W cieniu. Kulisy wywiadu III RP

Okładka książki W cieniu. Kulisy wywiadu III RP Grzegorz Małecki, Łukasz Maziewski
Okładka książki W cieniu. Kulisy wywiadu III RP
Grzegorz MałeckiŁukasz Maziewski Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2021-08-18
2021-08-18
Agencja wywiadu polskie służby specjalne III RP

Okładka książki Zawieszeni KAFIR, Łukasz Maziewski
Zawieszeni KAFIR, Łukasz Mazie...
Okładka książki Weryfikacja KAFIR, Łukasz Maziewski
Weryfikacja KAFIR, Łukasz Mazie...

Rozmowa dwóch panów,
Raczej chaotyczna,
średnio wciągająca...

Rozmowa dwóch panów,
Raczej chaotyczna,
średnio wciągająca...

Książki poświęcone wywiadowi bardzo cenię. Pozwalają one "zobaczyć", co się dzieje u osób, które posiadając niestandardowy zestaw cech i umiejętności. Nie mam tu na myśli kinowych akcji z 007 w roli głównej. Tutaj jest historia, polityka, prawo i jeszcze raz polityka. Rozmówcą jest byłym dyrektorem Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Z tej ostatniej został w zasadzie wyrugowany przez swojego zastępcę, któremu wraz ze świtą, nie w smak były zmiany. Podobnie politykom. Ci też nie rozumieją czym i do czego są potrzebne służby specjalne. Z tego powodu były różne dziwne pomysły, które raz, że nie są skuteczne, to jeszcze stawiają nas w złym świetle wobec sojuszniczych państw. Niestety motto "jak działa to zostawić, jak jest" w XXI wieku w naszym państwie ma się za dobrze i przyszłość nie rysuje się pozytywnie.

Wywiad to formacja, która bardzo lubi ciszę. Najlepiej jeśli nikt by o niej nie mówił, ani nie wspominał. To znak, że działa bardzo dobrze. Spełnia powierzone jej zadania. Ostatnie lata pokazały, że jest wprost przeciwnie, a sytuacja z respiratorami to był cios poniżej pasa. Niniejsza książka jest wywiadem-rzeką Maziewskiego (współtwórcą cyklu o Radku Sztylcu, byłego funkcjonariusza WSI i SKW) z płk Grzegorzem Małeckim, byłym szefem Agencji Wywiadu.

Panowie przedstawiają losy Agencji od momentu powstania Urzędu Ochrony Państwa do zakończenia pracy pułkownika jako szefa AW. Poruszane są tematy sukcesów służb, zwłaszcza tych na początku lat 90, ale porażki, dziwne ruchy kadrowe, czy przywrócenie dawnego status quo za rządów SLD. Małecki poświęcił dużo czasu na wyjaśnienie podstawowych zagadnień, genezy i mechanizmów które rządzą, albo powinny rządzić służbami. Jest to przeprowadzone na tyle zgrabnie, iż osoba zaznajomiona z tematem nie będzie znudzona, a laik wyciągnie sporo wiedzy. Niestety więcej tu złych informacji. Doniesienia ostatnich lat pokazują w jak kiepskiej kondycji są nasze służby, nie tylko AW. To tutaj znajdziecie wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, ale i kiepską wizję przyszłości.

Wywiad został przeprowadzony skrupulatnie, z należytą dbałością o szczegóły, jednak mam zastrzeżenia co do niektórych ataków dziennikarza. Miałem wrażenie, że stara się wytrącić z równowagi pułkownika, czasem podpuścić, często zachowywał się złośliwie. Uważam, że takie zachowanie po prostu nie przystoi. Materiał trafił do książki, nie artykułu w podrzędnej gazecie.

Książka „W cieniu…” doskonale pokazuje i przybliża pracę i działania służb. Uświadamia, że są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kraju i stanowią jego ogromny atut. Warto o tym pamiętać i mieć szerokie widzenie. Ich świat stanowi alternatywę naszego, zabezpieczając go z każdej strony. Oby więcej takich publikacji!

Spodziewałem się po tym tytule zupełnie czegoś innego niż zastałem…a zastałem polityka politykę pogania. Szkoda bo trochę czekałem na tę(tą) książkę ale na szczęście jeszcze dużo w kolejce :)

