Messi. Biografia

2015-11-18
2015-11-18
Bartosz Sałbut
sport piłka nożna Leo Messi FC Barcelona

Ciekawe - ale jak to biografie żyjących osób, napisane zdecydowanie za wcześnie, zdecydowanie brak dystansu czasowego do opisywanych wydarzeń i brak wewnętrznych ciekawostek, które wypłyną po latach.

Lionel Messi to dla mnie i nie tylko dla mnie najlepszy piłkarz w historii piłki nożnej.Jego karierę śledzę od samego początku,pamiętam jak grał jeszcze z numerem #19 i dopiero przebijał się do pierwszego składu Barcelony,pamiętam jego pierwsze MŚ w Niemczech w 2006 roku.Pamiętam erę Gurardioli,gdzie było już wręcz nudne,że Barcelona ciągle wygrywa i niesprawiedliwe w jak łatwy sposób tego dokonuje.W zeszłym roku spełniłem swoje marzenia i zobaczyłem na żywo mecz Barcelony z PSV w ramach Ligi Mistrzów,Leo Messi zdobył 3 bramki i dopiero na żywo było widać jakim jest geniuszem,z jaką łatwością przychodzi mu uwalnianie się od rywali,zdobywanie goli,jak fenomenalnie się porusza,podaje i wykonuje rzuty wolne.Dopiero teraz sięgnąłem po jego biografię.Została ona skończona w 2014 roku,ostatnim rozdziałem są MŚ w 2014,gdzie Argentyna z Messim,który został uznany najlepszym piłkarzem mistrzostw,zdobyła wicemistrzostwo świata.Myślę,że autor stworzył fenomenalne dzieło,wzniósł biografię sportowca na zupełnie inny poziom.Książka zachwyca szczegółami,opisuje losy Lionela od wczesnego dzieciństwa,pokonywania kolejnych etapów juniorskich,po przeprowadzkę z rodziną do Barcelony i napisanie najważniejszego rozdziału w dziejach całego klubu.To opowieść o introwertyku,człowieku,który odzywa się tylko wtedy gdy musi,stroni od błysku fleszy,ale na boisku wyczynia rzeczy niezwykłe.Poznajemy jego charakter i pobudki,wracamy do czasów największych sukcesów,Złotych Piłek,wielokrotnego tytułu króla strzelców i szeregu innych sukcesów.Były też niepowodzenia,rozczarowania i porażki,ale tego nie da się uniknąć.Książka jest długa,niezwykle szczegółowa i dopracowana,czyta się jednym tchem.Nie daję najwyższej oceny tylko dlatego,że kolejne lata dopisały kolejne rozdziały tej historii.Przez 5 lat od powstania książki,Lionel zdołał wygrać ,poza tytułami strzeleckimi ,też LM z Luisem Enrique,kilka razy mistrzostwo,ale też przeżywał ogromne rozczarowania z reprezentacją Argentyny.Uważam,że autor powinien po skończeniu kariery przez Lionela napisać drugą część tej biografii,zacząć od momentu,w którym skończył.Jako miłośnik piłki nożnej od ponad 20 lat jestem szczęśliwy ,że mogę żyć w czasach Messiego i być świadkiem jego fenomenalnej kariery.Wszyscy miłośnicy piłki nożnej powinni przeczytać tą genialną biografię.

Powinniśmy cieszyć się że trwa era Ronaldo i Messiego i reszta próbuje ich dogonić. Osobiście wyżej cenię Portugalczyka ale to moje osobiste zdanie.

Co do książki to jest w porządku. Można zyskać wiedzę o wybitnym piłkarzu i o całej jego karierze. Wiele ciekawostek, wiele rzeczy o których kibic może się dowiedzieć tylko czytając książkę.

Biografia na pewno warta przeczytania dla kibiców piłki nożnej i to nie tylko tych związanych z klubem z Camp Nou, ale też wszystkich sympatyków futbolu.

Biografia na pewno warta...

Bardzo obszerna i dokładna biografia jednego z najwybitniejszych piłkarzy w historii tego sportu. Droga skromnego, nieśmiałego chłopaka z Rosario, który dzięki swojemu niespotykanemu talentowi i pracy staje się piłkarzem wykreślającym niemalże wszystkie rekordy z kronik. Balague zabiera nas w podróż śladami Leo Messiego a dzięki rozmowom z osobami, które spotkały go w swoim życiu tworzy obraz człowieka, który "po prostu robi to co lubi". Dzięki tej książce możemy poznać innego Messiego, o jakim nie mówi się w blasku fleszy.

Wielka biografia mojego idola! <3

Wielka biografia mojego idola! <3

kolejna ksiazka chyba dla samych pieniedzy... (brak np. czegokolwiek o jego zonie plus zlepek wywiadow z gazet) poza tym autor pisze hurtowo o tematyce sportowej...jesli ktos jest kibicem barcy tak jak ja nie dowie sie praktycznie niczego nowego...najlepsze wedlug mnie jest poslowie krzysztofa stanowskiego stad tak wysoka ocena i dlatego pana co cieszy oczy!

Kiedy na rynku pojawia się nowa pozycja o Leo Messim, zawsze podchodzę do niej dość sceptycznie. Inną sprawą jest to, że zazwyczaj ciągnie mnie do niej jak żelazo do magnezu. W każdym razie do biografii Balagué podeszłam z myślą, że może to być kolejna książka, która nie wniesie nic konkretnego do mojego życia. Ot, kolejna biografia, w której autor powieli informacje, które jako kibic FC Barcelony znam niemal na pamięć, a które jednocześnie pojawiały się w pozycjach jego poprzedników. Zwłaszcza że książek na temat Argentyńczyka jest na pęczki… Tymczasem przekonałam się na własnej skórze, że Guillem Balagué zakasał rękawy i dał czytelnikowi coś, czego nikt do tej pory mu nie zaoferował.

Już na samym wstępie trzeba sobie powiedzieć, że biografia napisana przez eksperta telewizji Sky jest bez wątpienia najobszerniejszą i najlepszą książką o Leo Messim, jaka pojawiła się dotychczas na rynku. Autor podszedł do całości nieszablonowo, przez co lekturę czyta się bardzo szybko. Wydawałoby się, że przy tak obszernej pozycji nie będzie to łatwa sprawa, ale uwierzcie mi, że kiedy zaczynasz przewracać kartki tej swoistej skarbnicy wiedzy zapełnionej faktami i anegdotami, o których do tej pory nie miałeś najmniejszego pojęcia, jesteś w stanie zarwać noc, aby dowiedzieć się wszystkiego o najlepszym piłkarzu świata.

Do tej pory większość fanów futbolu twierdzi, że Lionel Messi otrzymał szczególny dar od Boga, jest Jego promykiem na piłkarskich boiskach, a wszystko przychodzi mu z niespodziewaną łatwością. Jakoś niewielu zastanawiało się, dlaczego tak jest. Po prostu przyjęli to do wiadomości – tak przecież musi być. Tymczasem autor po raz pierwszy dotarł do samych fundamentów dzisiejszego stanu rzeczy, do samych początków – setek godzin spędzonych z futbolówką przy nodze, treningach siłowych, prawidłowej diecie i wielu innych czynnikach, które miały wpływ na to, że ten niewielki piłkarz zachwyca cały świat niemal za każdym razem, kiedy dotknie piłki. Po tej lekturze nikt już nie powie, że Ronaldo doszedł do wszystkiego ciężką pracą, a Messi, no cóż, on po prostu się z tym urodził. Jak się przekonałam, jest to niezwykle krzywdząca i niesprawiedliwa opinia.

„Przypisywanie młodemu zawodnikowi „naturalnego talentu” może być równoznaczne z lekceważeniem walki i poświęceń, na które musi się zdobyć, aby rozwijać swoje uzdolnienia. Jeśli uwierzy, że taki się urodził, może dojść do wniosku, że nie musi się starać”.

Ostatnio świat obiegła informacja o tym, że Lionel Messi kończy reprezentacyjną karierę. Większość społeczności piłkarskiej ma nadzieję, że nie jest to ostateczna decyzja piłkarza, ale piszę o tym, ponieważ podobna sytuacja w życiu Argentyńczyka miała już miejsce, o czym możemy się dowiedzieć właśnie z biografii. Faktem jest też to, że Leo nigdy nie miał łatwo z argentyńskimi fanami, zawsze był tym obcym, który w Barcelonie strzela gole na pęczki, ale w reprezentacji nie jest w stanie tego dokonać. Nie raz zdarzyło się nawet wygwizdywanie pięciokrotnego zdobywcy Złotej Piłki… Sytuację Messiego w kadrze narodowej i mentalności kibiców szczegółowo zbadał właśnie Guillem Balagué.

„Kawałek Messiego umiera wraz z każdą porażką.”

Niezwykle podobało mi się to, że ta niezwykle skrupulatna biografia nie jest laurką wystawioną piłkarzowi, księgą, z którą bezkrytyczni fani będą się modlili przy ołtarzyku poświęconym Lionelowi Messiemu. Jedną z największych zalet tej książki jest to, że autor pokazał nam tę najbardziej ludzką twarz piłkarza, który został wystawiony przez media na świecznik. Człowieka, który po przeprowadzce do Barcelony nie mógł obejść się bez telefonicznych rozmów z mamą, nie potrafił odnaleźć się w nowym środowisku, zawsze trzymał się z boku. Z czasem zaadaptował się w nowym klubie, nadal jest pokornym i spokojnym piłkarzem, ale potrafi dać do zrozumienia, że coś mu się nie podoba, słowem – zdarza mu się „stroić fochy” i nie panować nad emocjami. Takiego właśnie Messiego poznajemy na kartach tej książki. Kolejną zaletą są również rozmowy z osobami z najbliższego otoczenia piłkarza. To dodaje wiarygodności i sprawia, że lekturę czyta się z jeszcze większą ciekawością. Pep Guardiola, Alejandro Sabella, Javier Mascherano? Proszę bardzo. Autor dotarł do tych, do których wcześniej nikt nie trafił. Nic dziwnego, że książka jest inna od wszystkich wydanych do tej pory.

Biografia Argentyńczyka to prawdziwe arcydzieło. Z tej niezwykle obszernej książki praktycznie dowiemy się wszystkiego, przy czym to wszystko jest przedstawione w naturalny i interesujący sposób. Nie sposób oderwać się od lektury. Guillem Balagué zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko. Nie sądzę, aby w najbliższym czasie ktokolwiek przebił tego dziennikarza. Należy zaznaczyć, że nie chodzi mi tutaj tylko o pozycje dotyczące Lionela Messiego, mam na myśli wszelkiego rodzaju książki sportowe, które pojawią się w najbliższym czasie na rynku. Czapki z głów Panie Balagué, z pewnością sięgnę po inne książki z Pana dorobku, co zapewne będzie dla mnie czystą przyjemnością i kolejną niezapomnianą piłkarską lekcją.

Potężna, solidna i szczegółowa biografia najwybitniejszego obecnie piłkarza, opisuje jego życia od dzieciństwa w Rosario do tryumfów w Barcelonie, i niepowodzeń w reprezentacji Argentyny. Mocno Balague akcentuje unikalne cechy charakteru które pozwoliły Messiemu wejść na szczyt oraz to, że w karierze zawsze sprzyjał mu szczęśliwy traf; czynnik niezmierny ważny dla piłkarza. Przy okazji jest to ciekawe dziełko o współczesnym futbolu, o systemach szkolenia, o prowadzeniu i karierach młodych zawodników. Bardzo dobra rzecz.

