Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów

Okładka książki Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów
Władysław Duczko Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica Seria: Europa Barbarzyńców historia
354 str. 5 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Europa Barbarzyńców
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania:
2016-11-30
Data 1. wyd. pol.:
2016-11-30
Liczba stron:
354
Czas czytania
5 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365310446
Tagi:
wikingowie wczesne średniowiecze Skandynawia
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bodzia. Elitarny cmentarz z początków państwa polskiego Mateusz Bogucki, Andrzej Buko, Maria Dekówna, Władysław Duczko, Tomasz Grzybowski, Zdzisław Hensel, Iwona Hildebrandt-Radke, Michał Kara, Karol Kollinger, Anna Bogumiła Kowalska, Tomasz Kozłowski, Marek Krąpiec, Jerzy Maik, Roman Michałowski, T. Douglas Price, Tomasz Purowski, Tomasz Sawicki, Iwona Sobkowiak-Tabaka, Stanisław Suchodolski
Ocena 9,5
Bodzia. Elitar... Mateusz Bogucki, An...
Okładka książki Dwa oblicza smoka. Katalog wystawy, tom 2: Eseje Jacek Banaszkiewicz, Krzysztof J. Czyżewski, Władysław Duczko, Elżbieta Maria Firlet, Agnieszka Janczyk, Lechosław Lameński, Marek Walczak, Tomasz Węcławowicz, Janusz Zagrodzki
Ocena 0,0
Dwa oblicza sm... Jacek Banaszkiewicz...
Okładka książki Bodzia. A Late Viking-Age Elite Cemetery in Central Poland Mateusz Bogucki, Andrzej Buko, Maria Dekówna, Alicja Drozd-Lipińska, Władysław Duczko, Zdzisław Hensel, Iwona Hildebrandt-Radke, Michał Kara, Anna Bogumiła Kowalska, Tomasz Kozłowski, Marek Krąpiec, Roman Michałowski, Tomasz Purowski, Iwona Sobkowiak-Tabaka, Stanisław Suchodolski, Kinga Zamelska-Monczak
Ocena 7,0
Bodzia. A Late... Mateusz Bogucki, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
74 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
713
694

Na półkach:

„Epoka wikingów trwała aż cztery stulecia, od początku VIII do końca XI wieku. Najeźdźcy z północy rabowali i kolonizowali kraje chrześcijańskiego Zachodu oraz wieloetnicznego Wschodu. Wierzyli, że powodzenie zapewnia im nadnaturalna moc zesłana przez bogów…”.

Przez dobrych kilka stuleci byli jednym z ważniejszych czynników kształtujących geopolitykę swoich czasów, wywierając ogromny wpływ na charakter i kształt ówczesnej Europy oraz zachodzące w niej historyczne procesy i zmiany. Odkrywcy, kolonizatorzy, handlarze, łupieżcy, zbywcy, odcisnęli i pozostawili trwały ślad na losach dawnych państw czy społeczeństw, częstokroć widoczny po dziś dzień. Echa ich epoki oraz licznych wydarzeń z którymi byli bezpośrednio czy pośrednio związani nie zginęły więc w pomrokach dziejów (jak wiele innych) stając się źródłem badań dla archeologów, etnografów, historyków oraz prawdziwą inspiracją dla wszelkich ludzi pióra czy szeroko pojmowanej pop kultury: dziesiątki powieści, opowiadań, popularnonaukowych opracowań, komiksów, filmów, seriali, gier komputerowych, na mniej lub bardziej ambitnej sztuce kończąc.

Dziś dzięki publikacji Instytutu Wydawniczego ERICA mamy okazje spojrzeć na fenomen wikingów z jeszcze innej, bardzo ciekawej, perspektywy i nowatorskiego podejścia do tematu.

Wszystko to za sprawą książki Władysława Duczko zatytułowanej „Moce wikingów” wchodzącej w skład kolekcji Europa Barbarzyńców (polecam przy tej okazji znakomite publikacje Artura Szrejtera „Herosi mitów germańskich” tom I i II) w którym autor stara się przybliżyć nam bogaty świat naszych północnych sąsiadów oraz spróbować odpowiedzieć na pytanie co stało u podstaw ich tak oszałamiającego sukcesu.

