W małym amerykańskim miasteczku Teena McGuire, trzydziestoparoletnia piękna wdowa wraca z imprezy wraz ze swoją 12-letnią córką Bethel. Idą skrótem przez Rocky Point Park, gdzie Teena pada ofiarą brutalnego zbiorowego gwałtu. Bethel szczęśliwie uniknęła losu matki. Sprawcy zostają wprawdzie zatrzymani, później jednak mieszkańcy miasteczka biorą solidarnie ich stronę, starając się skłonić ofiarę do rezygnacji ze ścigania gwałcicieli. Na sali sądowej Teena przeżywa koszmar, nieoczekiwanie jednak po jej stronie staje młody oficer policji John Dromoor, który bierze jej sprawę w swoje ręce. Osnową fabuły tej najnowszej, znakomicie przyjętej przez krytyków, minipowieści wybitnej współczesnej amerykańskiej pisarki są przemoc, miłość, bezsilność ludzka i zemsta.

AnkaP | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Porażająca lektura. Niestety, schemat myślenia niektórych ludzi na temat gwałtu ciągle ten sam. Może akcja Me too wreszcie coś zmieni.

tjank | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Chce mi się krzyczeć. Nie, nie byłem przygotowany na „taką” książkę. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron musiałem ją odłożyć. Nie byłem w stanie czytać. I tak było jeszcze dwukrotnie. Brzydzę się agresją fizyczna czy psychiczną. Brzydzę się przemocą. Brzydzę się tymi, którzy są w stanie krzywdzić bezbronnych, a szczególnie kobiety i dzieci. Brzydzę się tymi, którzy w imię własnych interesów, pieniędzy, pozycji potrafią zamykać oczy i zatykać uszy i z uśmiechem na twarzy niszczyć innych. Jeśli książka miała wywołać w czytelniku skrajne emocje to zrobiła to w sposób doskonały. Od pierwszych słów czułem jakby ktoś wbił mi nóż w klatkę piersiową, a później powolutku mnie rozcinał. Książkę zdecydowanie polecam, ale ostrzegam, że na długo pozostaje w pamięci.

kryloc | 2018-04-11
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Co jest bardziej okrutne? system prawniczy czy bezwzględni, naćpani gwałciciele? A sprawiedliwy okazuje się tylko Dirty Harry. Mocne. I do tego dziwaczna narracja. Ciekawa książka.

RudeCzytanie | 2017-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2017

Jak pewnie wielu innych czytelników sięgając po tę książkę spodziewałam się szybkiej lektury. Bo niby jak można na niecałych dwustu stronach zarysować historię, która wdziera się gdzieś w człowieka do środka i zostaje w nim na dłuższy czas?

Oates mnie zaskoczyła. Więcej - rozłożyła mnie na łopatki. Już pierwsze dwie strony są mocne. Bo scena gwałtu nie jest przedstawiona z perspektywy gwałconej, o nie. Przeżywamy ją w towarzystwie dwunastoletniej dziewczynki, która sama ledwo uchodzi przed zbrodnią, chowając się przed gwałcicielami.

Dalsza część historii boli jeszcze bardziej. Bo najbardziej oskarżaną osobą w społeczności i podczas procesu jest ofiara, a nie sami gwałciciele. I można sobie wówczas powiedzieć, że "na szczęście w prawdziwym życiu nigdy nie miałoby to miejsca!", ale czy aby na pewno? Ile jest sytuacji, gdy za zbrodnią stoją młodzi ludzie i zamiast ich potępiać, wszyscy wkoło mówią o tym, że zmarnowano im życie.

Czy sprawiedliwość wreszcie triumfuje? Czy ofiara...

krolewna | 2017-03-26
Przeczytana: 24 marca 2017

To moje drugie spotkanie z autorką i wiem już na pewno, że nie ostatnie. Oates ma niesamowity talent do tematów trudnych, niewygodnych, często tabu... Opisuje je bardzo dosadnie, bezpośrednio, bez żadnego upiększania czy woalowania trudnych faktów. Ona po prostu serwuje nam prosto w twarz okrutną prawdę, której często gęsto widzieć w rzeczywistości nie chcemy. Nie pozostawia żadnych złudzeń.