To chyba najlepsza, najbardziej szczegółowa i poważna biografia tego wielkiego piłkarza, potężne dzieło opisujące życie człowieka przed 30-stką, no ale to z pewnością najważniejszy etap jego żywota. Autor wyczerpująco i pasjonująco przedstawia wszystkie etapy kariery Messiego, od szczęśliwego dzieciństwa w Rosario, poprzez trudne początki w Barcelonie, rozbłyśnięcie jego gwiazdy, tryumfy klubowe i niepowodzenia w reprezentacji Argentyny (jedyny zdobyty tytuł: Mistrzostwo Świata do lat 20). Może najciekawsze są w książce dwi rzeczy: podkreślenie unikalnych cechy charakteru Leo (oprócz wyjątkowego talentu),które sprawiły że stał się najlepszy; poza tym to, że w wielu przypadkach sprzyjał mu szczęśliwy traf.

I tak cechy charakteru: wytrwałość, zacięcie, mrówcza pracowitość, perfekcjonizm, obsesyjna żądza wygrywania (do dziś zdarza mu się płakać w szatni po przegranym meczu). Znamienne tu opinie jego trenerovw. Trener z Rosario: „Widziałem kilku takich, którzy mogli być jak Messi, ale zabrakło im wytrwałości”. Trener z Barcy: „to był chłopak z nadzwyczajną pasją. Nigdy nie widziałem zawodnika z takim zacięciem. Potwornie pragnął trenować, biegać po boisku, robić wszystko, co mu kazano.” Inny trener z Barcy: „Nigdy nie widziałem chłopca, który wymagałby od siebie tak dużo. (…) Czasami rozgrywał fantastyczny mecz, po czym schodził z boiska zły na siebie, ponieważ w swoim mniemaniu mógł zagrać jeszcze lepiej.” Pep Guardiola: „Ta miłość wygrywania, ta pasja, ta rywalizacja... Messi to prawdziwe zwierzę, jak Tiger Woods, jak Michael Jordan, jak Rafa Nadal.”

Poza tym na erupcję talentu Leo miało też wpływ szereg czynników które nazywamy po prostu szczęściem. Oto jego rodzice planowali emigrację do Australii. „Czy gdyby Leo urodził się w Australii, zostałby piłkarzem. Czy byłby gwiazdą futbolu?” pyta autor. Szczerze wątpię.

Jeszcze, Barcelona mocno się wzbraniała przed kupnem 13-letniego chłopca; w tamtych czasach to był precedens. Czy gdyby został w Argentynie zrobiłby karierę? Nie wiadomo, mógł tam zostać nadmiernie wyeksploatowany i zajechany jako nastolatek, los wielu talentów. Nawet w samej Barcelonie wielu wychowanków nie zrobiło kariery bo zabrakło im łutu szczęscia: złapali koszmarną kontuzję, trafili do złej drużyny, itd. Znamienna tu wypowiedź jednego z trenerów Barcy: „Zawsze powtarzam, że zbyt mocno podbijamy bębenek, pisząc książki o Leo, Piqué, Fàbregasie. (…) To wszystko fantastyczne historie, nie zapominajmy jednak, że są one wyjątkowe. Wokół słyszy się mnóstwo strasznych opowieści o chłopcach, którzy opuszczają dom w wieku 12 lat, a potem wracają po pięciu latach, na koncie zaś mają tylko niepowodzenia w nauce i na boisku, ich rodzina jest w stanie rozkładu, a stare przyjaźnie przez ten czas zapewne też zdążyły już stracić dawny blask”.

A w samej Barcelonie był bardzo ostrożnie wprowadzany do pierwszego zespołu przez Riijkarda, który nie chciał zajechać młodego zawodnika. Znowu znamienny cytat: „Gdy zawodnicy mają 18 czy 19 lat, granica między sukcesem czy porażką jest bardzo cienka. Dopiero czas pokazuje jak potoczą się losy danego piłkarza.”

Świetna rzecz. Mus dla miłośników futbolu (nawet jeśli nie lubią Messiego).

