Agent „Garbo”

Tłumaczenie: Mateusz Fafiński
Wydawnictwo: Muza
literatura faktu
Ag2S

Błyskotliwy, ekscentryczny tajny agent „Garbo” przechytrzył Hitlera i przyczynił się do sukcesu alianckiego lądowania w Normandii. Juan Pujol „Garbo” to postać autentyczna, opisane wydarzenia również. Podwójny agent Juan Pujol „Garbo” to Hiszpan oficjalnie pracujący w latach II wojny światowej na rzecz nazistów, a faktycznie działający dla brytyjskiego wywiadu i kontrwywiadu (MI5 i...

Juan Pujol „Garbo” to postać autentyczna, opisane wydarzenia również. Podwójny agent Juan Pujol „Garbo” to Hiszpan oficjalnie pracujący w latach II wojny światowej na rzecz nazistów, a faktycznie działający dla brytyjskiego wywiadu i kontrwywiadu (MI5 i MI6).

Dzieje „Garbo” posłużyły Grahamowi Greenowi za kanwę słynnej powieści "Nasz człowiek w Hawanie".

To portret bohatera, który przekonał nieufnych Niemców, że makiety czołgów i samolotów to prawdziwy oręż aliantów przygotowany do walk na froncie zachodnim.
Książka ukazuje mechanizmy zakulisowych działań szpiegowsko-politycznych oraz machinacje i intrygi, jest sugestywnym obrazem realiów wojennych i dramatycznych zwrotów akcji.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2014

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Życie w kłamstwie

Oto opowieść o tym, jak nienawiść do wroga może stać się przyczynkiem do niesamowitej kariery i równie niesamowitej intrygi. A także jak może zniszczyć życie prywatne. Przekonał się o tym Juan Pujol, człowiek, który oszukał całą Trzecią Rzeszę, skutecznie wprowadzając w błąd nie tylko Abwehrę, ale i samego Hitlera. Ten niepozorny Hiszpan, któremu w życiu nie wiodło się zbyt dobrze, okazał się bowiem nadzwyczaj dobrym aktorem na szpiegowskiej scenie II wojny światowej. Dzięki jego umiejętnościom nie tylko udała się afrykańska ofensywa aliantów, ale, a może przede wszystkim, udało się zaatakować Niemców w Normandii i stworzyć w ten sposób drugi front, który miał kapitalne znaczenie dla końca wojny.

Książka Talty`ego to nie tylko historia jednego człowieka, choć nie da się ukryć, że to on gra w niej pierwsze skrzypce, ale opowieść o tym, jak wiele wysiłku i ilu ludzi potrzeba było, by dokonać rzeczy praktycznie niemożliwych – czyli skutecznie oszukać wroga. To też opowieść o tym, że sztuka szpiegostwa wymaga poświęceń nie tylko na polu bitwy, ale też w życiu prywatnym. Pujol-Garbo bowiem do końca swych dni był, mimo formalnego zwolnienia ze służby, agentem, przez co cierpiała jego rodzina a on sam żył na skraju załamania nerwowego (co, nomen omen nie przeszkodziło mu w dożyciu późnej starości). „Agent „Garbo”” jest nie tylko lekturą o zabarwieniu historycznym, to także, co oczywiste, książką szpiegowską, choć z nieco analitycznym zacięciem. Nie przeszkadza jej to w byciu doskonałą lekturą, która nie tylko interesuje, ale i odpręża. Zawdzięcza to z pewnością stylowi, jaki prezentuje Talty, a także nadzwyczaj wdzięcznej tematyce. Cóż bowiem przyciąga bardziej, niźli intryga?

Adresatem niniejszej książki winni być ci, którzy nie tylko interesują się II wojną światową, ale też ci, którzy chcą po prostu wiedzieć więcej lub przeczytać coś, co nie będzie kolejną „intelektualną papką”, a pełnoprawną, wymagającą myślenia pozycją. Z drugiej strony niech tytuł ten nie odstrasza czytelnika, który do końca nie ufa lekturom o zabarwieniu historycznym – „Agent „Garbo”” to też ciekawa i nietuzinkowa powieść obyczajowa. Warto więc po nią sięgnąć z każdego z tych powodów.

