Śmiercionośny upominek

2015-09-20
Wojciech Łygaś
Wojciech Łygaś

Oficjalne recenzje i

Najczystsza postać mroku w formie audio

Link do recenzji

666 428 114

"Śmiercionośny upominek" to powieść napisana przez szwedzki duet działający pod pseudonimem Erik Axl Sund. Z początku książkę może czytać się trudno. Dominują w niej bowiem krótkie rozdziały, dotyczące innego bohatera. Ja potrzebowałam chwili na to, aby wczuć się w rytm powieści i podążać za fabułą.
Warte odnotowania jest to, że autorzy nie ograniczają się tylko do historii kryminalnej, ale poruszają również temat subkultur, samookaleczeń, a nawet bardzo ciekawe przemyślenia na temat religii. Dzięki temu powieść nabiera szerszego sensu. Nie jest tylko nudnym kryminałem, każe zastanowić się nad różnymi kwestiami, chociażby tym, jaki kształt może przybierać depresja młodych osób. Trochę żałuję, że nie znałam tej książki wcześniej. Wydaje mi się, że opisuje ona moje życie z czasów gimnazjum, chociaż trzeba przyznać, że robi to bardzo ogólnie.
Powieść nie ma szczęśliwego zakończenia. Cała jest przesiąknięta krwią, depresją, smutkiem, osamotnieniem i taki jest również koniec historii. Jednak warto się z nią zmierzyć. --- całość na okiemvery.pl

Warte odnotowania jest to, że autorzy nie ograniczają się tylko do historii...

Nie każda książka jest po to, by was zabawiać. Po raz kolejny widzę, że ludzie dają niższe oceny tylko dlatego, że historia porusza trudniejszy problem i nie ma pozytywnego, szczęśliwego morału.

Ja śmiało powiem, że według mnie tak właśnie wygląda dobry kryminał - ciekawy i inteligentny. Wiele postaci i wiele wątków, przez co nic nie jest do końca oczywiste. Jednocześnie zahacza o ważny problem społeczny, jakim są samobójstwa. Przedstawione w klimacie subkultur death i black metalu. Język bardziej artystyczny niż psychologiczny, co o dziwo, spodobało mi się. Racja, nastrój książki raczej depresyjny, ale znalazłam w niej wiele naprawdę mądrych i ciekawych cytatów. I duży plusik za nawiązanie do "Zbrodni i kary".

Na półkach: , , , ,

Najbardziej dołująca książka, jaką przyszło mi czytać w życiu. Rozumiem trudną tematykę oraz konwencje narzucone przez gatunek, nie ma tu jednak ani jednej pozytywnej myśli. Ani jednego uśmiechu. Żadnej nadziei. Żadnego dobra. Sama śmierć, pustka, traumatyczne dzieciństwo, samobójstwa, morderstwa. Także literacko książka słaba. Historia nie jest opowiadana, lecz streszczana. Nie ma obrazów, są fakty. Same stwierdzenia, jedno po drugim, jedno po drugim. I tak do końca. Po ukończeniu odetchnąłem z ulgą.

Mam wprawdzie też drugi tom tej serii, nie będę jednak kontynuował lektury. Z tego mroku nie ma wyjścia, więc lepiej już nigdy się w niego nie zagłębiać.

Książka niezła, ale tematyka trudna - samobójstwa wśród młodzieży, poczucie bezsensu, depresja, narkotyki, samookaleczenia. Mroczna historia opowiedziana z perspektywy kilku bohaterów, których losy się ze sobą splatają.
Początkowo czytało mi się trudno - krótkie zdania robiły na mnie wrażenie urwanych i zbyt oszczędnych. W trakcie sie wciągnęłam, ale generalnie po przeczytaniu odczułam ulgę, że taka "brudna", dołująca, mroczna historia dobiegła końca.

Różne rodzaje samobójstw za którymi kryję się tragedia rodziny.

Różne rodzaje samobójstw za którymi kryję się tragedia rodziny.

Książka posiada bardzo ciekawą teść. Autorzy oprócz wciągającej fabuły wplatają w nią wątki przemyśleń na tematy religijne, współczucia oraz zwracają poniekąd uwagę na problemy młodych ludzi oraz to co jest w stanie zrobić z człowiekiem poczucie bycia samotnym, tkwiącym w pustce. Opisuje ona światopoglądy osób o różnej wierze, po różnych przejściach. Jest w niej coś - co mocno do siebie przyciąga.

Strasznie dołująca

Strasznie dołująca

W Szwecji wzrasta ilość samobójstw, młodzi ludzie w brutalny sposób odbierają sobie życie, słuchając pewnego utworu. Prasa o tym nie pisze, aby nie zaogniać sytuacji, a policja podejrzewa, że nie są to zwyczajne, nie związane ze sobą przypadki. Jens Hurtig rozpoczyna śledztwo, dochodzi do morderstw, a ofiary miały powiązania z samobójstwami.
Szwedzki duet pisarski znów zaskakuje brutalnością i dosadnością. Książka jest pisana w specyficzny sposób, krótkie rozdziały, przeskakiwanie z osoby na osobę, krótkie urywane zdania, to zdecydowanie wymaga innego podejścia, w tym przypadku akurat mi to nie przeszkadza, ale nie każdemu odpowiada taka narracja. Trzeba się mocno wczuć, aby wychwycić zmiany i podążać za fabułą. Historia mimo, że mówi o typowej zemście, właśnie nabiera przez to innego odbioru. Co było dla mnie zaskakujące to winni wydarzeń, gdyż wszyscy, których podejrzewałam umierali nie okazując się winnymi. Pisarze nie ograniczają się tylko do fabuły kryminalnej, ale również czytamy o subkulturach, samookaleczeniach, pochwale takich zachowań. Możemy się nie zgadzać z takim poglądem na te zachowania, ale one istnieją i dotykają coraz więcej osób, które pozostawione same sobie pragną akceptacji, bo właśnie ten brak zrozumienia, pomocy jest tym co rozpoczęło te wydarzenia. Mamy więc tutaj połączenie wymyślonej historii z faktami, które może i nas, albo naszego otoczenia dotyczą. Mroczna historia, w deszczowym Sztokholmie, podana w inny, niespotykany sposób, bez upiększeń, pierwotnie, kto czytał poprzednią serię pisarzy wie czego się spodziewać, kto nie, niech przygotuje się na odmienny świat.

Szwedzki duet pisarski znów...

W Szwecji dochodzi do fali samobójstw,wśród młodych ludzi. Wspólnym mianownikiem jest kaseta magnetofonowa,którą policja znajduje przy każdych zwłokach. Co takiego znajduje się na kasetach,że popycha ludzi do samobójstwa?

Ośmiu bohaterów, osiem różnych historii z pozoru niczym ze sobą nie powiązanych. Bezsens życia, morlany upadek,narkotyki,norweski krajobraz oraz intrygujące śledztwo.

Książka zauroczyła mnie zaskakującym zwrotem akcji,pomimo chaosu w jaki została napisana i nijakością postaci z którymi nie można się utożsamiać czytało się ja naprawde dobrze. Śledztwo,które w najmniej oczekiwanym momencie zmienia swój bieg,każe czytelnikowi skupić się na szczegółach.

Pomimo ciężkości z jaką Śmiercionośny upominek został napisany przez duet Erik Axi Sund z ciekawością sięgnę po inna pozycję ich autorstwa.

książka wciągająca z zaskakującym zwrotek akcji, ale trochę ciężko się ja czyta

książka wciągająca z zaskakującym zwrotek akcji, ale trochę ciężko się ja czyta