Giba. W punkt. Autobiografia

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Giba neles!
siatkówka

Był jednym z najlepszych przyjmujących w historii siatkówki. Ale niewiele brakowało, by świat w ogóle o nim nie usłyszał. Zanim trzy razy zdobył mistrzostwo świata i został mistrzem olimpijskim, pokonał wiele przeszkód. Kiedy zachorował na białaczkę, lekarze przygotowywali się na najgorsze, a niespodziewane wyzdrowienie zgodnie nazwali cudem. Podobnie jak przeżycie upadku z drzewa, po którym na lewą rękę założyli mu 150 szwów…

Podczas gdy jego rówieśnicy ganiali za piłką, on wolał w samotności odbijać ją rękami. Mimo że trenerzy próbowali wmówić mu, że jest za niski na siatkarza, ani myślał się poddać. Dopiął swego, zostając sportowcem, którego pokochała cała Brazylia.

W autobiografii Giba po raz pierwszy opowiada o sekretach swojej kariery: dopingowej wpadce, nietypowej kontuzji, której nabawił się w łóżku, i ofercie z ligi polskiej. Odkrywa też kulisy wielkiej reprezentacji Brazylii, zdradzając, za co z drużyny wyrzucony został Ricardo, jak Canarinhos ustawili mecz z Bułgarią i ile butelek szampana dostali od Polaków po wygranej w finale mistrzostw świata.

Szczera, barwna, pełna anegdot i nieznanych historii książka. Giba. W punkt to pozycja, obok której żaden fan siatkówki nie może przejść obojętnie!

źródło opisu: wsqn.pl

źródło okładki: labotiga.pl

Bogna | 2019-07-30
Przeczytana: lipiec 2019

Jak to autobiografie, przelatują przez życie jej bohatera. Książka szczera. Giba nie wybiela się. Fajna pozycja dla sportowców ale myślę, że nie tylko.

Tomasz Łepecki | 2019-07-19
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów siatkówki. Ja sam zacząłem się interesować tym sportem przez osoby takie jak Giba. Czytając tą książkę byłem ciekaw, jak wyglądało życie takiej potęgi takiej potęgi jaką jest Brazylia za czasów Bernardo Rezende.

Anna | 2019-06-22
Przeczytana: 17 listopada 2017

W historii każdego sportu wyczynowego jest przynajmniej kilku zawodników, którzy w trakcie swojej kariery stają się „żywą legendą” uprawianej przez siebie dyscypliny. Wyróżnia ich przede wszystkim ponadprzeciętny talent, a często również otwartość oraz aparycja, która skłania dziennikarzy do proszenia o wypowiedź tego, a nie innego gracza. Dziś opowiem Wam o biografii Giby, który jest dla siatkówki tym, kim dla piłki nożnej Robert Lewandowski lub Cristiano Ronaldo.

Giba (a właściwie Gilberto Amauri de Godoy Filho) przyszedł na świat 23 grudnia 1976 roku w Londrinie w południowej Brazylii. Kiedy chłopiec miał zaledwie kilka miesięcy, lekarze zdiagnozowali u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Stan dziecka był na tyle poważny, że rodzina zdecydowała się nie mówić zaniepokojonej matce o niezbyt korzystnych rokowaniach. Malutki Gilberto zaskoczył jednak wszystkich, wracając do zdrowia. Jego przypadek był szeroko omawiany na sympozjach i zapisał się na kartach historii medycyny....

Ania | 2018-12-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Każdemu kibicowi siatkówki nie trzeba przedstawiać Gibę. Kupiłam książkę jego i powiem szczerze trochę zawiodłam się.
W tej książce są suche fakty sportowe ( co było jedyne fajne przypomnieniem dla mnie bo oglądałam albo na żywo albo w tv te mecze), kilka ciekawostek i nic więcej. Spodziewałam się czegoś więcej. Pewne historię się powtarzają i czasami "skacze" czasowo.
Na pewno to nie jest książka dla "nie kibica" żeby zachęcić do siatkówki.

Mateusz | 2018-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2018, Siatkówka
Przeczytana: 14 października 2018

Szczera, barwa, pełna anegdot i nieznanych historii książka. "Giba. W Punkt" to pozycja, obok której żaden fan siatkówki nie może przejść obojętnie!

Tulipce | 2018-10-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 19 września 2018

Giba. Wielka gwiazda brazylijskiej i światowej siatkówki, której nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi tego sportu. Postać niezwykle barwna i interesująca, miałam więc spore oczekiwania wobec tej książki. W swojej autobiografii Giba przedstawia historię, o których nawet zagorzały fan nie miał prawa wiedzieć. Odkrywa szczegóły swojego życia osobistego ale również przedstawia ze swojej perspektywy to czego świadkami mogliśmy być- treningi, mistrzostwa, medale, wielką Brazylię i tworzenie się drużyny Canarinios. Giba był i jest światową potęgą męskiej siatkówki. Pomimo może niezbyt rewelacyjnych warunków fizycznych osiągnął praktycznie wszystko.

Zanim przystąpiłam do lektury przejrzałam zawartość książki. Trochę zdziwiło i zdenerwowało mnie, że zdjęcia się powtarzają. Co gorsze podczas czytania okazało się, że również niektóre fragmenty się powtarzały. I to był zdecydowanie największy mankament tej książki. Przez co mogłaby być kilkanaście stron krótsza lub zapełniona innymi...

marta87 | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana siatkówki.

elinda | 2018-07-24

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana siatkówki! Niesamowita biografia ikony siatkówki, ale przede wszystkim człowieka, który, tak jak i my, walczy z przeciwnościami losu, popełnia błędy i na nich się uczy.

emindflow | 2018-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2018

Sporo sobie obiecywałem po tej książce, ale teraz zastanawiam się do kogo ona jest właściwie adresowana.
Giba to jeden z najlepszych siatkarzy jakich widziałem, a dodatkowo – jeden z najbardziej ulubionych. W tej autobiografii tylko potwierdza swój obraz człowieka świadomego swojej wartości, a przy tym niezwykle wrażliwego, skromnego i z dużym dystansem do siebie. Giba opowiada o swojej bogatej karierze sportowej, ale ogranicza się do suchych faktów i poza kilkoma ciekawostkami niczego nowego się o nim nie dowiedziałem.
Od strony redakcyjnej wygląda to słabo. Zabrakło chyba jakiegoś pomysłu na tę opowieść, bo wyszło strasznie nudno i nijako.
Gdyby ta książka wpadła w ręce komuś, kto siatkówką pasjonuje się od niedawna, to nie ma najmniejszych szans dowiedzieć się z niej na czym polegał fenomen Giby, ani dlaczego reprezentacja Brazylii na wiele lat zdominowała tę dyscyplinę sportu.
I jeszcze pretensja do tłumaczki. Brazylijscy siatkarze na parkiecie od zawsze używali krótkich...

Piotr Ćwik | 2018-02-14
Na półkach: Przeczytane, Sportowe, Biografie
Przeczytana: 07 lutego 2018

Świetna książka. Do momentu jej przeczytania znałem Gibę tylko jako świetnego sportowca, który jest spoko człowiekiem. Dzięki "W punkt" odkryłem Gibę dzieciaka, młodego i trochę zagubionego oraz ojca kończącego karierę.
Polecam każdemu fanowi siatkówki. To naprawdę niesamowita historia.