Giba. W punkt. Autobiografia

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Giba neles!
siatkówka

Był jednym z najlepszych przyjmujących w historii siatkówki. Ale niewiele brakowało, by świat w ogóle o nim nie usłyszał. Zanim trzy razy zdobył mistrzostwo świata i został mistrzem olimpijskim, pokonał wiele przeszkód. Kiedy zachorował na białaczkę, lekarze przygotowywali się na najgorsze, a niespodziewane wyzdrowienie zgodnie nazwali cudem. Podobnie jak przeżycie upadku z drzewa, po którym na lewą rękę założyli mu 150 szwów…

Podczas gdy jego rówieśnicy ganiali za piłką, on wolał w samotności odbijać ją rękami. Mimo że trenerzy próbowali wmówić mu, że jest za niski na siatkarza, ani myślał się poddać. Dopiął swego, zostając sportowcem, którego pokochała cała Brazylia.

W autobiografii Giba po raz pierwszy opowiada o sekretach swojej kariery: dopingowej wpadce, nietypowej kontuzji, której nabawił się w łóżku, i ofercie z ligi polskiej. Odkrywa też kulisy wielkiej reprezentacji Brazylii, zdradzając, za co z drużyny wyrzucony został Ricardo, jak Canarinhos ustawili mecz z Bułgarią i ile butelek szampana dostali od Polaków po wygranej w finale mistrzostw świata.

Szczera, barwna, pełna anegdot i nieznanych historii książka. Giba. W punkt to pozycja, obok której żaden fan siatkówki nie może przejść obojętnie!

źródło opisu: wsqn.pl

źródło okładki: labotiga.pl

Tulipce | 2018-10-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 września 2018

Giba. Wielka gwiazda brazylijskiej i światowej siatkówki, której nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi tego sportu. Postać niezwykle barwna i interesująca, miałam więc spore oczekiwania wobec tej książki. W swojej autobiografii Giba przedstawia historię, o których nawet zagorzały fan nie miał prawa wiedzieć. Odkrywa szczegóły swojego życia osobistego ale również przedstawia ze swojej perspektywy to czego świadkami mogliśmy być- treningi, mistrzostwa, medale, wielką Brazylię i tworzenie się drużyny Canarinios. Giba był i jest światową potęgą męskiej siatkówki. Pomimo może niezbyt rewelacyjnych warunków fizycznych osiągnął praktycznie wszystko.

Zanim przystąpiłam do lektury przejrzałam zawartość książki. Trochę zdziwiło i zdenerwowało mnie, że zdjęcia się powtarzają. Co gorsze podczas czytania okazało się, że również niektóre fragmenty się powtarzały. I to był zdecydowanie największy mankament tej książki. Przez co mogłaby być kilkanaście stron krótsza lub zapełniona innymi...

emindflow | 2018-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2018

Sporo sobie obiecywałem po tej książce, ale teraz zastanawiam się do kogo ona jest właściwie adresowana.
Giba to jeden z najlepszych siatkarzy jakich widziałem, a dodatkowo – jeden z najbardziej ulubionych. W tej autobiografii tylko potwierdza swój obraz człowieka świadomego swojej wartości, a przy tym niezwykle wrażliwego, skromnego i z dużym dystansem do siebie. Giba opowiada o swojej bogatej karierze sportowej, ale ogranicza się do suchych faktów i poza kilkoma ciekawostkami niczego nowego się o nim nie dowiedziałem.
Od strony redakcyjnej wygląda to słabo. Zabrakło chyba jakiegoś pomysłu na tę opowieść, bo wyszło strasznie nudno i nijako.
Gdyby ta książka wpadła w ręce komuś, kto siatkówką pasjonuje się od niedawna, to nie ma najmniejszych szans dowiedzieć się z niej na czym polegał fenomen Giby, ani dlaczego reprezentacja Brazylii na wiele lat zdominowała tę dyscyplinę sportu.
I jeszcze pretensja do tłumaczki. Brazylijscy siatkarze na parkiecie od zawsze używali krótkich...

patusia_dorota | 2016-08-31
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Sława siatkówki

Jak pewnie większość z Was wie jestem wielką fanką siatkówki. Śledzę występy naszej reprezentacji, oglądam mecze ligowe, nawet na żywo, do tego z wielką chęcią czytam o siatkówce i o siatkarzach. Dlatego kiedy na księgarnianych półkach zobaczyłam autobiografię Giba. W punkt od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Siatkówka w Brazylii, od kiedy pamiętam, miała się bardzo dobrze. Dopiero jednak w erze trenera Bernardinha tamtejsi gracze stali się potęgą, która wygrywała większość wielkich imprez. Jedną z gwiazd współczesnej drużyny był Giba, przyjmujący, wielokrotnie nagradzany jako najlepszy zawodnik całych zawodów. Wraz ze swoją drużyną zdobył Mistrzostwo Olimpijskie, dwa wicemistrzostwa, a to tylko początek tytułów, jakie ma na koncie. Giba. W punkt to właśnie jego opowieść.

Nie jest to pierwsza czytana przeze mnie autobiografia siatkarza, gdyż nie tak dawno czytałam historię Pawła Zagumnego, naszego znakomitego rozgrywającego. Mimo wszystko trudno mi...

