Eine Liebe Swanns

Okładka książki Eine Liebe Swanns
Marcel Proust Wydawnictwo: Süddeutsche Zeitung Cykl: W poszukiwaniu straconego czasu (tom 1) Seria: Süddeutsche Zeitung Bibliothek [Romane] klasyka
269 str. 4 godz. 29 min.
Kategoria:
klasyka
Cykl:
W poszukiwaniu straconego czasu (tom 1)
Seria:
Süddeutsche Zeitung Bibliothek [Romane]
Tytuł oryginału:
Du côté de chez Swann
Wydawnictwo:
Süddeutsche Zeitung
Data wydania:
2004-12-11
Data 1. wydania:
2004-12-11
Liczba stron:
269
Czas czytania
4 godz. 29 min.
Język:
niemiecki
ISBN:
9783937793467
Tłumacz:
Eva Rechel-Mertens
Średnia ocen

                0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
509
230

Na półkach:

Według Arystotelesa człowiek dąży do szczęścia, szuka go. Z perspektywy tej książki odkrywamy, że wbrew jednak narzucającej się siłą przyzwyczajenia właściwości tego poszukiwania, dążenie to nie jest skierowane ku przyszłości i z rzadka sięga po teraźniejszość. Przyszłość bowiem jako jeszcze niegotowa, w małym stopniu od nas zależna, żadnych gwarancji, rękojmi, czy nawet dużego prawdopodobieństwa nie daje na odnalezienie szczęścia. Jest wyłącznie dyskursywny nawykiem, ucieczką w marzenia. Teraźniejszość jako pole działania poszukiwaczy tym bardziej zawodzi. Jest ona tak mało uchwytna, tak nieprawdopodobnie nieobecna, tak uzależniona od przyszłości i w tym sensie tak mętna, że niemożliwa do spełnienia. Tylko pewnie istniejąca przeszłość daje nam tą szanse. Tym bardziej, że pamięć służy pomocą. Usuwa złe okoliczności, konfabuluje, uzupełnia optymistycznie i dodaje cudze historie jako nasze własne. Przy czym nie jest koniecznym nawet by jakieś szczęśliwe chwile przytaczać w umyśle. Nie jest niezbędnym konkretne pamiętać wydarzenia. Wystarczy ogólne, obecne zadowolenie wziąć jako punkt wyjścia i dojścia, i już ma się tą pewność. Odnaleźliśmy szczęście. I to właśnie na tej podstawie, szczęśliwej przeszłości, pozornie szukamy szczęścia w przyszłości i błędnie uważamy, że odkrywamy jej zarys w teraźniejszości. Tymczasem my zawsze już po prostu byliśmy szczęśliwi i nigdy nie będziemy. Warto więc wstecz spoglądać patrząc w przyszłość głosi Proust. Bo przeszłość jest cudowna. Jakież możliwości przeżywania stwarza. Można ją przecież na tysiące sposobów, wariantów rozpatrywać, w dowolnej ilości razy do niej wracać i ponownie się nią rozkoszować. Zmieniać, zamieniać, dodawać, pogłębiać lub spłycać, zależnie od woli i potrzeby istnienia. W tą podróż w przeszłość, w którą nas Proust zabiera warto się wybrać. I to nic, że masa szczegółów, drobiazgów może przytłoczyć odbiorcę. Rozproszyć naszą uwagę i skusić ku błędnej ocenie, że ten świat (świat powieści) tak gęsty od treści nie jest już nasz i nic nas z nim nie łączy. Że anachronicznie egzystujący bohaterowie w żaden sposób wzbogacić nas nie mogą, że świat się diametralnie zmienił. Że tam wszystko stoi w miejscu i czeka nie wiadomo na co. Otóż wiadomo Combray, Swan, Guermantes…. czekają na nas.

Według Arystotelesa człowiek dąży do szczęścia, szuka go. Z perspektywy tej książki odkrywamy, że wbrew jednak narzucającej się siłą przyzwyczajenia właściwości tego poszukiwania, dążenie to nie jest skierowane ku przyszłości i z rzadka sięga po teraźniejszość. Przyszłość bowiem jako jeszcze niegotowa, w małym stopniu od nas zależna, żadnych gwarancji, rękojmi, czy nawet...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4 466
  • Przeczytane
    2 724
  • Posiadam
    830
  • Teraz czytam
    261
  • Ulubione
    179
  • Klasyka
    83
  • Literatura francuska
    61
  • Chcę w prezencie
    50
  • Do kupienia
    17
  • Literatura francuska
    17

Cytaty

Więcej
Marcel Proust W stronę Swanna Zobacz więcej
Marcel Proust W stronę Swanna Zobacz więcej
Marcel Proust W stronę Swanna Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także