Bartek `barneej` Szpojda

Muminka | 2015-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Sfabularyzowany aczkolwiek bez dialogów dokument o legendarnym podwójnym szpiegu z czasów II wojny światowej, Garbo alias Juan Garcia Pujol, który miał na koncie więcej akcji dezinformujących niż kilkunastu innych szpiegów razem wziętych. Pasjonująca przygodę ze szpiegostwem rozpoczął w 1941r., gdy z wydał wtedy osobistą wojnę Hitlerowi i całemu nazizmowi po tym jak był świadkiem egzekucji kilkudziesięciu kobiet, mężczyzn i dzieci. Początki były skromne, jako młody człowiek widział walkę lewicy i republikanów, odstręczyły go okropności wojny domowej, był świadkiem prześladowań Kościoła, widział masakry, został uwięziony przez umiarkowanych republikanów, oskarżony o dezercję, uratowany przez ukochaną narzeczoną Margaritę, która skontaktowała się z organizacją Socorro blanco, która organizowała ucieczki frankistów. Kilka miesięcy ukrywał się po zapomnianych wsiach, a potem spotkał miłość swojego życia, nieustraszoną pielęgniarkę Araceli Gonzalez Carballo. Rządy Lazara- Hiszpania de...

Joanna | 2014-05-16
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

W jaki sposób potoczyły by się losy drugiej wojny światowej, gdyby w którymś momencie jej trwania niepozorny zdawać by się mogło Hiszpan nie doszedł do wniosku, że oto on nie może siedzieć z założonymi rękoma i patrzeć na toczące się dookoła niego okrucieństwo wojny. W jaki sposób potoczyły by się losy D-Day, lądowania w Normandii, gdyby nie fantazja, czar i przebiegłość Garbo, Agenta Garbo, który swą osobowością uwiódł nazistów, oszukał Hitlera i odmienił losy najokrutniejszej z wojen.

Juan Pujol urodził się w domu przedsiębiorczego i odnoszącego spore sukcesy w biznesie Juana Pujola Peny. Sam od najwcześniejszych lat łapał się zajęć najrozmaitszych. Nic jednak nie dawało mu ani upragnionej satysfakcji, ani sukcesu finansowego. W zasadzie czegokolwiek się dotknął, już za chwile obracało się w perzynę. Jego życie nie było łatwe. Wojna domowa doprowadziła go niemal do śmierci. Umocniła jednakże coraz głębsze przekonanie o bezsensowności wszelkich działań zbrojnych. I oto, gdy...

Beti | 2014-06-07
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Naprawdę nazywał się Joan Pujol Garcia i zanim stał się szpiegiem znanym jako "Garbo", był nikim innym jak zwykłym hodowcą drobiu w Barcelonie. Był okropnym biznesmenem, nie umiał myśleć praktycznie, żył w świecie marzeń i niespełnionych przygód. Wybuch wojny domowej w Hiszpanii pokazał Pujolowi pierwsze akty niepotrzebnej i okrutnej przemocy. Mężczyzna skrycie był pacyfistą, bez sympatii dla żadnej ze stron i jeszcze przebywając w rodzimym kraju uczył się bycia człowiekiem o wielu twarzach.

Gdy wybuchła II wojna światowa Pujol zdecydował się zostać szpiegiem aliantów, chciał zrobić coś "dla dobra ludzkości". Zdecydował, że użyje swojej nieposkromionej wyobraźni, by pokonać Trzecią Rzeszę. Łatwo było wymyślić owy plan, ale zdecydowanie trudniej było go wykonać. Brytyjska ambasada nie była zainteresowana usługami Pujola. Był to dla mężczyzny spory szok, jednak nie mógł się poddać. Uruchomił wyobraźnię i stał się szpiegiem o wdzięcznym pseudonimie "Arabel" na usługach...

encaminne | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

"Są trzy rodzaje ludzi, (...) ci, którzy sprawiają, że rzeczy się dzieją; ci, którzy przyglądają się, jak rzeczy się dzieją i ci, którzy są zawiedzeni tym, co się stało."

