7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Krakflickan
Beata-Chiara

Policja znajduje w Sztokholmie zwłoki kilku chłopców. Noszą one ślady ciężkiego pobicia, są na nich dziwne znaki, jakby nakłuwano je igłami, a we krwi ofiar odkryto obecność środków odurzających. Do tego dwóm chłopcom sprawca obciął przed śmiercią genitalia, jednemu wydłubał oczy, obciął wargi i nos, a także powyrywał włosy z głowy. Śledztwo w sprawie zabójstw prowadzi komisarz policji,...

Śledztwo w sprawie zabójstw prowadzi komisarz policji, JeanetteKihlberg. Ponieważ awansowała na to stanowisko niedawno, bardzo chce się wykazać. Jednak dochodzenie idzie jak po grudzie,
gdyż sprawca nie zostawił żadnych śladów. Pani komisarz zdołała jedynie ustalić, że jeden z chłopców pochodził z Białorusi, a jeden
z Afryki. Wiele wskazuje na to, że mogli paść ofiarą pedofila albo
gangu przemycającego dzieci z Europy Wschodniej lub Afryki…

Z Chin przybywa nielegalny imigrant. Ma kilkanaście lat i nazywa się
Gao Lin. W Szwecji ma się skontaktować z kimś, kto się nim zaopiekuje. Jednak po drodze na umówione spotkanie poznaje kobietę, która prowadzi go do swojego mieszkania…

Czyta: Wojciech Żołądkowicz

źródło opisu: Sonia Draga 2010

źródło okładki: www.soniadraga.pl

kryminalnakuchnia | 2017-07-31

"Obłęd" już od dłuższego czasu był na mojej liście "must read". Niestety notoryczny brak czasu i ciągłe wynajdowanie czytelniczych "kąsków", sprawiły, że książka Jerkera Erikssona i Håkana Axlandra Sunquista musiała nieco dłużej poczekać na swoją kolej.

"Obłęd", z początku bardzo wciągająca, mimo, iż akcja nie toczy się w zawrotnym tempie. Krótkie rozdziały, w moim odczuciu, miały pomóc mi w ogarnięciu, momentami skomplikowanej fabuły.

Niestety im dłużej czytałam tym książka wydawała mi się coraz bardziej zawiła. Bohaterowie, których miałam okazje poznać byli nijacy, a sam sposób pisania nie przypadł mi do gustu.

"Obłęd" miał z założenia być thrillerem psychologicznym, niestety okazał się być psychologicznym gniotem.

Nużący nijaki bez polotu i finezji.Ja pasuje......nie lubię marnować czasu na kiepskie książki.

motyl43 | 2014-02-11
Przeczytana: luty 2014

"Jesteś tym ,co czytasz" ... i dlatego trylogii Erik Axl Sund mówię - NIE. Kiedy otwierałam książkę miała ona u mnie 10*, im dłużej czytałam tym gwiazdek ubywało. Pogubiły się w zagmatwanej fabule, wśród bohaterów , którzy nie wywołują w czytelniku żadnych uczuć , a już na pewno nie sympatii. Tak bardzo starałam się połapać w tych krótkich rozdziałach , że zapominałam o tropieniu mordercy. Wielkie bilbordy reklamujące książkę, dla mnie okazały się "kłamliwą" reklamą. Po drugą część nie sięgnę, strata czasu.

Bożena | 2014-07-27
Przeczytana: lipiec 2014

Nie będę zachęcała ani odradzała przeczytania tej książki. Opis na okładce zapowiada prawdziwy bestseller, niech każdy czytelnik sam wyrobi sobie zdanie na temat tej książki.
Mnie ten mroczny, psychologiczny thriller nie urzekł, nie wiem czy skuszę się na następne części tej trylogii.

eMMali | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

No to jest to co ja lubię! :)
Mocny, brutalny, psychologiczny, tajemniczy thriller, naprawdę "Obłęd"! Zastanawiałam się co oznacza tytuł trylogii "Oblicza Victorii Bergman" i muszę przyznać, że jestem bardzo mile zaskoczona.
Zakończenie? Nie ma- akcja kończy się w takim momencie, że z niecierpliwością czekam na kolejny tom "Trauma" i "Katharsis".
Świetna świetna świetna książka.
Króciutkie rozdziały, dobrze się czyta.

Od samego początku można wyczuć niesamowity klimat powieści- mroczny, surowy, opis świata, w którym nikt nie sili się na piękne opisy, za to dokładnie opisuje brzydotę i zło. Zło, którego oddech da się wyczuć na karku, niezrozumiałe dla normalnego człowieka, a jednak obecne. Morderstwa dzieci, chłopców- i to niesamowicie okrutne morderstwa, których opis ścina krew w żyłach. Odcięte genitalia, wydłubane oczy, wyrwane języki, twarze poparzone kwasem solnym... Kto jest zdolny do popełnienia takich czynów? Ten thriller jest o tyle nietypowy, że mniej więcej wiemy, kto stoi za tymi zabójstwami, co bynajmniej nie uniejsza napięcia panującego w książce, a może nawet je wzmacnia. Mamy tutaj dwie bohaterki o silnych charakterach- Jeanette- policjantkę, matkę mającą własne życie i związane z nim problemy dnia codziennego, oraz tę drugą- Victorię Bergmann, kobietę nie do końca normalną- że tak to ujmę, nie umiejącą odnaleźć się w rzeczywistości, ukrywającą się za fasadą masek. Przyznam, że...

