Franck Ribéry. Piłkarz z blizną

Okładka książki Franck Ribéry. Piłkarz z blizną Alexis Menuge
Okładka książki Franck Ribéry. Piłkarz z blizną
Alexis Menuge Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
2016 str. 33 godz. 36 min.
Franck
Sine Qua Non
2016-01-01
2016-01-01
2016
Michał Jeziorny

I kolejna książka na półce z biografiami piłkarskimi… Może czytam ich ostatnio za dużo, ale opowieść o życiu gwiazdy francuskiej piłki, jaką niewątpliwie był pomocnik Franck Ribery (81 A - 16 goli),niespecjalnie mnie zachwyciła i porwała. Niby są ciekawostki, opowieści o trudnych początkach, wspomnienia o cenionych i ważnych szkoleniowcach, ale czegoś tutaj brakuje. Może na tak subiektywną ocenę ma wpływ skandalizujący tryb życia piłkarza: afery obyczajowe, dyskusyjne wypowiedzi zawodnika. To mimowolnie sprawia, że traktuję książkę jako próbę ocieplenia i „wybielenia” wizerunku zawodnika. Chociaż z jednym mogę się zgodzić: Ribery był piłkarzem obdarzonym talentem, który niczym Robert Lewandowski, uzyskał z Bayernem Monachium niemal wszystko (9-krotny mistrz Niemiec, zdobywca Ligi Mistrzów). I analogicznie jak polski napastnik nie doczekał się Złotej Piłki za rok 2013, choć naprawdę na to zasłużył. Mam autentyczny zgryz z oceną, toteż zachowawczo wystawię 6.0 – trochę poniżej oczekiwań.

Szybko, zwięźle i na temat. Nie zbyt odkrywcza, ale solidna biografia jeszcze trwającej kariery. Najciekawsze fragmenty to te z dzieciństwa, pierwsze drużyny, przeprowadzki i gra za bodajże 250 euro.

Zawsze lubiłem i bardzo doceniałem piłkarską klasę Ribery`ego, więc z przyjemnością sięgnąłem po biografię,by uzupełnić wiedzę o nim.Książka jest dość krótka,nie jest odkrywcza,ale to solidna biografia,do przeczytania w jeden dzień.Ribery to według mnie piłkarz wybitny,legenda francuskiej piłki i Bayernu Monachium.Książka opisuje jego drogę na szczyt.Początkowo bardzo często zmieniał kluby,nie zagrzał długo miejsca w Metz,Marsyli czy Galatasaray,jednak Bayern okazał się jego ziemią obiecaną.Zdobył on z nimi wszystkie możliwe trofea,na czele z wymarzoną Ligą Mistrzów w 2013 roku.Niebywałe wręcz i skrajnie absurdalne jest,że nie dostał wtedy Złotej Piłki,a zajął dopiero 3 miejsce za Ronaldo i Messim,którzy wtedy byli daleko w tyle za Francuzem.Od czasu tamtego plebiscytu przestałem już w ogóle to śledzić,bo uważam,że ta nagroda jest nic niewarta i nie wygrywają rzeczywiście najlepsi w danym roku.Największą kontrowersją w karierze piłkarza był rok 2010, gdy na światło dzienne wyszła afera z prostytutką.Po latach został uniewinniony,ale niesmak pozostał.W reprezentacji Francji zaczął fantastycznie,był gwiazdą wicemistrzów świata z 2006 roku.Później niestety już nie zbliżył się w reprezentacji do tego sukcesu.Największą wadą Ribery`ego jako piłkarza była jego podatność na urazy.Gdyby nie liczne kontuzje osiągnąłby jeszcze więcej i był jeszcze bardziej legendarnym piłkarzem.Biografia opisuje też trochę jego osobowość,przedstawia go jako rodzinnego człowieka (dopuścił się jednak zdrad),muzułmanina,wiecznie uśmiechniętego zgrywusa i żartownisia,bardzo ambitnego i zaangażowanego,mającego jednak gwiazdorski status i swoje kaprysy.Biografia wyszła kilka lat temu,okazało się,że Ribery dopiero w 2019 odszedł z Bayernu.Mam nadzieję,że podejmie on jeszcze wyzwanie w mocnej,europejskiej lidze,jestem przekonany,że mimo 36 lat spokojnie jeszcze z 2 sezony pogra na wysokim poziomie.

„Bez tej blizny byłbym zwykłym chłopakiem. Jestem dumny z tego, co musiałem przejść”.

Mimo że jako dwulatek omal nie stracił życia w wypadku samochodowym, dla rówieśników nie miało to znaczenia: z powodu ogromnych blizn, które pozostały na jego twarzy, przezywali go Quasimodo, wytykali palcami. On jednak zaciskał zęby i walczył.