Zdecydowanie pierwszym rodzajem człowieka, według własnych słów był Juan Pujol Garcia, człowiek, który przechytrzył Hitlera, podwójny agent o trzech twarzach - łagodnego niskiego Hiszpana Juana Pujola, agenta Abwehry o pseudonimie "Arabel" oraz agenta "Garbo" - prawej ręki brytyjskiego wywiadu. Niemal z każdą maską każdej twarzy czuł się jak ryba w wodzie, jak Greta Garbo przed kamerą. W mistyfikacjach i kłamstwach nie miał sobie równych, ale na szczęście, większość z nich wykorzystywał do szlachetnych celów.

Książka "Agent >>Garbo<<" Stephana Talty'ego nie jest powieścią, choć często tak się ją reklamuje. To raczej fabularyzowana (ale pozbawiona dialogów) opowieść o dość mało znanym Hiszpanie, który po latach pracy w wywiadzie zagwarantował sukces najskuteczniejszej operacji aliantów podczas II wojny światowej...

Kaś | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Nigdy nie przepadałam za nauką historii i powiem wprost – winię za to system. Suche fakty, bezsensowna pamięciówka z dat i płaskie, nijakie, martwe postaci, których nie da się lubić lub choćby nienawidzić. Nie wiem, jak przetrwałabym edukację, gdyby nie dwoje naprawdę wspaniałych historyków, z którymi zetknął mnie los, a którym wdzięczna jestem za to, że nauczyli mnie myśleć i wyciągać wnioski – bo w końcu do tego winna służyć nauka o dawnych dziejach. Dziś nie stronię od tematyki historycznej, choć od podręczników zdecydowanie wolę historical fiction, które w niezwykłej otoczce przemyca pewne istotne dla dziejów ludzkości fakty i wydarzenia. Muszę jednak oddać sprawiedliwość Stephanowi Talty’emu – pokazał mi, że to, co prawdziwe, także może być ciekawe. Prawdę mówiąc z ciężkim sercem klasyfikuję Agenta ‘Garbo’ jako literaturę faktu. Barwny język opisu zwodzi czytelnika – autor snuje swą opowieść zupełnie nie jak historyk, stylem przypomina raczej wytrawnego literata.

Również...

wiedźma | 2014-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

"Agent „Garbo”" Stephana Talty’ego to niezwykła historia jednego człowieka, który pomógł zmienić losy II wojny światowej. Zaskakująca, dynamiczna, niebywale interesująca i wciągająca, lekko analityczna pod kątem pracy wywiadu. Warta uwagi ze strony osób pasjonujących się historią, lecz również szukających nietuzinkowych biografii.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/04/stephan-talty-agent-garbo.html

anetapzn | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Tytułowy Agent Garbo, to właściwie Juan Pujol García ur. w 1912 roku w Barcelonie, zmarł w 1988 roku w Wenezueli. W okresie II wojny światowej był jednym z najskuteczniejszych podwójnych agentów. Oficjalnie pracował na rzecz Niemców, faktycznie był kretem na usługach brytyjskiego wywiadu. Być może jego życie potoczyłoby się inaczej, gdyby nie ciąg wydarzeń, które miały miejsce przed wybuchem II wojny światowej. Pujol był bowiem świadkiem niesłychanych okrucieństw, wręcz bestialstw, jakich dopuszczali się w Hiszpanii faszyści tuż przed wybuchem wojny. Pokonując różne przeszkody w 1942 roku zostaje brytyjskim agentem będąc jednocześnie zaufanym szpiegiem Hitlera. Jemu zawdzięczamy taki, a nie inny przebieg słynnej operacji D-Day (przy której pomagał mu polski agent Roman Czerniawski). Wziął udział w operacji Quicksilver, której zadaniem było oszukanie Niemców co do miejsca i czasu lądowania Aliantów we Francji. Dokonał tego poprzez ustawienie makiety...tekturowych czołgów. Udało mu...

Anna Jaskot | 2017-04-30
Anx | 2017-04-24