Wyzwanie czytelnicze LC

Dubaj. Prawdziwe oblicze

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Dubaj, Pałkiewicz, podróże, Emirat
Pawel Kurach

Tak o emiracie nie pisał jeszcze nikt. Jacek Pałkiewicz obala powszechne mity, obnażając prawdziwe oblicze świątyni luksusu: brak swobód obywatelskich, represje i niewolnicze warunki pracy najemnych robotników. Jak mówi, petrodolary zapewniły Dubajowi pobłażliwość świata, który nie ma odwagi, by złożyć interesy ekonomiczne na ołtarzu walki o prawa człowieka. „Pałka” zabiera nas do...

„Pałka” zabiera nas do współczesnego Babilonu. To pasjonująca i niebezpieczna eskapada. Jacek pokazuje cenę wybudowania raju na piaskach pustyni. Dubaj kapie złotem i krwią. Ale dla mnie najważniejsza w tej książce jest nieplanowana podróż w głąb jego serca. Surwiwalowy twardziel odsłania się jako romantyczny kochanek, którego życiem może wstrząsnąć płatek róży.

Dubaj Jacka Pałkiewicza to w istocie koniec pewnego świata. Oto bywalec amazońskiej selwy, eksplorator Syberii i odkrywca trafia między wieżowce i tłumy turystów. Trochę jakby zabrakło już na ziemi terenów dziewiczych, jakby dotkliwie zaczął go przytłaczać brak przestrzeni. Desperacja? A może – odwrotnie – podyktowane dojrzałością odkrycie, że dżungla jest między ludźmi, że to najbardziej niezbadany wymiar rzeczywistości? A dobro i zło, to, co w świecie najważniejsze, właśnie tu jest ukryte najgłębiej? Fascynująca jest ta praca odkrywcy w świecie szejków, klanów plemiennych, rosyjskich prostytutek i pakistańskich niewolników. Dowiadujemy się czegoś nowego o świecie. Tym najbardziej współczesnym ze światów.

Z Jackiem od lat łączy nas pistolet w kieszeni, miłość do przygody i dorosłe męskie koleżeństwo. Książki pisze szybkim, żołnierskim językiem, który lubię. A teraz ta opowieść o Dubaju: ostentacyjny przepych, w jakim żyją wnukowie Beduinów, a z drugiej strony to, czego turyści nigdy nie zobaczą, bo monarchia absolutna nie chce, by świat widział zaplecze emiratu. I wreszcie wątek liryczny: tą podróżą do Dubaju Jacek spłaca dług wobec Lindy – po czterdziestu latach małżeństwa po raz pierwszy jadą na wspólne (pięciogwiazdkowe) wakacje.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/dubaj...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/dubaj...»

Mała-Mi | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

„Do hotelu Burdż al-Arab przychodzi facet z walizką i ściszonym głosem zwraca się do recepcjonisty, że chciałby przechować w sejfie swoje oszczędności, sto tysięcy dolarów... Na to słyszy odpowiedź: „Proszę nie szeptać, ubóstwo to żaden wstyd.”

DUBAJ... Najlepsza reklama przedrostka "NAJ". Najnowocześniejsze technologie, najwyższe budowle, najszybsze samochody, najdroższe hotele, największe bogactwo, najbardziej absurdalne pomysły architektoniczne. Tutaj niemożliwe nie istnieje.

Jacek Pałkiewicz zabiera Nas w ciekawą podróż, pełną kontrastów i sprzeczności. Miasto powstałe z wioski rybackiej w samym sercu pustyni... Dubaj fascynuje.
Niewyobrażalne bogactwo, niesamowite budowle, 7 gwiazdkowe hotele, stoki narciarskie w galeriach handlowych, seksualna rozpusta, wyścigi najszybszych samochodów, tygrysy bengalskie na siedzeniach pasażera, sielankowe życie Emiratczyków, którym państwo zapewnia praktycznie wszystko. Bajka?

Zależy po której stronie „barykady”. Ta pustynna metropolia...

ardnaskela | 2016-10-02

Pozycja bardzo dobra, stąd siedem gwiazdek.

Proszę się nie zniechęcać i nie odkładać książki po pierwszych trzydziestu stronach, kiedy to autor dzieli się z nami w stylu tematyki tabloida swoim życiem. Jaki to jest wspaniały, jak wspaniała jest jego żona, jak bardzo żonę kocha, kim są jego dzieci i co robią. Te wręcz apokryficzne opowiastki są nie na miejscu i drażnią.