Książka świetnie przedstawia jego historię, wzloty i upadki, nieprzyjemne incydenty związane z seksaferą (korzystanie z usług nieletniej prostytutki i walka o odzyskanie zaufania żony),przejście na islam pod wpływem żony. Po prostu historia człowieka prostego, który spełnił swe marzenia z dzieciństwa i stał się jednym z najlepszych piłkarzy świata.

Książka świetnie przedstawia jego historię,...

Pozytywnie zaskoczony tą pozycją. Na pewno imponować może charakter piłkarza, który nigdy nie stracił nadziei. Dla mnie książka ta jest próbą ocieplenia wizerunku piłkarza, który został mocno nadszarpnięty przez aferę z niepełnoletnią dziewczyną do towarzystwa oraz całe zamieszanie z reprezentacją Francji.

1978

Franck Ribery jako dwulatek cudem przeżył wypadek samochodowy. "Pamiątką" po tym wydarzeniu są blizny na jego twarzy. Niejednokrotnie był z ich powodu wyśmiewany. Nazywano go Quasimodo i wytykano palcami, lecz jak sam powiedział, bez nich nie byłby tym, kim dzisiaj jest.

Piłkarz nie jest rozchwytywany przez marketingowców. Nikt nie chce mieć w reklamach oszpeconych ludzi. To tylko odstraszałoby potencjalnego klienta. Ribery nie przejmuje się jednak swoim wyglądem zewnętrznym. Liczy się dla niego przede wszystkim piłka nożna. Jego droga na największe stadiony nie była prosta. Wszystko to, co piłkarz osiągnął, zawdzięcza sobie i swojej ciężkiej pracy. Blizna na twarzy dodała mu siły, by stawiać czoła krytykom. Walczył i nie poddawał się, choć niejednokrotnie zdarzyło mu się upaść.

Życie nie było dla niego łaskawe. Zanim stał się znany, imał się różnych zajęć, by zarobić na swoje utrzymanie. Jednak wiercenie dziur młotem pneumatycznym nie było jego powołaniem. Mężczyzna kochał piłkę nożną i chciał grać w nią zawodowo. Nie było to takie proste. Początkowo nie chciał go żaden klub. Później ścieżka jego kariery miała się raz lepiej, a raz gorzej. W końcu udało się, stał się znany. Zapłacił jednak za to wysoką cenę. Nie udało mu się uniknąć skandalów. O czym mówię? Tego już musicie dowiedzieć się sami.

Piłkarz z blizną to obiektywna opowieść o niezwykłym człowieku. Można mu pozazdrościć determinacji w dążeniu do celu. Czytając historię Francka Ribery'ego, poznajemy go nie tylko jako chłopca, który spełnił swoje marzenia, utalentowanego piłkarza, męża i ojca, ale także jako awanturnika i skandalistę. Jego historia to gratka dla fanów piłki nożnej. Czyta się ją niemal jednym tchem. Alexis Menuge wciąga czytelnika w opowieść od pierwszych stron. Urzekło mnie to, że pomimo znajomości z Riberym, nie bał się wyciągnąć na światło dzienne jego wpadek. Dzięki temu otrzymujemy pełny obraz jednej z gwiazd piłki nożnej. Nie brakuje w nim niczego: bólu, radości, rozczarowania, nieuczciwych czynów i walki o odzyskanie dobrego imienia. Prawdziwa opowieść o piłkarzu z blizną nie tylko na twarzy. Polecam.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.blogspot.com

Z pewnością wiele razy trafialiście na wzmiankę o niezwykłym piłkarskim geniuszu. O talencie, który już w dzieciństwie było widać „gołym okiem”, od pierwszego dotknięcia piłki, pierwszego strzelonego gola. O darze, który rozpoznaje się obserwując łatwość, z jaką na osiedlowym podwórku ogrywa się kolegów. W takim przypadku wszyscy od razu wiedzieli, że to właśnie on musi zostać piłkarzem i że będą się o niego bić wielkie kluby. Takie historie są nam dobrze znane, ale istnieją także sportowcy, którzy na szczyt dotarli, pomimo iż ich początki przygody z futbolem nie były łatwe. Takim przykładem jest Franck Ribéry.

Dziś Francuz to bardzo utytułowany sportowiec. Dziś nikt nie kwestionuje jego umiejętności. Patrząc na grę i dorobek Francka trudno uwierzyć, że początkowo wiele klubów nie poznało się na jego talencie i z niego rezygnowało. Profesjonalnym piłkarzem został dopiero mając 21 lat, ale jak się okazało wcale nie przeszkodziło mu to zostać jednym z najlepszych.

