Okupacja w imię sojuszu. Armia Radziecka w Polsce 1956-1993

Wydawnictwo: Von Borowiecky
historia, wojskowość, militaria
historyczna

W książce omówiono niektóre aspekty związane z pobytem Armii Radzieckiej w Polsce w latach 1944-1956. Ponieważ w okresie PRL-u był to temat tabu, odkrywany tylko przy specjalnych okazjach i zawsze na użytek oficjalnej propagandy, dlatego też główną bazę źródłową stanowiły zbiory archiwów państwowych.

Elevander | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Druga część książki poświęconej obecności Armii Radzieckiej w Polsce nieco ustępuje pierwszej. Pod względem objętości są one mniej więcej równe, a przecież, o ile część pierwsza obejmowała tylko 12 lat, druga już blisko 40 lat. Skutkuje to w sposób oczywisty tym, że lata 1956-93 są opisane znacznie mniej szczegółowo. Myślę, że to pewna strata. Jest ta ogólność wzmocniona dodatkowo przez fakt powtórzenia wielu informacji z części pierwszej. Owszem, mamy dołączony na końcu pracy aneks źródłowy, w ogóle sporo na jej kartach różnych zestawień i tabel, to ważne, ale w pewnych sytuacjach wydaje mi się, że na plan dalszy odsunął Autor narrację. Najlepiej wypadają końcowe rozdziały poświęcone problemowi wymarszu sowieckiej Północnej Grupy Wojsk z terenu Polski w latach 90. Tych czytelników, którzy byliby tą pracą zainteresowani, odesłałbym w pierwszej kolejności do części poświęconej latom 1944-56 (doktorat Autora), ewentualnie dopiero później do niniejszej publikacji.

Tomasz Babnis

Nocny_Grabarz | 2011-08-09