Puszka Pandory

Tłumaczenie: Joanna B. Brońska
Wydawnictwo: Zapiski
Ящик Пандоры. Август в Москве

Śledczy S. Turecki zajmuje się a między innymi rozwikłaniem zabójstwa zagadkowej postaci Bila-Biliasza, przypadkowo związanej z byłą żona swojego przyjaciela, i nieoczekiwanie natrafi na inne zabójstwa oraz sprzeczne dążenia w rządzie młodego demokratycznego państwa rosyjskiego. Służby bezpieczeństwa wpadną na trop tajnej organizacji politycznej, którą rządzi jakiś tajemniczy człowiek, i będą próbować przeciwdziałać wybuchowi puczu a przewrotu w rządzie M. Gorbaczowa. Co im się jednak nie uda. Jest sierpień 1991 roku. Jak wiadomo, odsunięcie Gorbaczowa od władzy, pod pretekstem złego stanu zdrowia, trwało wtedy 3 dni a od 19 do 21 sierpnia. Czy alegoryczną puszką Pandory okażą się nagrania na taśmie z okresu jawności, czy dyskietki znalezione przy zwłokach dziewięciu osób, wykrytych przez ekipę śledczą na terenie starej posiadłości ziemskiej książąt Podworskich.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie