Furia ludzi Północy. Dzieje świata Wikingów

Tłumaczenie: Norbert Radomski
Seria: Historia [Rebis]
Wydawnictwo: Rebis
The northmen's fury: A History of the Viking World
9788380620155
historia

Krew wikingów płynie w żyłach milionów mieszkańców Europy i Ameryki, a opowieść o ich podbojach, wyprawach odkrywczych i dokonaniach nie przestaje inspirować ludzi na całym świecie. Pewnego letniego dnia 793 roku z morza na wyspę Lindisfarne wyszła śmierć. Ci, którzy napadli i złupili położony na niej klasztor benedyktynów, byli pierwszymi wikingami. Przez następne dwieście lat siali oni...

Pewnego letniego dnia 793 roku z morza na wyspę Lindisfarne wyszła śmierć. Ci, którzy napadli i złupili położony na niej klasztor benedyktynów, byli pierwszymi wikingami. Przez następne dwieście lat siali oni grozę w całej Europie. Ich długie łodzie, a nawet sama nazwa budziły paniczny lęk przed „furią ludzi Północy”. Jednak mimo reputacji krwiożerczych wojowników mieli wyrafinowaną kulturę – tworzyli urokliwe dzieła sztuki, literaturę o nieprzemijającej sile oddziaływania oraz zaskakująco trwałe państwa.

Philip Parker opowiada ich historię od pierwszych, drobnych wypraw łupieskich po inwazje wielkich armii, które wyruszały ze Skandynawii, by podbić całe połacie Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Relacjonuje ich homeryckie podróże przez Atlantyk do skutych lodem fiordów Grenlandii i Ameryki Północnej, gdzie dotarli cztery stulecia przed Kolumbem, oraz na wschód, wielkimi rzekami Rusi, po bogactwa Bizancjum.

Furia ludzi Północy mówi o tym, jak położona na skraju Europy Skandynawia zdołała niemal na trzy wieki zdominować i sterroryzować znaczną część kontynentu oraz jak koniec końców chrześcijaństwo oraz rosnąca potęga królów złagodziły brutalność wikingów i położyły kres ich najazdom.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-furia-ludzi-polno...(?)

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-furia-ludzi-polno...»

Jakub Osiński | 2019-02-01

Całkim porządne kompendium wiedzy o świecie Wikingów. Sporo informacji i przeczytanie książki raz to może być za mało, dopiero kolejny raz może nam wszystko wyklarować, nie mniej umiarkowanie polecam.

Marzena | 2018-03-16

Jest to moja pierwsza książka w nurcie popularnonaukowym i ( z góry uprzedzam) nie mam do czego jej porównać. Jest to w moim odczuciu pozycja ujmująca we współczesny sposób zagadnienie epoki wikingów. Oparta na szerokiej bibliografii, składającej się zarówno z tekstów pisanych,sag, różnego rodzaju podań, jak i na źródłach materialnych,znaleziskach archeologicznych a co najważniejsze, badaniach naukowych. Takie szerokie ujęcie pozwala czytelnikowi spojrzeć na zagadnienie z różnych perspektyw i wyrobić swoje zdanie. Autor przedstawia życie skandynawów w ujęciu kulturowo-historycznym, a ich ekspansję wedle geograficznego podziału. Taki zabieg daje możliwość dowiedzenia się co działo się tych samych latach zarówno w np. Irlandii jak i Anglii (itd.) Reasumując, uważam że jest to ciekawa pozycja do której można wracać, a czytanie i odbywanie podróży do tej fantastycznie wciągającej epoki od jej powstania do zmierzchu jest warte spędzonego nad nią czasu.

Watcher | 2018-03-12
Przeczytana: 12 marca 2018

To chyba najlepsza książka o wikingach, jaką dane mi było przeczytać, jedna z tych, w których koncówka w określeniu „popularnonaukowa” nie jest dana na wyrost.

Najlepsza, choć wcale nie łatwa w odbiorze. Autor ma niezłe pióro, ale momentami wpada w delikatny chaos, wynikający chyba z tego, że książkę pisał partiami, skacząc po różnych odwiedzanych przez Normanów zakątkach świata. Stąd na przykład mamy opis rytuału „krwawego orła” który pojawia się tu... w trzech różnych miejscach. Poza tym, niewielka w sumie objetość książki jak na 300 lat opisywanej historii sprawia, że w pewnym momencie mamy wrażenie, że jedziemy ekspresem w którym widoki za oknem zlewają się powoli w jedną wielobarwną plamę. Tym niemniej, mnogość bibliografii, podawanie (skrótowe) dyskursu naukowego na temat niektórych wydarzeń sprawia, że książka jest rzetelna, że ma się wrażenie, iż autor traktuje czytelnika poważnie. Szkoda jedyni, że tak bardzo po macoszemu potraktował Philip Parker kulturę Skandynawii w...