Robi to spoglądając na erę wczesnośredniowiecznej Skandynawii przez pryzmat wspaniałych artefaktów, ozdób, przedmiotów związanych z kultami, wierzeniami, obyczajowością czy też tych codziennego użytku, o rożnym przeznaczeniu i funkcji. Uzmysławia nam i pokazuje ścisłe powiązanie tych przedmiotów z religijnym funkcjonowanie ludzi tego czasu, określoną przynależnościowi do grupy społecznej, narodowości, statusu materialnego, miejsca w hierarchii oraz wyrazem tego w jaki sposób dawni mieszkańcy tego regionu postrzegali otaczający ich świat (materialny i niematerialny) oraz swoje w nim miejsce. Dotyka bardzo cienkiej i subtelnej linii łączącej, duchowość człowieka ze światem bogów, duchami przodków, mitologia czy symboliką. Opisuje jak te dwa byty przenikają się wzajemnie, oddziaływają i wpływają na siebie oraz jak przekłada się to na ówczesną, realną rzeczywistość oraz konkretnie podejmowane decyzje czy zachowania (szczególna rola szamanów i wieszczy).

Lektura poprzedzona jest wstępem autora (w którym odsłania on przed nami powody, które skłoniły go do napisania tej książki) historycznym szkicem epoki, oraz kilkunasto tematyczne podzielonymi rozdziałami z których każdy zajmuję się wyszczególnioną problematyką, określonym przedmiotem czy zjawiskiem, oraz charakterystycznym dla niego połączeniem kultury materialnej ze światem wierzeń i magii, czyli typowego sacrum i profanum. Mamy wiec ważny dla tych ludów kult Odyna, opisy i znaczeniowe interpretacje słynnych młotów boga Thora, związane z Lokim posągi o kilku twarzach, figurki odnoszące do bogów płodności (Frey, Freya), pogrzebowe łodzie, silnie obecną w zdobnictwie symbolikę węża (Midgardsorm) oraz smoka, tak charakterystycznego dla słynnych drakkarów, rozliczne rysunki naskalne, kamienie runiczne, obrzędowe, rogate hełmy, amulety równego przeznaczenia itd.

Doskonałym uzupełnieniem treści są liczni zawarte w lekturze rysunki oraz zdjęcia omawianych przedmiotów czy licznych archeologicznych odkryć, które rzucają nowe światło na tą wspaniałą kulturę i naprawdę piękne wzornictwo.

Książka jest znakomicie i profesjonalnie wydana (ale do tego Wydawnictwo ERICA zdążyło już nas przyzwyczaić-chylę czoła) napisana przy tym dobrym, ciekawym, czytelnym dla odbiorcy językiem co niesłychanie ważne przy tej rozpiętości tematycznej oraz ilości rozmaitych, obco dla na brzmiących, określeń, nazw własnych, nazw historycznych regionów, miejscowości czy fachowej terminologii.

Władysław Duczko, oprócz własnej, ogromnej wiedzy, wynikającej zarówno z charakteru swojej pracy ale i widocznej pasji, opiera się na starszych (wielokrotnie udokumentowanych) jak i najnowszych odkryciach czy naukowych osiągnięciach z dziedziny historii, archeologii, antropologii, etymologii oraz innych dziedzin, dzięki czemu przytaczane fakty czy tezy mają gruntowne podparcie merytoryczne. Cieszę się również iż w swojej pracy ciężar tematyczny przesunął na obszar Skandynawii Wschodniej, zdecydowanie mniej znanej i eksponowanej od dziejów i aktywności Wikingów na obszarze Zachodu.

„Moce wikingów” są lekturą, która z całą pewnością przybliży nam kulturę ludów północnych oraz pomoże zrozumieć nam niektóre jej zagadnienie czy niuanse. Skierowana jest zarówno do tych, którym nie jest ona obca oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi fascynującymi czasami. Gorąco polecam.

„Epoka wikingów trwała aż cztery stulecia, od początku VIII do końca XI wieku. Najeźdźcy z północy rabowali i kolonizowali kraje chrześcijańskiego Zachodu oraz wieloetnicznego Wschodu. Wierzyli, że powodzenie zapewnia im nadnaturalna moc zesłana przez bogów…”.

Przez dobrych kilka stuleci byli jednym z ważniejszych czynników kształtujących geopolitykę swoich czasów, ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    210
  • Przeczytane
    84
  • Posiadam
    44
  • Historia
    7
  • Wikingowie
    6
  • Teraz czytam
    6
  • Historyczne
    3
  • Skandynawia
    2
  • Z historią w tle
    2
  • Popularnonaukowe
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne