Pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Opowieść o przywództwie.

Tłumaczenie: Anita Doroba
Wydawnictwo: MT Biznes
The five dysfunction of a team: a leaderfhip fable
biznes, finanse
Joanna

W książce PIĘĆ DYSFUNKCJI PRACY ZESPOŁOWEJ Patrick Lencioni opowiada bajkę o przywództwie, niezwykle pouczającą i wciągającą czytelnika. Koncentruje się na fascynującym i złożonym świecie zespołów ludzkich. Kathryn Petersen, dyrektor generalny firmy DecisionTech, staje wobec ostrego kryzysu przywództwa: ma pojednać zespół pogrążony w chaosie zagrażającym bytowi całej firmy. Czy odniesie...

Kathryn Petersen, dyrektor generalny firmy DecisionTech, staje wobec ostrego kryzysu przywództwa: ma pojednać zespół pogrążony w chaosie zagrażającym bytowi całej firmy. Czy odniesie sukces? Czy zostanie zwolniona? Czy firma upadnie? Pasjonujące opowiadanie Lencioniego nieustannie przypomina nam, że przywództwo wymaga tyleż odwagi, co przenikliwości.

W trakcie opowiadania Lencioni odkrywa przed nami pięć dysfunkcji stanowiących samo sedno przyczyn częstych trudności, jakie przeżywają zespoły ludzkie.

Autor nakreśla nam model i etapy działań, dzięki którym będziemy mogli pokonać te przeszkody i budować spójne i skuteczne zespoły. Lencioni stworzył porywającą fabułę z pozornie prostym przesłaniem adresowanym do wszystkich, którzy dążą do tego, by stać się wyjątkowymi liderami zespołów.

źródło opisu: http://www.mtbiznes.pl/b1998-piec-dysfunkcji-pracy-zespolowej.htm

źródło okładki: http://www.mtbiznes.pl/b1998-piec-dysfunkcji-pracy-zespolowej.htm

| 2016-07-27
Przeczytana: lipiec 2016

Nie czytuję poradników,ale ten akurat został mi polecony jako lektura obowiązkowa przez kierownika z pracy.

Książka jest zaskakująco mało "poradnikowa",a czyta się ją jako ciekawą powieśc,która wciąga swoją fabułą i rozwojem akcji.

Generalnie autor opisuje dysfunkcje zespołów,które stają się problemem dla kadr zarządzających firmami.Dysfunkcje te prowadzą do zaniku pracy zespołowej i osiągania gorszych wyników,a przez to zatracania celu,do którego dąży firma.

Na koniec autor podsumowuje wszystkie dysfunkcje i podpowiada w jaki sposób je zwalczac.

Jest to książka godna polecenia ludziom,którzy pracują w zespołach,kilka porad można sobie wziąc do serca.

Hefajstosek | 2018-12-05
Przeczytana: lipiec 2016

Joanna | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Odbyłam niedawno szkolenie, na którym poznałam dokładnie to, co opisał autor... oczywiście szkolenie oparte było między innymi na tej książce.
Wniosek jest jeden, treści przekazane przez Lencioniego są żywcem zdarte z życia. Opisał wszystko tak prosto i jasno, poprzez powieść, w której zawarł wszystkie najważniejsze informacje. Dzięki temu, tą książkę czytało się lekko i przyjemnie, a nauka, jaką autor przekazuje, jest niewątpliwie przydatnym narzędziem dla każdego człowieka, nie tylko osoby zarządzającej grupą ludzi.

TomasZ | 2018-06-12
Przeczytana: czerwiec 2018

Autor w łatwy i przyjemny sposób przedstawia pięć dysfunkcji, z którymi zmagają się zespoły, a także daje nam porady, jak walczyć z tymi dysfunkcjami.

Książkę można podzielić na dwie części.

Pierwsza część to opowieść opisująca zmagania fikcyjnego zespołu podupadającej firmy nad poprawieniem swojej pracy zespołowej, a tym samym poprawieniu wizerunku swojej firmy.

Druga część przedstawia model pięciu dysfunkcji, opisuje każdą z nich z osobna i przedstawia pewne ćwiczenia pomagające w zwalczaniu tych dysfunkcji.

Wiedza zawarta w tej książce może przydać się wszystkim, a w szczególności ludziom pracującym w zespole.

benia_franek | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na początku autor zaznacza, że książka jest przeznaczona dla przywódców rożnego szczebla. Moje odczucia są inne. Po przeczytaniu książki mam więcej pytań niż jasnych odpowiedzi. Mam wrażenie, że opisana strategia nie nadaje się do zastosowania w moim zespole. A może brakowało mi bardziej praktycznych wskazówek?
Niemniej jednak odkrywcze dla mnie była piramida dysfunkcji - nie zdawałam sobie z nich sprawy - oraz to, że liderzy/managerowie raportujacy do jednego szefa, a zajmujący się różnymi działkami/procesami TEŻ jest zespołem i też jest na te dysfunkcje narażony. Nigdy nie patrzyłam na siebie w ten sposób.
Tak czy inaczej, sięgnę po kolejną książkę o przezwyciężaniu tych dysfunkcji, mając nadzieję, że wskazówki okażą się bardziej dopasowane do mojej sytuacji.

Dariusz Gruca | 2018-01-06
Na półkach: Poradniki, Przeczytane
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Podobała mi się forma przekazania wiedzy zastosowana przez autora. Nie była to sucha teoria do przetrawienia. Przedstawiona opowieść była interesująca i wciągająca. Przez to książkę czytało mi się przyjemnie i szybko. Jednak rozumiem, że nie każdemu taka forma może przypaść do gustu...
Pełna recenzja na moim blogu:

Ediza | 2017-10-25

Bardzo jasno przedstawiony temat pracy zespołowej z naciskiem na to, co jej pomaga, a co przeszkadza. Autor świetnie opisał historię fikcyjnego zespołu z charakterystycznymi postaciami i występującymi między nimi dysfunkcjami. Książka zawiera model pięciu dysfunkcji pracy zespołowej i techniki pozwalające przezwyciężyć poszczególne dysfunkcje. Bardziej szczegółowe przedstawienie technik można znaleźć w książce tego samego autora "Przezwyciężanie pięciu dysfunkcji pracy zespołowej". Mnie ta książka dała dużo do myślenia i pozwoliła wyciągnąć wartościowe wnioski.

Dorota | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Męczący poradnik, który główne założenia 5 dysfunkcji w pracy zespołowej prezentuje w formie przekombinowanego opowiadania o ludziach, którzy formują efektywny zespół, po tym jak zmienił się ich przełożony, by na koniec dokonać syntezy teorii na ostatnich kilkudziesięciu stronach książki.

Mój główny zarzut jest taki, że proste i lakoniczne założenia teoretyczne są sztucznie napompowane tak by objętościowo wyszła książka. Zabieg ten wcale jednak więcej nie wnosi, a raczej infantylizuje treść.

OldSmokeOfDoom | 2017-11-29
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Całkiem dobra pozycja dla wszystkich, którzy pracują z zespołami i chcą, aby stawały się coraz lepsze. Pełna recenzja książki na blogu http://www.k85.pl/ksiazki-i-opinie/piec-dysfunkcji-pracy-zespolowej/

Freezy | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

Dobra książka wskazująca kierunek postępowania w przypadku pracy w zespole. Wyjaśnia zależności występujące w relacjach międzyludzkich skupiając się na elementach, które mogą stanowić słabe ogniwo.