Miejscami chaotyczna. Autor skacze pomiędzy faktami co może sprawić wrażenie niedopracowanej i łatwo się zgubić. Brakuje mi tutaj odpowiedniego podziału na rozdziały np. służba, misje, struktura organizacyjna wywiadu. Brakuje wtrąceń autora wyjaśniających dane zagadnienie. Jeśli ktoś nie do końca orientuje się w sprawach poruszanych w tym reportażu to nie dostanie objaśnienia a przydałyby się chociażby przypisy. Książka bez wątpienia nie stanowi kulis samego wywiadu III RP a jedynie perspektywę byłego szefa Agencji Wywiadu. Samo w sobie jest to bardzo ciekawe i możemy poznać charakterystykę pracy w wywiadzie jak i przeszkody, brak zrozumienia ze strony polityków. Czytelnik, będący kompletnym laikiem chcący dowiedzieć się o służbie wywiadu suchych faktów okraszonych wtrąceniami byłego szefa jednej ze slużb to srogo się zawiedzie. Dodatkowo dla kogoś kto nie śledzi bacznie polskiej sceny politycznej przytaczane fakty będą nie zrozumiałe.
Książka " W cieniu. kulisy wywiadu III RP" to reportaż, który w głównej mierze skupia się na polityce. Autor skupia się na aferach oraz politykach. Spodziewałem się kompletnie czegoś innego. Sądziłem, że książka w 99% będzie dotyczyć służby w AW a niestety odnoszę wrażenie, że sama służba jest tematem pobocznym. Dodatkowo autor chyba nie słucha odpowiedzi Pana Grzegorza Małeckoego i szuka sensacji, klucząc wokół jednego tematu, tj. polityki i polityków koordynatorów służb specjalnych.
Jedynie w ostatnich 100 stronach tematem w głównej mierze są służby specjalne a nie wspominana już polityka. Nie wiem jednak czy to można zaliczyć na plus dla książki ponad trzystu stronicowej.

Ciekawy i potrzebny wywiad z byłym szefem AW. Nie ma tam żadnych rewelacji dla osob ineresujacych sie sluzbami, ale mimo wszystko warto zapoznac sie z pozycja. Dobra analiza czlowieka z srodka, ktory jest juz poza sluzbami.

Książka miejscami jest trudna do czytania przez natłok faktów i nazwisk - główna trudność polega na odpowiednim ustawieniu chronologii wydarzeń w głowie. Nie umniejsza to jednak jej roli jako swego rodzaju kompendium wiedzy nie tyle na temat działań służb (co jest oczywiste ze względu na ich charakter),co... trapiących je problemów. Niejednokrotnie poruszane są bolączki organizacyjne i prawne, jak również występują pewne konkretne propozycje poprawy obecnego stanu rzeczy. Reasumując - jeśli ktoś oczekuje opisu dynamicznych akcji spod znaku płaszcza i szpady nie powinien sięgać po książkę. Z kolei każdy zainteresowany miejscem służb w krajobrazie politycznym minionych lat oraz pewnym rysem ich funkcjonowania i prowadzenia powierzonych zadań powinien rozważyć lekturę.

Książka ewidentnie dedykowana dla fanów służb specjalnych. Gubiłem się kto z kim i pod kogo podlega. Dużo polityki, dużo szczegółów przez co stawała się nudna. Zaznaczam pozycja dobra dla fanów tematu...

Książka jest pewnego rodzaju apelem Grzegorza Małeckiego do obywateli, który pomimo odejścia ze struktur państwowych, dalej chce dla swojej ojczyzny jak najlepiej. Postanawia wyjść "z cienia" po to by w merytoryczny i bardzo rzeczowy sposób ukazać problemy służb specjalnych w Polsce.

Problemów można się wstydzić, przemilczać je, lub zakłamywać, wybór którejkolwiek z tych opcji gwarantuje że będzie tylko gorzej. Obecne wyzwania dla bezpieczeństwa RP (wojna za wschodnią granicą) nie pozwalają już na jakąkolwiek wyrozumiałość.

Książka skłania do refleksji, jest przejmująca, chwilami dogłębnie smutna, ale co najważniejsze prawdziwa. Bo tylko przez rozmawianie o trudnościach systemu, czy danej instytucji można zmienić coś na lepsze.

Wielki szacun dla Pana Pułkownika !

Przed rozpoczęciem lektury warto przypomnieć sobie układ sił z końcówki rządów Ewy Kopacz oraz skład i wydarzenia z czasów kadencji Beaty Szydło, oraz "przygody" Mariusza Kamińskiego.
Książka jest wspomnieniem oraz rozliczeniem się z kadencji kiedy to Agencji Wywiadu szefował płk Grzegorz Małecki. Próżno tu szukać pikantnych szczegółów i wartkiej akcji. Pozycja jest subtelną oceną miejsca tajnych służb na politycznej mapie kraju po 30 latach istnienia suwerennego państwa. Pułkownik Małecki punktuje zagrożenia oraz konieczne rozwiązania, które powinny być wdrożone w funkcjonowanie m.in. AW i ABW oraz służb wojskowych. Wielokrotnie prowokowany pytaniami przez pana Maziewskiego, pułkownik Małecki nie daje się ponieść emocjom i z odpowiednim wyważeniem udziela cierpliwej odpowiedzi.
Przy okazji, wywiad jest osobistym rozliczeniem pułkownika z ministrem Kamińskim oraz jego wręcz niepodzielną rolą jako MSW oraz ministra koordynatora, którą skupił we własnej osobie.
Czy książka jest nudna? Nudna będzie dla osób, które nie rozumieją, że nie można rozdzielić polityki od działalności służb.
Fun fact: krótko po publikacji książki, prokuratura postawiła zarzuty pułkownikowi Małeckiemu. Sprawa dotyczy rzekomych nadużyć z czasów jego szefowania AW.

• Storytel
  • Szpiegowskie