Isadora | 2013-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2013

W czasach, kiedy księgarskie półki uginają się pod naporem wszelkiej maści kryminałów i thrillerów psychologicznych, prawdziwym wyzwaniem staje się dla czytelnika znalezienie takiej książki, która wyróżniałaby się na tle pozostałych i która zapisała się w pamięci dłużej niż inne. Duże nasycenie rynku powieściami tego typu sprawia, że coraz trudniej trafić na coś zaskakującego, przerażającego czy szokującego; bardzo często czytelnik ma wrażenie, że "to wszystko już było" - każdy budzący grozę motyw, najbardziej zadziwiające rozwiązania fabularne, sposób konstrukcji bohaterów - wszelkie chwyty mające na celu przykucie uwagi, pojawiły się już wcześniej w najprzeróżniejszych wariacjach i konfiguracjach i właściwie nie są już w stanie wywrzeć oczekiwanego wrażenia na czytelniku.
Na szczęście w tym nieprzebranym i mocno zróżnicowanym jakościowo książkowym misz-maszu, choć trudno w to uwierzyć, trafiają się jeszcze prawdziwe perełki. Jedną z nich jest trylogia "Oblicza Victorii Bergman"...

mariusz | 2014-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do przeczytania tej książki zachęciła mnie letnia wystawa hitów książkowych eksponowana w tutejszej miejskiej bibliotece.

Po przeczytaniu recenzji umieszczonych na okładce książki i krótkim streszczeniu, pomyślałem że będzie to znakomita rozrywka z nutką grozy, czyli to co lubię.

Nic z tego! "Obłęd" okazał się psychologicznym gniotem literackim szwedzkiego duetu: artysty-muzyka i więziennego bibliotekarza ukrytych pod pseudonimem Erik Axl Sund.

Książkę przeplatają wspomnienia psychopatycznej pani psycholog cierpiącej chyba na rozdwojenie jaźni oraz postać pani detektyw policji której to właśnie rozpada się życie małżeńskie. To wszystko przeplata się z seryjnymi morderstwami popełnianymi na dzieciach z wielkim okrucieństwem. Wspomniana pani komisarz próbuje rozwikłać zagadkę i złapać seryjnego mordercę.

"Obłęd" to pierwsza część trylogii zatytułowanej Oblicza Victorii Bergman. Drugi tom zaplanowana jest na maj a trzeci na listopad 2014r. Ja jednak zakończę ten szwedzki...

darkangel | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Ciekawy thriller psychologiczny, na początku ciężko sie połapać w wątkach i postaciach, jednak później wszystko powoli sie rozjaśnia. Czekam juz za premierą drugiej części "Trauma", bowiem zakończenie nie nastąpiło:)

kjakksiazka | 2014-01-12

Przyglądając się bliżej fabule mamy, do czynienia ze standardowym opisem zdarzeń: morderstwo, policja, śledztwo, analiza psychologiczna. Mogłoby się wydawać- standard, a jednak nie do końca. Mimo, że elementy są dobrze znane, nie zniechęciło mnie to do dalszej analizy. Erik Axl Sund cechują się skrupulatnością, ich postacie są wykreowane w bardzo dokładny sposób, mają cechy, które powinni posiadać, nie brakuje im charyzmy, a działania prowadzą w bardzo przemyślany sposób. Historie bohaterów dopracowane w najmniejszym szczególe, będące filarem całej powieści. Ale bohaterowie to nie wszystko...

czytaj więcej: http://kjakksiazka.blogspot.com/2014/01/recenzja-obed-erik-axl-sund.html

książek: 1945

„Hipnotycznie wciągająca psychoanaliza” to sentencja z okładki, z którą w pełni się zgadzam. Debiut tego szwedzkiego duetu piszącego pod pseudonimem Erik Axl Sound okazał się strzałem w dziesiątkę. Trylogia, którą stworzyli autorzy zapowiada się absolutnie ciekawie. „Obłęd” to pierwszy tom cyklu Oblicza Victorii Bergman. Książka pochłonęła mnie bez reszty. Było mrocznie, wstrząsająco, tajemniczo i bardzo intrygująco. Aż chce się sięgnąć po kolejną część. W trakcie czytania nieustannie towarzyszyło mi uczucie odrazy i niechęci do niektórych bohaterów. Ta książka to doskonałe studium psychologiczne ludzkiego umysłu, w trakcie czytania miałam wrażenie, że brnę przez bagno. Świetnie skonstruowane wszystkie postaci, doskonale nakreślona fabuła, która niesamowicie absorbuje i skłania do przemyśleń. Ponadto autorzy zmierzyli się z niezwykle trudnym tematem, jakim jest molestowanie nieletnich i zrobili to w bardzo autentyczny sposób. Książkę czyta się z uczuciem, iż opisana historia...