Miałabym ogromną ochotę ograniczyć tytuł książki do pierwszego tylko wyrazu. Zestawienie słów "gwałt" i "miłość" w jednym tytule brzmi dość przewrotnie, zapewne intryguje ale może też zmylić potencjalnego czytelnika. Ta książka bowiem w sposob wstrząsający i prawdziwy traktuje nie tyle o samym gwałcie co o jego konsekwencjach, o jego rozliczeniu, o reakcji społeczeństwa, sądów, policji na to się stało. A stało się źle: 35-letnia atrakcyjna kobieta zostaje wieczorem brutalnie zgwałcona i pobita przez bardzo dużą grupę mężczyzn a dzieje się to na oczach jej dwunastoletniej córki. I choć jest...

Emilia | 2016-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Temat trudny ale doskonale opisany, mimo tego że ujęty na niewielu stronach to autorka zrobiła to z pełnym profesjonalizmem. Historia zbiorowego gwałtu który dokonuje się na oczach dziecka ofiary. brutalność i pozostawienie na pewną śmierć.
Winna wydaje się oczywista, wiadomo kto, wiadomo jaka powinna być wymierzona kara, niestety prawo tak nie działa. Z ofiary próbuje robić się winną, tą która prowokowała, która sama sie o to prosiła. Dziecko czuje się zastraszone, matka też nie wychodzi z domu, a prawo chyli się na stronę ofiar, wystarczy tylko dobry adwokat.
Polecam, książka warta przeczytania.

Małgorzata Jasek | 2016-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Napisana dość ciekawym językiem opowieść o zbiorowym gwałcie, pobiciu młodej kobiety w obecności jej córki i wymierzaniu sprawiedliwości na własną rękę przez gliniarza. ( 52 / 52 )

Babi | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 października 2016

zaskakujące od razu wydaje się być połączenie słowa "gwałt" i "miłość", właśnie to przyciągnęło moją uwagę, później nazwisko

ta krótka książka opowiada historię kobiety, którą zbiorowo zgwałcono na oczach jej córki, z jej własnej winy, bo prowokowała... aż się nóż w kieszeni otwiera

opowieść niby krótka, ale mocna, emocje nasilały się przy każdej następnej stronie, Oates spisała się świetnie, czuć ten kunszt literacki - mimo takich obrzydliwości, czyta się dosyć szybko, po prostu nie da się oderwać od tej historii

żałuję tylko, że autorka nie rozpisała się bardziej, bo uważam, że potencjał nie był wystarczająco wykorzystany, ale z drugiej strony może to i lepiej...?

Oates nie przestaje mnie zaskakiwać! a książkę jak najbardziej polecam, idealnie nadaje się na "początki" z tą pisarką

Ania | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 lipca 2016

Kiedyś, jeden z moich wykładowców powiedział, że kobieta ma prawo przejść ulicą naga i nikt nie ma prawa powiedzieć, że go sprowokowała, a tym bardziej wyrządzić jej z tego powodu jakąś krzywdę. Ta książka pokazuje, że rzeczywistość wygląda inaczej...
Brutalna historia opowiedziana z dystansem, bez nadużywania słowa, niewiarygodnie lekko. Czytałam odczuwając dyskomfort. Taki temat, a tak dobrze mi się czyta. Już się bałam, że prześlizgnę się po treści i niewzruszona odłożę książkę. O nie, nie. Jednak mnie dopadło. Kobieta - znowu kogoś sprowokowała, znowu sama się o to prosiła. Nic się nie zmienia. Świat nosi na swoich barkach niezliczoną ilość takich historii.
Przeczytałam i nadal gryzę, trawię i wracam myślami.

Pami | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

4 lipca. Teena Maguire razem z swoją dwunastoletnią córką wraca do domu z imprezy. Jest już noc i chcąc skrócić sobie drogę idą przez park. Niestety ta decyzja zaważa na dalsze wydarzenia. Kilku mężczyzn zaciąga siłą do opuszczonego hangaru w parku matkę i córkę.
Teena zostaje brutalnie pobita i zgwałcona na oczach córki, która została pobita i skopana przez jednego z mężczyzn. Następnego dnia zostają znalezione - Teena ledwo żywa zostaje przewieziona na intensywną terapię w szpitalu.
Po dwunastu dniach Teena zaczyna wracać do żywych, ale już nie jest tą samą osobą jaką była przed tragicznymi wydarzeniami.
Rozpoczęty proces przeciw oprawcom nie przynosi zamierzonego celu przez co Teena traci siłę do walki i chęci życia.
Społeczność miasteczka mimo takiej tragedii staje w obronie oprawców.
Mijają lata. Teena znów wychodzi za mąż. Jej córka również ułożyła sobie życie u boku męża w Nowym Jorku pomimo, że wciąż czuje uczucie do policjanta który prowadził śledztwo i który uratował...