Moim zdaniem książka jest bardzo interesująca, ponieważ opowiada o jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. Ogromną zaletą jest to, że w tym utworze jest wartka akcja, do końca nie wiadomo, jak skończy się historia piłkarza. Biografia ta jest napisana językiem współczesnym, co ułatwia czytanie. Bardzo podoba mi się to, że książka ukazuje człowieka, który nigdy się nie poddaje i zawsze dąży do swojego celu. Szczególnie polecam sportowcom. Zdecydowanie warto przeczytać.

1978

Nie wiem, skąd mi się to wzięło, ale mam słabość do Messiego. Nie podkochuję się w nim co prawda i nie wzdycham na jego widok, ale za każdym razem, gdy go widzę, mimowolnie się uśmiecham. Lubię patrzeć na to, jak gra. Jest utalentowany, ale skromny, nie robi z siebie gwiazdy i za to go niezwykle cenię.

Guillem Balagué jest autorem najbardziej obszernej biografii "Pchły". Autor publikacji bardzo szczegółowo opisuje drogę Messiego na szczyt. Przywołuje wspomnienia jego kolegów z zespołu oraz bliskich. Jednak to nie wszystko. Guillem Balagué opisuje w książce argentyńskie realia. Rodacy nie do końca akceptują Messiego. Jest cichy, spokojny. Nie tak według nich powinna zachowywać się gwiazda sportu. Przez ten brak zrozumienia Leo nieraz zastanawiał się nad przerwaniem kariery. Autor książki opisał jego drogę na szczyt. Messi miał zaledwie 17 lat, gdy strzelił pierwszego gola dla FC Barcelony. Był najmłodszym piłkarzem, który tego dokonał. Chęć zrobienia piłkarskiej kariery była okupiona rozłąką z rodziną. Nie wszyscy mogli zostać z Messim w Hiszpanii. Bliscy byli zbyt związani z Argentyną, by porzucić ją na stałe. Oni wyjechali, Leo tam pozostał. Czy żałował kiedykolwiek swojej decyzji? Tego już musicie przekonać się sami.

Messi. Biografia to prawdziwa biblia dla fanów piłkarza. Liczy sobie niemal 700 stron, zapisanych drobnym maczkiem. Autor wnikliwie bada każdy etap kariery Messiego. Znajdziecie tu wiele anegdot na jego temat oraz wypowiedzi osób, które były z nim związane. Książkę czytało się bardzo szybko, hiszpański dziennikarz posługuje się zrozumiałym językiem, otwiera bramę do świata sportu wszystkim, bez względu na to, czy interesowali się wcześniej piłką czy nie.

To bardzo dobra sportowa biografia. Rzetelna, obszerna, wciągająca. Czytając ją, śmiałam się i płakałam. Zobaczyłam obraz dojrzałego sportowca, który do wszystkiego doszedł ciężką pracą. Nigdy nie porzucał treningów, bo wiedział, że tylko ciężka praca da satysfakcję i doprowadzi go na szczyt. Nie miał pieniędzy, które mogłyby nieco ułatwić mu zadanie. Wszystko, do czego doszedł, zawdzięcza wyłącznie godzinom treningów. Nie przypuszczałam, że poświęcił aż tyle, by spełnić swoje marzenia. Tym bardziej go podziwiam.

Kariera piłkarska Messiego wciąż trwa, więc powstanie pewnie jeszcze wiele książek o nim. Nie sądzę, by jakakolwiek była w stanie przebić tę. Autor wykonał kawał solidnej pracy. Przyłożył się do pisania, to widać. Włożył w swoją publikację serce. Czytało się ją z ogromną przyjemnością. Jej objętość nie była mi straszna. Nawet nie zauważyłam, kiedy dotarłam do końca. Polecam wszystkim fanom footballu i wielbicielom Messiego. Na pewno nie będziecie zawiedzeni.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.blogspot.com

Guillem Balagué jest autorem najbardziej obszernej biografii "Pchły"....

• Sport
  • Piłka nożna