rozwińzwiń

Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy

Okładka książki Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy Chip Heath, Dan Heath
Okładka książki Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy
Chip HeathDan Heath Wydawnictwo: MT Biznes poradniki
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
Decisive. How to Make Better Choices in Life and Work
Wydawnictwo:
MT Biznes
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380879843
Tłumacz:
Marcin Kowalczyk
Tagi:
podejmowanie decyzji poradnik
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Liczby się liczą. Data storytelling, czyli jak opowiadać o danych Chip Heath, Karla Starr
Ocena 7,0
Liczby się lic... Chip Heath, Karla S...
Okładka książki Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić Chip Heath, Dan Heath
Ocena 7,4
Pstryk. Jak zm... Chip Heath, Dan Hea...
Okładka książki Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować Chip Heath, Dan Heath
Ocena 7,4
Decydujące mom... Chip Heath, Dan Hea...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Skuszeni. Jak tworzyć produkty kształtujące nawyki konsumenckie. Ryan Hoover, Eyal Nir
Ocena 7,4
Skuszeni. Jak ... Ryan Hoover, Eyal N...
Okładka książki Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych Dan Ariely, Jeff Kreisler
Ocena 6,9
Grosz do grosz... Dan Ariely, Jeff Kr...
Okładka książki Sztuka skutecznego przekazu czyli przyczepne koncepcje Chip Heath, Dan Heath
Ocena 7,9
Sztuka skutecz... Chip Heath, Dan Hea...

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
38
38

Na półkach:

Nie pamiętam książki, która by mnie tak bardzo wymęczyła jak ta! Czytałam ją kilka miesięcy, a ma tylko 300 stron! Czemu? Książka tysiącu historii, które mają wyjaśniać temat decyzyjności, ale jednak moim zdaniem sprawiają, że odechciewa się czytać i traci się często główny wątek. Historia za historią aż do końca książki. Czemu mimo tego ocena 5? Bo zrobiłam z tej pozycji mimo wszystko parę notatek, parę rad staram się zapamiętać i parę historii (z setek) mnie mimo wszystko wciągnęło.

Nie pamiętam książki, która by mnie tak bardzo wymęczyła jak ta! Czytałam ją kilka miesięcy, a ma tylko 300 stron! Czemu? Książka tysiącu historii, które mają wyjaśniać temat decyzyjności, ale jednak moim zdaniem sprawiają, że odechciewa się czytać i traci się często główny wątek. Historia za historią aż do końca książki. Czemu mimo tego ocena 5? Bo zrobiłam z tej pozycji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
120
35

Na półkach:

Dobrze się czyta, pozwala przyjrzeć się temu, jak podejmujemy docezje i pokazuje, co wziąć pod uwagę, aby robić to lepiej.

Dobrze się czyta, pozwala przyjrzeć się temu, jak podejmujemy docezje i pokazuje, co wziąć pod uwagę, aby robić to lepiej.

Pokaż mimo to

avatar
321
31

Na półkach:

Solidna pozycja poradnikowa, stworzona zgodnie z kształtującym się dla tego typu książek standardem. Bogaty i różnorodny, przeanalizowany i wyselekcjonowany materiał empiryczny. Autorzy mają świadomość własnych ograniczeń, wykazują skromność i dystans do przedstawionych rad. Wskazówki są poparte badaniami empirycznymi oraz podbudową psychologiczną. Pogrupowane tematycznie w łatwy do zapamiętania i użycia akronimem WRAP. Poszczególne rady są wyjaśniane w dobrze dobranych, prosto opisanych mini studiach przypadków. Na końcu każdego rozdziału treściwe i zwięzłe podsumowania. Osoby z pewnym doświadczeniem mogłyby czytać same podsumowania i dopiero przy niejasnościach zaglądać do tekstu rozdziału. Książkę zamyka zbiór analiz autentycznych sytuacji decyzyjnych, zgodnie z zaproponowanymi zasadami. Całość jest wspierana dodatkowymi materiałami na stronie internetowej. Główną zaletą jest położenie nacisku na sam proces decyzyjny- zbieranie informacji, budowania opcji i niezbędnego dystansu. Jednak książka ma już prawie 10 lat. W tym czasie niepewność i nieprzewidywalność oraz nieredukowalna złożoność stały się oczywistością w myśleniu o rzeczywistości. Są uwzględniany i wszechstronnie opracowane w nowych sposobach myślenia i wypracowanych metodykach np. z grupy agile czy szeroko rozumianej sieciowości. W tej perspektywie tekst wydaje się momentami niepotrzebnie rozwlekły i banalny.