Na szczęście w końcu autor przechodzi do tematu książki. Największą wartością są cytowane tu szeroko wypowiedzi mieszkańców Dubaju a także całego rejonu. Dowiemy się jak życie tu wygląda z punktu widzenia obcokrajowca jak i autochtona. Sporo jest informacji na temat historii tego młodego kraju. Doskonale przedstawione jest tło społeczne. Pozycja dość wyczerpująca i solidna.

Mimo ogólnie pozytywnych po lekturze wrażeń do autora nie wrócę. Autor wydaje się być narcyzem. Niestety przez całą książkę wraca do tematu swojej żony, informując nas co zrobiła i gdzie poszła podczas ich podróży do Dubaju. Zamierzeniem tu...

Anna | 2018-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2018

Nie wszystko złoto, co się świeci. To powiedzenie świetnie pasuje do sytuacji najbogatszego miasta świata, które przyciąga, wciąga i budzi powszechny podziw.

Jacek Pałkiewicz ukazał nam w swojej książce/reportażu dwa oblicza Dubaju. Może nie dosłownie oblicza, bo te z reguły są widoczne dla turystów, masowo odwiedzających to baśniowe miasto, pełne przepychu, luksusowych hoteli, wspaniałych atrakcji. Pokazał dwa różne światy, pełne kontrastów, różnic, sprzeczności, niesprawiedliwości; jeden wyeksponowany i dumny, drugi skrywany i przemilczany.

Pierwszy świat to świat autochtonów, którzy mają specjalne przywileje ze strony władz, ale również świat na pokaz - dla przybyszów z wszystkich zakątków globu, chcących podziwiać przepiękną architekturę, bogactwo towarów i wszelkich usług, pragnących choć otrzeć się o luksus, czy po prostu zobaczyć ten "złoty raj".

Ten drugi świat Dubaju, miasta prężnie się rozwijającego i wznoszącego najwyższe wieżowce, największe i najbardziej luksusowe...

Agacha | 2018-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Z entuzjazmem zaczęłam czytać książkę pana Pałkiewicza. Początek wspaniały, potem bywało nudno. Coś zgrzytało. Chyba za dużo Pałkiewicza w Dubaju.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

To miały być wakacje życia Państwa Pałkiewiczów z okazji „okrągłej” 38 rocznicy ślubu :-D
Wielogwiazdkowy hotel i korzystanie z wszelkich sybaryckich przyjemności, jakie oferuje to ekscytujące wielu przybyszów miasto.
Jednak Pan Jacek nie zawiesił swojej działalności eksploratorskiej, a i dusza dziennikarza nie pozwoliła Mu się rozkoszować wakacjami.
Chciał poznać i zrozumieć Zjednoczone Emiraty Arabskie zaglądając za kulisy kraju, który jest absolutnym fenomenem na skalę światową.
Bo jak inaczej nazwać kraj, który powstał w zaledwie dwa pokolenia?
Od plemion niepiśmiennych Beduinów i wioski rybackiej do Nowego Jorku Bliskiego Wschodu, dzięki dwóm wizjonerom - Raszidowi ibn Sa’ida Al Maktumowi i Jego synowi obecnemu władcy Dubaju - Muhammadowi ibn Raszidowi Al Maktum.
Jeszcze w 1951 roku nie było tam elektryczności – pierwszą żarówkę zasilaną generatorem uruchomił Brytyjczyk George Chapman.
Pan Jacek nie poprzestał na analizie historycznego fenomenu i zaczął poszukiwać „ciemnych...

Ania | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Autor ma irytującą manierę i jest pretensjonalny. Sam sobie zaprzecza pisząc o dystansie do luksusu, zbytków i przedmiotów, by potem rozpływać się nad limuzyną i chwalić willą we Włoszech.
Kiedy czytelnikowi uda się oderwać od autora i skupić na treści, wówczas książka staje się wciągającą i ciekawą lekturą.
Pałkiewicz opisuje Dubaj widziany oczami turysty, expatów i lokalsów.
Niestety jest się do czego przyczepić. Autor generalizuje i uogólnia. Powiela mit mocarstwa wyzyskującego biednych Azjatów i Hindusów, oceniając sytuację przez europejski pryzmat. Stawia śmiałe tezy, jednak jego argumenty nie do końca mnie przekonują.
Można przeczytać, jednak mając jakieś doświadczenia, wiedzę i przeżycia związane z Dubajem, może pojawić się jakieś ale.