Marcin Polkowski | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Takie książki można czytać!

astaldohil | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Philip Parker imponuje rzetelnym podejściem, ujawniając w swoim opracowaniu historii Wikingów solidne przygotowanie i znajomość najświeższych odkryć związanych z omawianą tematyką. Parker zdaje się nie pomijać żadnego z wartych poruszenia aspektów historii "ludów Północy", jednak przez tak drobiazgowe podejście do niektórych mniej interesujących kwestii, publikacja niniejsza cierpi na raczej skrótowe ujęcie pozostałych z nich.

Oczywiście kwestią gustu i zainteresowań czytelnika jest to, który okres czy ciąg wydarzeń wolałby poznać bardziej szczegółowo, jednak niepodobna oprzeć się wrażeniu, że - w połączeniu z raczej suchym, sprawozdawczym stylem autora - opis sporej cześć zagadnień uległ tu nadmiernej kondensacji, niebezpiecznie zbliżając książkę do poziomu szkolnego podręcznika. Ba, zdarza się nawet, że rozwinięcie kilku naprawdę interesujących informacji, które powinny przynależeć do głównej części publikacji, autor zdecydował się przenieść do przypisów.

Jakkolwiek,...

Johnny_Malini | 2017-05-02
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Może trochę źle podszedłem do tej książki: szukałem wielkich przygód i baśniowo-mitycznego świata, heroicznych jednostek i kwiecistych opisów, ponadto naoglądałem się Vikings a tu o Ragnarze ledwo krótka wzmianka...
Ale to nie fantastyka, to historia, choć i tak po trosze z tego wszystkiego dostałem.
Poza tym dobrze wiedzieć co było prawdą, a co nie, a w tym przypadku prawda, czyli historia, jest na tyle ciekawa, że doskonale sama się broni.

Były momenty bardziej nużące - suche daty, ich mnogość, następujące zaraz po sobie, których i tak nie sposób zapamiętać za jednym razem, więc przez nie się szybko przebijało, i były te lepsze momenty - opisujące kulturę Wikingów, ich sztukę, religię, technikę, zwyczaje, wyprawy - momenty, dzięki którym poznawało się, kim tak naprawdę byli.

I właśnie to najbardziej mi się podobało, najlepiej do mnie przemawiało - nie spis dat, bitw i kolejnych władców, choć to również ważne i potrzebne, lecz te proste opowieści: rytuały Wikingów, ich wyprawy...

Marchi | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

PLUSY
- Ogromna liczba wymienionych w tekście faktów (postaci, dat, etc.)
- Wnikliwe i ciekawe rozdziały o kolonizacji Islandii oraz Grenlandii (i w mniejszym stopniu o wizytach Wikingów w Ameryce).

MINUSY
- W większości rozdziałów wręcz kronikarski rytm narracji. Natłok wydarzeń i dat wyliczanych niczym w kalendarzu.
- Przez powyższe lektura nie stanowi przyjemności.
- Informacje powtarzają się w poszczególnych rozdziałach, sprawia to wrażenie, że były one pisane osobno, a potem zlepione w całość.
- Karygodna pobieżność jeżeli chodzi o "wikiński wschód".
- Poza faktami kronikarskimi tak naprawdę niewiele dowiadujemy się o życiu samych wikingów czy o tym, jak wyglądały ich twory polityczne.

Moim zdaniem książka zdecydowanie przereklamowana. Nie zapewnia wejrzenia w wikiński świat, a jedynie wylicza kolejne wydarzenia z jego historii.

PabloS Szewczyk | 2017-04-16

Doskonała pozycja. Świetnie i fachowo napisana. Dużo odnośników do archeologii w tym najnowsze odkrycia. W tym temacie jedna z najlepszych i najrzetelniejszych pozycji.

emindflow | 2017-03-14
Przeczytana: 13 marca 2017

Wikingowie to moja jeszcze chłopięca fascynacja, zapoczątkowana obejrzanym dawno temu filmem z Kirkiem Douglasem. Od tamtego czasu powstały kolejne filmy, seriale i powieści niezmiennie utrzymane w konwencji baśniowo-przygodowej, inspirowane niezliczoną ilością sag skandynawskich.
Philip Parker pokusił się o coś w rodzaju kompendium dzisiejszej wiedzy o tych wojownikach z Północy. Tej wiedzy nie ma dotąd zbyt wiele, gdyż wobec prawie całkowitego braku przekazów pisanych pozostają w zasadzie wyłącznie źródła archeologiczne.
Wyłania się z nich obraz nieprawdopodobnie mobilnych i ekspansywnych ludzi żyjących kiedyś na terenach dzisiejszej Skandynawii. W ciągu ponad trzystu lat na przełomie tysiącleci budzili postrach i zaznaczyli swoją obecność nie tylko w całej Europie, ale od Grenlandii na północy po Konstantynopol na południu.
Książka jest doskonale uporządkowana chronologicznie i logicznie, co pozwala bez większego problemu poradzić sobie z ogromną ilością dat, nazwisk i nazw...

zacofany-w-lekturze | 2017-01-25
Przeczytana: 02 stycznia 2017