Liczby się liczą. Data storytelling, czyli jak opowiadać o danych

Okładka książki Liczby się liczą. Data storytelling, czyli jak opowiadać o danych Chip Heath, Karla Starr
Chip HeathKarla Starr Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
Making Numbers Count: The Art and Science of Communicating Numbers
MT Biznes
2022-10-21
2022-10-21
Marcin Kowalczyk
Biznes Finanse Liczby Data Storytelling

Okładka książki Decyduj - Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy Chip Heath, Dan Heath
Decyduj - Jak ... Chip Heath, Dan Hea...
Okładka książki Sztuka skutecznego przekazu czyli przyczepne koncepcje Chip Heath, Dan Heath
Sztuka skutecz... Chip Heath, Dan Hea...
Okładka książki Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić Chip Heath, Dan Heath
Pstryk. Jak zm... Chip Heath, Dan Hea...

Oceniam książkę na 7.5, więc - za poradami z książki zresztą - zaokrąglam w górę do 8. Książka ciekawa, bogata w przykłady, ucząca umiejętności przyjemniejszego i bardziej dostępnego przedstawiania liczb, wartości liczbowych i generalnie pracy z liczbami. Pozycja warta uwagi dla osób, które codziennie muszą korzystać z danych, prezentować je i chcą uprościć swój przekaz. Pozycja również bardzo ważna dziś i być może istotna lektura dla każdego z osobna ale i dla społeczeństwa jako kolektywu, które trochę kuleje jeśli chodzi o umiejętności krytycznego myślenia, jest przebodźcowane informacjami i podatne przez to na różne manipulacje. Książka jest też przydatna w codziennych rozmowach i dyskusjach opartych o różnorakie dane pod kątem zrozumienia mechanizmów budowania narracji opartej o liczby oraz w kontekście nabycia umiejętności lepszej identyfikacji błędów logicznych, przekłamań i manipulacji danego prezentującego bądź rozmówcy. Książka łatwo się czyta, więc warto zainwestować czas w przeczytanie jej, nie będzie zmarnowany.

Książka z mięsem, bez zbędnych teorii. Choć im dalej w las, tym autorzy coraz częściej się powtarzają, ale to nadal lektura warta uwagi.

Mam mocno mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony porusza ważny i pożyteczny temat, głównie dla osób, które w jakikolwiek sposób pracują z danymi. Z drugiej, napisana jest w koszmarnie nudny sposób a cały wsad merytoryczny możnaby zmieścić w 20 stronach. To niestety typowy przykład amerykańskiej prozy, gdzie powtórzenie goni powtórzenie a od około połowy książki czytelnik wyczekuje końca, bo czuje jakby czytał ciągle to samo. Książka zasługuje na max 4/10, ale z racji jej pożyteczności daję 6.

Jeśli w swojej pracy tłumaczysz komuś jakieś statystyki, przeczytaj. Ale raczej nie będzie to zbyt miła lektura.

Nowa książka w polskiej edycji od jednego z braci Heath.😍🥰 Czyż może być lepszy czytelniczy prezent na koniec roku dla wszystkich fanów poprzednich bestsellerów,📚 np. "Przyczepne historie", "Pstryk" czy "Decydujące momenty", "Decyduj"?

Tym razem spółkę autorską tworzą jeden z braci (Chip Heath ),który jako partnerkę po piórze dobrał sobie Karlę Starr, dziennikarkę i pisarkę specjalizującą się w tematyce przystępnej prezentacji danych liczbowych. Razem mierzą się z zadaniem, które można chyba najkrócej ująć w słowach: Jak przedstawiać czytelnikom, odbiorcom, decydentom czy klientom ważne dane liczbowe w sposób, który przemówi do ich mózgów, ich wyobraźni i wreszcie... ich kieszeni? Przykłady? Bardzo proszę:

🔴 O ile większy jest miliard od miliona⁉️

Cóż, milion sekund to dwanaście dni. Miliard sekund to... trzydzieści dwa lata.💡

🟢 Jak wyobrazić sobie wielkość jądra atomowego⚛️, którego rozmiar to 1:100 000 samego atomu⁉️

Na przykład porównując pszczołę 🐝 do rozmiaru całej gotyckiej katedry ⛪ lub uwypuklając proporcję ziarnka grochu w relacji do rozległości samochodowego toru wyścigowego.💡

🟣 Ile to tak naprawdę pięć gigabajtów muzycznych🎶 plików⁉️ Dużo czy mało⁉️

Większość z nas po prostu tego nie wie. 🤷 Ale informacja, że to oznacza pełne dwa miesiące dojazdów i powrotów z i do pracy z muzyką w słuchawkach i bez ani jednego powtórzenia żadnego z nagranych utworów daje nam już bardziej uchwytny obraz. 💡(Kłania się S. Jobs i jego hasło "1000 piosenek w twojej kieszeni" przy promocji Ipoda).🎯

📙Książka jest pełna tego rodzajów oddziałujących na wyobraźnię porównań, nietuzinkowych przykładów, które pozwalają suche dane zmienić w żywy obraz, po którym w głowach słuchaczy następuje ów mityczny efekt "wow". Oczywiście, autorzy tłumaczą też mechanizmy, jak takiej zmiany dokonać i po jakie narzędzia w tym procesie sięgać.

I tak też autorzy kończą swoją książkę słowami: "Wiele spośród najwspanialszych momentów życia jest wspaniałych dlatego, że jest w nich miejsce na zdziwienie".
Lektura tej pozycji to gwarancja wielu takich zdziwień i bardzo użytecznej porcji wiedzy do zastosowania w przyszłości podczas wystąpień, prezentacji, negocjacji czy opowiadania zajmujących historii w gronie znajomych i przyjaciół.

• Rozwój
  • Biznes
  • Marketing

Chip Heath Liczby się liczą. Data storytelling, czyli jak opowiadać o danych Zobacz więcej