Jonelke | 2016-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2016

Trudno zaprzeczyć wypowiedziom zamieszczonym na tyłach książki, że nie tylko siatkarze, ale prawdopodobnie i wielu kibiców Gibę znało z występów na parkiecie, wywiadów i innych występów w telewizji.
"W punkt. Autobiografia" nie posiada zwyczajowego układu - od czasów najstarszych do najnowszych. Giba krąży - zaczyna od wydarzenia z dopingiem, a potem się cofa, aby w powrócić i idzie dalej. Nie skupia się jednak tylko na siatkówce i swojej karierze, przywołuje także inne wątki, z których moim ulubionym jest ten poświęconych pozornie nic nie znaczącej postaci, która wstawała o piątej rano, aby wykonać pewną czynność. Jaką? Po to trzeba sięgnąć do lektury.
Gdy ogląda się mecze siatkówki, na hali bądź w telewizji, widzi się siatkarza, gracza, "produkt" ukończony. A pod strojem meczowym, skórą i mięśniami, tam w głębi jest jeszcze coś - historia, przeżycia dobre i złe, wspomnienia tego "produktu". Można przywołać wypowiedź pana Krzysztofa Ignaczaka z tyłów "W punkt": Giba...

Kasia | 2017-06-25

Przy tej książce nawet płakałam czasem. Nie mogłam uwierzyć w z jakimi problemami musiał się borykać Giba zanim znalazł się w tym miejscu, w którym jest. Zawsze będzie on moim idolem i wzorem do naśladowania. Jest kimś wyjątkowym i po przeczytaniu tej książki każdy prawdziwy fan siatkówki zrozumie to jeszcze bardziej!. Obowiązkowa pozycja na półce dla fanów siatkówki i legend tej siatkówki przede wszystkim!!

aquamarine | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Jestem fanką siatkówki i uwielbiam Gibę, wiec czytało się całkiem w porządku, ale książka nie jest porywająca, właściwie głównie opisane są tam mecze i dodane kilka ciekawostek z życia. Jeżeli ktoś nie jest fanem siatkówki to z całą pewnością nudziłby się czytając autobiografie Giby.

Mateusz | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Szczera, barwa, pełna anegdot i nieznanych historii książka. "Giba. W Punkt" to pozycja, obok której żaden fan siatkówki nie może przejść obojętnie!

Betoniarka | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Siatkówka towarzyszyła mi od smarkacza. W podstawówce żywo interesowałam się naszą ligą (drużyna z mojego miasta była wtedy naprawdę na poziomie) i starałam się chodzić na wszystkie lokalne mecze - na wyjazdowe byłam za mała. Potem miałam parę lat przerwy, po których zainteresowałam się siatkówką już na światowym poziomie. Poza naszą kadrą moimi ulubionymi drużynami jest Brazylia i Stany Zjednoczone, a najbardziej znielubianymi Francja, Włochy, Rosja i Iran.

Kiedy zobaczyłam, że wyszła książka Giby o Gibie, kupiłam ją tego samego dnia. Szczytowe lata kariery Giby przypadały na okres, kiedy nie śledziłam pilnie siatkówki, ale od zawsze drużyna Brazylii wzbudzała mój olbrzymi szacunek. Teraz mogłam ją poznać od kuchni i utwierdziłam się w przekonaniu, że na ten szacunek w pełni zasługuje, bo to świetna ekipa. Giba już nie gra. Trener Bernardinho, który latami zdobywał z Brazylią niesamowite trofea, odszedł na emeryturę po wygranej olimpiadzie. Kadra Brazylii stoi przed przełomowym...

Ania | 2018-12-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Każdemu kibicowi siatkówki nie trzeba przedstawiać Gibę. Kupiłam książkę jego i powiem szczerze trochę zawiodłam się.
W tej książce są suche fakty sportowe ( co było jedyne fajne przypomnieniem dla mnie bo oglądałam albo na żywo albo w tv te mecze), kilka ciekawostek i nic więcej. Spodziewałam się czegoś więcej. Pewne historię się powtarzają i czasami "skacze" czasowo.
Na pewno to nie jest książka dla "nie kibica" żeby zachęcić do siatkówki.

Zaczytana_Iadala | 2016-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Jak wiecie, bądź nie, jestem olbrzymią fanką siatkówki, która, tuż obok literatury, jest jedną z dwóch moich życiowych pasji, dlatego niezmiernie ucieszyłam się z możliwości przeczytania autobiografii Giby. Giba, a właściwie Gilberto Amauri de Godoy Filho, to legenda światowej siatkówki i, jeśli mieliście z nią jakąkolwiek styczność, myślę, że chociaż raz usłyszeliście w swoim życiu ten pseudonim.

Gilberto jako siatkarz osiągnął w trakcie swojej dwudziestosiedmioletniej kariery niemalże wszystkie trofea, o jakich większość siatkarzy może jedynie marzyć. Wraz z reprezentacją Brazylii trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata, ośmiokrotnie triumfował w Lidze Światowej, zdobył trzy medale Igrzysk Olimpijskich, wielokrotnie zostawał wybrany najlepszym zawodnikiem wielu turniejów. Wizerunek Giby pozornie wydaje się być nieskazitelny, kibice mogą uważać go za superbohatera, ale jego autobiografia nareszcie pokazuje prawdę. Prawdę o tym, że Gilberto podobnie jak...