Jedenaście dni w Berlinie

Elva dagar i Berlin
literatura piękna
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska literatura szwedzka

Spotkanie, które nie mogło się zdarzyć, gdyby nie było sądzone. Iskierka magii rozjaśni mroki duszy i splątanego umysłu, postawi na nogi, a przede wszystkim niezawodnie wskaże drogę. Tą jedyną i do tej jedynej.

Przepiękna, sympatyczna opowieść. Taka herbatka i kocyk dla dorosłej duszy spragnionej baśni. Trochę Forresta Gumpa, trochę Mężczyzny imieniem Ove i trochę Opowieści z Narni

Zupełnie inna książka od pozostałych napisanych przez H. Nessera. Nie jest to kryminał, z których najbardziej znany jest autor. Czasami nużąca, innym razem bardziej angażująca. Według mnie nie ma tutaj zakończenia, musimy sami"dopowiedzieć" sobie zakończenie o ile mamy taką potrzebę. Książka jest raczej lekka, niemniej nie sięgnę po nią raz jeszcze.

Był niestety taki moment, że poczułam się nieco znudzona czytaniem o kolejnym dniu w Berlinie, bo zrobiło się zbyt jednostajnie. Poczekałam jednak trochę i okazało się, że szwedzki pisarz postanowił wprowadzić (co skojarzyło mi się z Murakamim) wątki, co do których nie ma się pewności czy są aby na pewno rzeczywiste, czy tylko dzieją się w wyobraźni bohaterów. Miałam...

Sympatyczne czytadełko.

Sporo już napisano o tej książce, więc dodam tylko dwie uwagi:
1. - sentymentalną: odwołania do "Braci Lwie Serce" Astrid Lindgren - opowieści o braterskiej miłości (skok, gołąb), bo przyjemnie śledzić tropy
2. - utylitarną: bohaterka wspomina radę, do której się zastosowała - przeczytać dziesięć książek w miesiącu i wypić sto kubków herbaty.

Podoba mi się ten sposób...

Być może Nesser napisał tę historię by złapać oddech po tych wszystkich kryminałach, które pisze. Przesympatyczna historia o ludziach, którzy są inni niż przeciętny obywatel. Ciepła i optymistyczna.

Nie daje mi spokoju zakończenie, tak naprawdę nic się nie wyjaśniło. Miało powiać tajemnicą, ale nie wyszło. Co najmniej dwie kwestie pozostały niespójne.

Książka wpadła mi w ręce losowo w księgarni będąc przyciągnięty przez słowo "Berlin". Odwiedziłem Berlin w maju 2017 roku i od momentu powrotu do Polski bardzo brakuje mi tego miejsca. Myślałem, że może z tą książką będę mógł ponownie na chwilę "pobyć" w Berlinie.

Uczucie to było znikome, chociaż to raczej subiektywne odczucie nie wpływające na jakość książki.

Książkę...

Sympatyczna powieść o dorastaniu i odcinaniu pępowiny. Nieco powolny w myśleniu trzydziestoletni Szwed Arne, po śmierci ojca wypełnia jego ostatnią wolę - samodzielnie jedzie do Berlina, by odszukać matkę, która odeszła, gdy był całkiem mały. Ponieważ to jego pierwsza zupełnie samodzielna wyprawa, Arne ma wiele emocjonujących przygód - od tych kompletnie trywialnych jak...

Dyskusje

• 2017