Upadłe anioły

2012-08-31
Wiesław Marcysiak
Katie Magiuire horror przygoda

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Aż 12 tomów o Katie?Dziwię się bo im dalej tym gorzej.Pierwsza część była super potem się nie da tego czytać.Flaki z olejem.

Bardzo dobrze napisana opowieść. Masterton przez lata był dla mnie klasykiem horroru. To jego Manitou było pierwszą nowoczesną książką, jaką kupiłem po zmianie systemu w 1989 roku (razem z Doktorem No Fleminga).

Jak się okazuje doświadczenie z gatunku i łatwość tworzenia makabr bardzo pomaga przy pisaniu krwawych kryminałów. Drugą powieść o Katie Maguire przeczytałem błyskawicznie, z wielkim zainteresowaniem i bez chwili znużenia.

Tematyka też jest mi bliska, bo moja ocena instytucji, jaką jest Kościół jest zbliżona do tej przedstawionej w powieści i bliska prawdy, jaką w tajemnicy opowiadają polscy księża. Nie ma tam Boga, jest interes.

Wszystko więc było jak należy i z ciekawością czekam na kolejne części (kolejna dla przypomnienia, bo już ją znam),które czekają na półce. Bardziej słodko na pewno nie będzie...

Szczerze mówiąc, to tematyka poruszona w tej książce absolutnie mnie nie zaciekawiła. Co mnie obchodzi, zemsta na osobach duchownych? Ani mnie to ziębi, ani to parzy.
Oprócz tego jakaś nudna, plastikowa bohaterka i opisane z chirurgiczną precyzją szczegóły jej życia - których opisy wloką się niekiedy, przez kilka stron. Za co ta kara?
Nie wiem, może autor rekompensuje sobie w ten sposób, jakieś swoje osobiste niedociągnięcia. W każdym bądź razie, nie interesuje mnie to.
G. Masterton "podpadł" mi (negatywnie) już w "Bazyliszku", w "Aniołach Chaosu", a ta kolejna, miałka powieść, dobitnie pokazuje, że autor od jakiegoś już czasu po prostu drepta w miejscu.
Może te standardy powalają, amerykańskich przygłupów zza oceanu, ale tu w Polsce taki poziom to po prostu żenada.

Owszem jest strach - ale tylko z powodu: Z jakim betonem, przyjdzie mi się zmierzyć, z pod pióra tego autora, gdy sięgnę po inne pozycje jego twórczości?

Nie wiem, może autor rekompensuje...

Nie jest to horror, raczej kryminał z makabrą. Motyw przewodni to przestępstwa seksualne kleru. Raczej nie zostanie w mojej pamięci na długo.

Pierwsza część cyklu była dosyć przeciętna, ale myślę sobie - dam szansę Mastertonowi, dopiero rozwija bohaterkę. Niestety część druga jest jeszcze słabsza. Nudnawy kryminał bez polotu, z na siłę wciśniętym wątkiem nadprzyrodzonym. Zaryzykuję jeszcze trzecią część, ale jak to ma dalej tak wyglądać to podziękuję.

To jest tak drastyczne, że aż niedorzeczne. Tak nasycone makabrą, że już nawet nie przeraża. Mam zamiar ciurkiem przeczytać całą serię z komisarz Katie Maguire. Prawdopodobnie zmieni to chemię mojego mózgu, ale czuję już na karku oddech jesiennej depresji, więc co za różnica.
W tym tomie mordowani są księża. Za winy popełnione, ale żeby aż tak..? Ale to Masterton, on nie bierze jeńców. Jest groza, a sensu i logiki tylko tyle żeby nie rozpadła się fabuła.

Wciaga od poczatku i daje do myslenia. Spory watek psychologiczny co lubie. Dla niektorych zycie ludzkie ma mala wartosc i sa rozne tego czynniki najczesciej chodzi o wladze i pieniadze.

Pierwszy tom zapowiadal ciekawa serie, gdzie mity i basnie celtyckie beda przeplatane z watkami kryminalnymi. W drugim okazalo sie, ze autor ma jednak zamiar pisac wylacznie kryminal. Niestety nie wyszlo to zbyt dobrze. Juz po kilkudziesieciu stronach zagadka jest w zasadzie rozwiazana. Wiadomo dlaczego i po co, wiadomo tez kto. Oczywiscie nie doslownie, nazwiska zostana przypisane do postaci pod koniec ksiazki, jednak to bez znaczenia, bo sam fakt kim byli i przez co przeszli Masterton wyjawia juz na poczatku.
Poza tym wiele zbednych watkow, ktore nic nie wnosza do fabuly.
Jedynie opisy tortur na plus. No i kazdy dostaje to na co zasluzyl, podobalo mi sie takie rozwiazanie, zamiast irytujacych komisarzy policji, ktorzy przeszkadzaja zwyrolom dokonczyc dziela. Nadal nie lubie Katie.

Przeszłość - Każdy z nas ma taką za sobą, niezależnie czy była ona dobra czy też nie. Gdy zrobiliśmy kilka błędów albo dużo złych rzeczy, staramy się za to odpokutować w teraźniejszości, zmieniając swoją osobę o sto osiemdziesiąt stopni i powoli zapominamy o tym co wydarzyło się kiedyś, skupiając się na tym co jest tu i teraz. Prawda jednak jest taka, że jeśli wyrządziliśmy obcej bądź bliskiej osobie masę bólu, ona nam tego nie zapomni i prędzej czy później może do nas wrócić z jeszcze większym bólem, niż dotychczas. A co wtedy? Tego nie wiemy. Myślę, że nie chcielibyśmy się przekonać o tym na własnej skórze.