„Wprost z biedy w swoim rodzinnym mieście trafił do prawdopodobnie najlepiej zorganizowanej i najnowocześniejszej drużyny świata.”

O trudnych początkach, wypadku, który pozostawił trwały ślad na twarzy Ribéry’ego, jego ważnych meczach i kontuzjach opowiada francuski dziennikarz Alexis Menuge w książce „Franck Ribéry. Piłkarz z blizną”. Pomimo, iż autor prywatnie jest przyjacielem piłkarza nie pomija także trudnych i nieprzyjemnych tematów, jakim niewątpliwie był skandal obyczajowy z Franckiem w roli głównej. W opowieść o życiu Francuza zostały wplecione wypowiedzi samego Ribéry’ego, a także jego trenerów oraz znajomych. Wszystko rozpoczyna prolog napisany przez Daniela van Buytena, a kończy się galą Złotej Piłki za rok 2013. To niezbyt obszerna, ale przyjemna lektura przybliżająca postać pomocnika Bayernu.

„Najgorszą, a także najczęstszą obelgą było określenie „Quasimodo”. […] Odpowiadał przeciwnikom kręcąc nimi i upokarzając ich, aż padali na murawę.”

Czytając tę książkę dowiecie się jak Ribéry’ego wspomina chłopak, z którym w dzieciństwie grał na betonowym placu, czy też, dlaczego poszczególne kluby rezygnowały z możliwości zakontraktowania Francka na początku jego kariery. Odkryjecie, jaki wpływ miała szybkość Ribery'ego na Lizarazu, który był jego bezpośrednim rywalem w meczu Marsylii z Metz. Przeczytacie także, który zawodnik Bayernu od niemal pierwszego dnia stał się powiernikiem i przyjacielem Francuza w Monachium.

Dowiecie się, jakie żarty i kawały Franck robił swoim trenerom i kolegom z drużyny, którego szkoleniowca określa mianem „swojego drugiego ojca” oraz w którym momencie zorientował się, że nie znajdzie wspólnego języka z van Gaalem. Przeczytacie jak Ribéry wspomina swój debiut w koszulce Trójkolorowych, jakie ma relacje z fanami Bayernu, jak Hitzfeld wspomina grę Francuza, jak również, w jaki sposób Jupp Heynckes przyczynił się do większej odporności Francka na kontuzje.

Gdzie nadano mu pseudonim „Ferraribéry” nawiązujący do jego szybkości? Kto był jednym z jego najlepszych kumpli w ekipie Les Bleus? Do której legendy futbolu porównał Ribéry’ego Oliver Kahn? Sięgnijcie po książkę „Franck Ribéry. Piłkarz z blizną” a powyższe pytania nie pozostaną bez odpowiedzi.

Ta historia to gotowy materiał na wielowątkowy film. Jest między innymi wątek religijny (przejście na islam pod wpływem żony),obyczajowy (korzystanie z usług nieletniej prostytutki i walka o odzyskanie zaufania żony) czy też psychologiczny (ciężkie dzieciństwo "naznaczone" widoczną szramą po wypadku). Nie brakuje też ani wielkich pieniędzy (choć na początku nie było ich wcale),ani wielkich rozczarowań (kontuzje i wyniki corocznych plebiscytów). Są także ogromne sukcesy, piękne przyjaźnie i marzenia, które wciąż czekają na spełnienie. Dlatego nawet komuś, kto do futbolu ma wybitnie ambiwalentny stosunek, ta książka powinna się spodobać. C'est la vie!

Niesamowity piłkarz i człowiek, który w dzieciństwie przeżył piekło ale nie poddał się i dziś spełnia marzenia wychodząc na murawę boiska i walcząc do upadłego. Franck Ribery, nietuzinkowy piłkarz znany ze swojej blizny, pozostałej po wypadku samochodowym w dzieciństwie. Wyszydzany przez inne dzieci przechodził piekło ale siłka charakteru pomogła mu przetrwać i zostać jednym z najlepszych piłkarzy reprezentacji Francji. Niesamowity na swojej pozycji pomocnika, waleczny, zawsze grający na 100%. Książka świetnie przestawia jego historię, wzloty i upadki, nieprzyjemne incydenty związane z seksaferą. Po prostu historia człowieka prostego, który spełnił swe marzenia z dzieciństwa i stał się jednym z najlepszych piłkarzy świata. Gratka dla wszystkich maniaków światowego futbolu!

Szybko to przeczytałem, ale raczej żadnych wartości merytorycznych z tego nie wyniosłem.

• Sport
  • Piłka nożna