Decyduj - Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy

Tłumaczenie: Marcin Kowalczyk
Wydawnictwo: MT Biznes
poradniki
ToRn

Chip i Dan Heathowie, autorzy bestsellerów Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić oraz Made to Stick, podejmują jeden z najważniejszych problemów towarzyszących nam zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym: jak podejmować lepsze decyzje. Badania psychologiczne dowodzą, że na proces podejmowania decyzji wpływają liczne uprzedzenia i kwestie irracjonalne. Jesteśmy zbyt pewni siebie. Szukamy...

Badania psychologiczne dowodzą, że na proces podejmowania decyzji wpływają liczne uprzedzenia i kwestie irracjonalne. Jesteśmy zbyt pewni siebie. Szukamy informacji, które potwierdzają nasze z góry założone tezy, i lekceważymy fakty, które im przeczą. Ulegamy chwilowym emocjom. Wydaje się, że nasze mózgi wcale nie są dobrym instrumentem podejmowania decyzji.
Niestety, sama świadomość tych trudności nie wystarczy, by rozwiązać problem, podobnie jak wiedza, że jesteśmy krótkowidzami, wcale nie pomaga nam lepiej widzieć.
Pytanie brzmi więc: jak to usprawnić

Opierając się na bogatej literaturze, bracia Heath proponują czteroetapowy proces, który pomoże nam pokonać problemy związane z podejmowaniem decyzji.
Napisana żywym językiem książka zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż przez pouczające sytuacje od sztuczek stosowanych przez gwiazdy rocka, poprzez przykłady katastrofalnych w skutkach przejęć w świecie biznesu, aż po rozwiązania trudnych problemów, jakim musimy stawić czoła w życiu prywatnym.

Po drodze poznajemy odpowiedzi na bardzo istotne pytania typu:
Jak przerwać krąg ciągłego namyślania się nad decyzją i w końcu ją podjąć
Jak podejmować decyzje zespołowe, unikając przy tym wewnętrznych tarć i gierek politycznych
Jak zyskać pewność, że nie przeoczymy żadnej dobrej okazji do zmiany dotychczasowego kursu działania

Decyduj! to najważniejsza i najlepsza z dotychczasowych książek braci Heath, gdyż zawiera zarówno nieschematyczne strategie, jak i praktyczne narzędzia pozwalające nam lepiej podejmować decyzje.

Pamiętajmy, że właściwa decyzja, podjęta w odpowiedniej chwili, naprawdę może zmienić wszystko.

źródło opisu: http://www.mtbiznes.pl/b1946-decyduj.htm

źródło okładki: http://www.mtbiznes.pl/b1946-decyduj.htm

Qulturasłowa | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

„Musimy się przyzwyczaić do tego, że przed najważniejszymi skrzyżowaniami naszego życia nie ma żadnych znaków ostrzegawczych.” – pisał Ernest Hemingway i prawdziwości tych słów nie można zaprzeczyć. Dlatego też staramy się dokonywać takich wyborów, które by ograniczały ryzyko skręcenia w niewłaściwą drogę, które są dla nas najlepsze. No właśnie, ale jak zyskać pewność, że podjęta decyzja jest optymalną, że zaprowadzi nas do celu, że nie będzie wiązała się z negatywnymi konsekwencjami? Każdy z nas ma swój sposób wspomagający proces podejmowania decyzji – tworzymy listy, wytaczamy argumenty za i przeciw, rzucamy monetą, ufamy intuicji, ale wciąż zdajemy sobie sprawę, że te metody zawodzą. Dlaczego? Jak wyeliminować czynnik niepewności i zniekształcenia postrzegania, które nie pozwalają obiektywnie spojrzeć na problem?
Na te pytania odpowiedź znajdziemy w fenomenalnej książce „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy”. Opublikowana nakładem wydawnictwa MT Biznes książka...

shinrin | 2016-06-19
Na półkach: Przeczytane, Poradniki, 2016
Przeczytana: 08 maja 2016

Rewelacyjna książka dla osób mających problem z podejmowaniem decyzji. W książce znajdziecie cały proces - krok po kroku - jak przygotować się do podjęcia ważnej decyzji. Cały proces jest jasny i logiczny. Na końcu każdego rozdziału znajduje się pomocne podsumowanie. Cała książka napisana jest w taki sposób, żeby można było od razu zastosować wskazówki do decyzji podejmowanych w sferze prywatnej i zawodowej. Całość napisana jest lekkim językiem z dozą dobrego humoru. W książce znajdziecie mnóstwo przykładów wziętych z życia, pokazujących jakie błędy popełniamy przy podejmowaniu decyzji i co zrobić, żeby tego uniknąć. Niektóre przykłady zaskakują - np. jak są podejmowane decyzje w dużych organizacjach typu korporacje. Po przeczytaniu tej książki zmienicie całkowicie swoje podejście do procesu podejmowania decyzji.

Drizit | 2018-04-24
Przeczytana: 27 kwietnia 2018