Katie Maguire wraca po serii dramatycznych wydarzeń w jej życiu. Przypominają one istny huragan i nie wspominam o jej życiu zawodowym, ale również prywatnym. Gdy jej mąż Paul zginął, zakochuje się po raz drugi, wszystko idzie ku dobremu, lecz Paul postawia ją przed kolejną ważną decyzją, Czy wyjedzie z nim i porzuci swoją dotychczasową karierę w policji? Czy jednak postawi na swoim i zostanie na miejscu, narażając swój związek na rozpad?

Wątek miłosny to nie jedyny problem. Katie próbuje dojść do porozumienia również ze swoją siostrą, niestety maja one inne podejście do życia, przez co atmosfera jest również wystawiana niejednokrotnie na próbę.

Wracając do sfery zawodowej- zostaje znalezione ciało przez dwójkę mężczyzn na zamarzniętym jeziorze. świadkowie rozpoznają ofiarę, okazuje się iż, jest to jeden z księży ze znanej parafii. Ksiądz został brutalnie okaleczony przed śmiercią. Został wykastrowany. Któż mógł dopuścić się takiego czynu? Czy padł ofiarą przypadkowej przemocy czy może kryje się za tym coś większego?

Wszystkie poszlaki prowadzą do jednej parafii. Okazuje się, że zabójca może mścić się dalej za czyny z przeszłości, które zostały mu wyrządzone. Czy Katie Maquire ubiegnie mordercę? Tego dowiedźcie się sami sięgając po lekturę.

Odczucia do tej książki mam kolejny raz mieszane. Sam pomysł na fabułę, jest ciekawy, lecz pytanie czy nie dostajemy za dużo prywatnych informacji zamiast akcji? Większej analizy śledztwa. Czasem miałem wrażenie, że nie czytam kryminału a śledzę tylko prywatne losy głównej bohaterki i jej problemów. Jednocześnie jestem ciekaw jak to wszystko się rozwiąże dalej i nie mam ochoty odłożyć książki. Czy Graham Masterton coś zmieni w kolejnych pozycjach? Może jest to mankament pewnego rodzaju, niczym u Stephena Kinga z szczegółowymi opisami? Pozostaje mi przekonać się w kolejnym tomie.

Mimo powyższych negatywów, książkę czyta się naprawdę dobrze i szybko. Jeśli zastanawiacie się czy dostaniemy tutaj brutalne opisy tortur? Tak! Otrzymacie to z czego słynie autor. Co było trafnym pomysłem? Pomysł fabuły, mamy tutaj dość kontrowersyjny temat, jakim jest kościół i księża, którzy są podejrzani o pedofilie. Masterton nie boi się swoich pomysłów i śmiało wprowadza czytelnika w ten świat, gdzie mimo wiary, za koloratką kryje się człowiek, jakim jest każdy z nas i odpowiada tak samo za swoje popełnione czyny jak każdy kto żyje na ziemi, niezależnie od statusu i zajmowanej pozycji oraz tego, że spotka go kara.

A jak wasze odczucia Upadłych Aniołów? Przypadły wam do gustu czy wręcz przeciwnie?

„Czasami Bóg daje ci to, czego chcesz, ale czasami pokazuje ci, czego naprawdę nie chcesz.”

Bohaterowie: 7/10
Fabuła: 8/10
Emocje:7/10
Kreacja świata: 7/10
Język: 7/10
Ogólna ocena: 7,2

Jesteśmy świadkami rozliczania Irlandii z kościelną pedofilią. Niestety, jak wiemy, KK to państwo w państwie i wiele przestępstw zamiata pod dywan, zaciera ślady, manipuluje przy dowodach lub niejednokrotnie nie dopuszcza śledczych do materiałów. Tak też było w tym przypadku, kiedy kilku księży oskarżono o molestowanie chłopców, szybko ich oczyszczono z zarzutów i przeniesiono na inne parafie (jakże doskonale nam znana z naszego podwórka seksturystyka). Minęło kilkanaście lat i ktoś wziął sprawy w swoje ręce. Księża zostają porwani a następnie, mało delikatnymi metodami zaczęrpniętymi z hiszpańskiej inkwizycji, zmuszeni do wyznania swoich win. Przed obliczem Boga stawali zdekompletowani - ktoś posłużył się również przy wymierzaniu kary swoistym oko za oko - genitalia za genitalia. Policja działa, piękna i niesamowita Katie Maguire spisuje się wspaniale, prowadzi śledztwo wzorowo mimo osobistych rozterek. Domyślamy się szybko, któż może mścić się na duchownych, jednak mamy niejasne poczucie czy ten zbrodniarz na pewno robi źle przeprowadzając wendettę w imieniu setek dzieci? Na pewno robi to brutalnie. Ale w kontrze do tego, co zrobiono dzieciom, które ufały i nie miały gdzie zwrócić o pomoc.... Hmmm, to kto był gorszy...?

• Graham Masterton