Pod jednym niebem

Okładka książki Pod jednym niebem
Joseph KimStephan Talty Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
424 str. 7 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Under the same sky
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2016-07-12
Data 1. wyd. pol.:
2016-07-12
Liczba stron:
424
Czas czytania
7 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380694132
Tłumacz:
Jan Hensel
Tagi:
Jan Hensel historia
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Yeonmi Park, Maryanne Vollers
Ocena 7,8
Przeżyć. Droga... Yeonmi Park, Maryan...
Okładka książki 186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki. Anna Kaszubska, Zargan Nasordinova
Ocena 7,5
186 szwów. Z C... Anna Kaszubska, Zar...
Okładka książki Dziewczyna o siedmiu imionach David John, Hyeonseo Lee
Ocena 8,1
Dziewczyna o s... David John, Hyeonse...

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
182 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1855
1507

Na półkach: , , ,

Kolejne wspomnienia uciekiniera z Korei Północnej przynoszące opis wielkiego głodu który zaczął się w połowie lat 90. Dostajemy porażający zapis rozpadu moralności i więzi międzyludzkich: autor wychowany w normalnej rodzinie kończy jako samotny żebrak i złodziej, nie wiedząc nic o losie siostry i matki. Mimo dłużyzn to ważne świadectwo piekła życia w ostatnim bastionie realnego socjalizmu.

Książka przedstawia szczegółowy opis wieloletniego głodu w Korei Północnej, który zaczął się w połowie lat 90. gdy autor był jeszcze dzieckiem. Wychowany w normalnej rodzinie czcicieli reżimu widział jak wieloletni głód niszczy moralność, rozbija więzi rodzinne, czyni z ludzi egoistów myślących jedynie o napełnieniu własnego żołądka, prowadzi wręcz do kanibalizmu. A bohater książki w wieku 7 lat zaczyna kraść kukurydzę z pól, żeby przeżyć samemu i ratować rodzinę. Opisy jego cierpień są wstrząsające: „Robiłem się coraz bardziej głodny. Ból rozdrapywał mi żołądek. Miałem wrażenie, jakby w całym organizmie nie zostało już ani odrobiny tłuszczu do spalenia i głód atakował mięśnie, co potęgowało ból”.

Wreszcie rodzina się rozpada: ojciec umiera a matka z siostrą wyjeżdżają do Chin, nasz bohater po tułaczce u krewnych trafia na ulicę i staje się żebrakiem dziecięcym, 'wędrownym wróblem', tu parę cytatów: „Nazywano nas Kkodżebi, 'wędrowne wróble', bo pochylaliśmy się i szukaliśmy ziarenek ryżu lub kukurydzy na ziemi”, „Wędrowny wróbel ma w głowie tylko jedną myśl – jedzenie – i odczuwa tylko jedną emocję, którą można podsumować w zdaniu” 'nie chcę umierać'. Przez to traci się wszelką godność, jaką się wcześniej miało.” „Kkodżebi, drobne postacie o czarnych twarzach, odziane w wystrzępione łachmany, błagające o kęs jedzenia lub wyczekujące okazji, by coś ukraść”. Autor przetrwał tak trzy lata, a potem uciekł do Chin, a potem do USA i mógł w końcu napisać te wspomnienia

Opisy w książce nienowe, bo parę wielkich głodów już było w XX wieku a i świadectwa ich literackie wstrząsające (np. Borowski, Krall i Edelman, Herling-Grudziński). Tutaj literacko nie znajdujemy niczego nowego lub oryginalnego, prawdę mówiąc rzecz cała jest mocno przegadana i bardzo się dłuży, ważna jedynie jako świadectwo potworności dziejących się w ostatnim bastionie realnego komunizmu.

Kolejne wspomnienia uciekiniera z Korei Północnej przynoszące opis wielkiego głodu który zaczął się w połowie lat 90. Dostajemy porażający zapis rozpadu moralności i więzi międzyludzkich: autor wychowany w normalnej rodzinie kończy jako samotny żebrak i złodziej, nie wiedząc nic o losie siostry i matki. Mimo dłużyzn to ważne świadectwo piekła życia w ostatnim bastionie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    296
  • Przeczytane
    238
  • Posiadam
    70
  • Korea Północna
    12
  • Literatura faktu
    6
  • 2019
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Azja
    5
  • Korea
    4
  • 2018
    4

Cytaty

Więcej
Stephan Talty Pod jednym niebem Zobacz więcej
Stephan Talty Pod jednym niebem Zobacz więcej
Stephan Talty Pod jednym niebem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także