Jeśli nie chcecie, aby ta książka spowodowała u Was niestrawność, koniecznie pomińcie pierwszych 40 stron. I tak nie znajdziecie w nich nic o Dubaju, jakiego nie zna świat - to laurka Autora napisana dla samego siebie, o jego cudownym stylu podróżowania, o wspaniałej żonie i dzieciach bez wad. Jest też tam fragment o tym, że linie lotnicze Emirates były dawniej jednymi z najlepszych na świecie (od kiedy nie są?), ale stewardessy nie są już tak ładne jak kiedyś, więc ucierpiał na tym luksus pasażerów. Takich jak pan Pałkiewicz, który wprawdzie luksusem się brzydzi, ale wybiera się na siedmiogwiazdkowe wakacje do najbardziej ociekającego złotem kraju na świecie i chce nam pokazać, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Być może nawet by mu się to udało, bo są fragmenty bardzo interesujące, ale lekturę skutecznie utrudnia ego autora, zdecydowanie większe niż Burdż Chalifa. Relacja z podróży jest gęsto przeplatana historiami o tym, kogóż to pan Jacek nie zna, a przede wszystkim, jak...

Andrzej | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Spodziewałem się dużo więcej od legendarnego podróżnika. A całkiem szczerze – nazwanie tego czegoś reportażem czy w ogóle książką uważam za niesmaczny żart.

Przez pierwszych kilka rozdziałów (ale nie tylko) pisaninę Pałkiewicza czyta się jak jakiś artykuł sponsorowany z folderów, jakie można znaleźć w kieszeniach umieszczonych na zagłówkach taksówek. Trochę statystki, opisy firm jakie wynajmują nawiększe centrum handlowe na świecie, ilu turystów rocznie, ile pieniędzy, itp. Już sposób pisania zapowiada, że będziemy świadkami pojedynku Dubai – ego Autora. I przyznam szczerze, że nawet najwyższy budynek świata czy hotele ze zlokalizowanymi basenami dziesiątki metrów nad ziemią wygladają w porywach jak domy kultury w porównaniu z zadowolonym z siebie autorem. Dziwi mnie, że podobno (piszę podobno, bo po tej książce nie wiem na ile doniosłość wyczynów podróżnika to prawda a na ile PR) tak utytułowanemu człowiekowi towarzyszy tak infantylna i nieopanowana potrzeba chwalenia się. Jak u...

książek: 2064
Syl_wina | 2017-04-24
Na półkach: Podróżnicze, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Przyznam się, że do tej książki podchodziłam bardzo sceptycznie. Po pierwsze, przeczytałam mnóstwo negatywnych opinii, po drugie nie lubię twórczości Pałkiewicza. Kilka razy próbowałam czytać "Amazonkę" czy "El Dorado", ale po kilku stronach odkładałam je "na później", Jednak po przeczytaniu "Beduinek na instagramie", czułam ogromny niedosyt, chciałam dowiedzieć się więcej o ZEA. Sięgnęłam więc po "Dubaj" Pałkiewicza i, o dziwo, nie rozczarowałam się. Owszem, autor ma tendencje do nadmiernego chwalenia się, co zwłaszcza na początku książki, było bardzo denerwujące. Po kilkunastu stronach w końcu jednak zaczyna opisywać Dubaj, jego (dosłownie) blaski, ale i o cienie, których też jest sporo. Uważam, że Pałkiewiczowi udało się rzetelnie i szczerze pokazać to miasto, zgodnie z prośbą Izmira - jego przewodnika: " Napisz o nim prawdę, bo takie jest posłannictwo dziennikarza".

betina360 | 2018-12-20
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Bardzo dobrze napisana ksiazka o Dubaju ktory jest marzeniem wielu. Ja jestem go bardziej ciekawa anizeli chcialabym tam pojechac. Nie jest to raj na a raczej wyzysk biednych kosztem bajecznie bogatych. Nie jest tam tak kolorowo jak sie wydaje. Zludna bajka o pieknym uroczym kraju w ktorym szejki maja wladze absolutna.