Solidna pozycja poradnikowa, stworzona zgodnie z kształtującym się dla tego typu książek standardem. Bogaty i różnorodny, przeanalizowany i wyselekcjonowany materiał empiryczny. Autorzy mają świadomość własnych ograniczeń, wykazują skromność i dystans do przedstawionych rad. Wskazówki są poparte badaniami empirycznymi oraz podbudową psychologiczną. Pogrupowane tematycznie w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
398
199

Na półkach:

Muszę przyznać, że książki braci Heath są po prostu świetne. Fascynuje mnie nie tylko nowatorskie ujmowanie problemu, przyjazny dla czytelnika język, czy mnogość przykładów z bardzo wielu dziedzin życia. To co zdumiewa niemal we wszystkich pozycjach ich autorstwa to krystalicznie czysta, ułatwiająca przyswajanie wiedzy struktura, którą autorzy wdrażają w każdym swoim tytule z żelazną konsekwencją ku radości takich czytelników jak ja. Każdy z 12 rozdziałów podzielony jest na trzy części, które następnie wieńczy użyteczne i syntetyczne podsumowanie rozdziału. Sprawia to, ze nawet nie robiąc notatek i podkreśleń w trakcie lektury (a warto) bardziej leniwy czytelnik otrzymuje gotowca, który porządkuje i systematyzuje przekazaną wiedzę a także już po jakimś czasie od przeczytania pozwala szybko przypomnieć sobie najistotniejsze treści. Całość książki zamykają bardzo użyteczne analizy przypadków i odesłanie do dodatkowej strony autorów po materiały do dodatkowych ćwiczeń. Jest tam także sesja odpowiedzi na najczęściej pojawiające się problemy, jakie odbiorca może napotkać przy wdrażaniu zaproponowanej w książce metodologii. Schemat postępowania jest zwykle u braci H. rozpisany w postaci wpadającego w ucho akronimu, który oczywiście w celach mnemotechnicznych ma pomóc zapamiętać najistotniejsze elementy ich metody. Tu ukrywa się on pod smakowitym czteroliterowym skrótowcem WRAP. Ach, jakże chciałbym dożyć tej chwili, gdy polscy autorzy z taka dbałością o szczegóły, łatwość przyswajania i poszanowaniem dla czytelnika zechcą dzielić się wiedzą w miejsce obowiązującego od lat zawołania "im trudniej, zawilej i bardziej hermetycznie, czy "naukawo" tym lepiej". Pomarzyć można.

Muszę przyznać, że książki braci Heath są po prostu świetne. Fascynuje mnie nie tylko nowatorskie ujmowanie problemu, przyjazny dla czytelnika język, czy mnogość przykładów z bardzo wielu dziedzin życia. To co zdumiewa niemal we wszystkich pozycjach ich autorstwa to krystalicznie czysta, ułatwiająca przyswajanie wiedzy struktura, którą autorzy wdrażają w każdym swoim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1562
1544

Na półkach:

„Musimy się przyzwyczaić do tego, że przed najważniejszymi skrzyżowaniami naszego życia nie ma żadnych znaków ostrzegawczych.” – pisał Ernest Hemingway i prawdziwości tych słów nie można zaprzeczyć. Dlatego też staramy się dokonywać takich wyborów, które by ograniczały ryzyko skręcenia w niewłaściwą drogę, które są dla nas najlepsze. No właśnie, ale jak zyskać pewność, że podjęta decyzja jest optymalną, że zaprowadzi nas do celu, że nie będzie wiązała się z negatywnymi konsekwencjami? Każdy z nas ma swój sposób wspomagający proces podejmowania decyzji – tworzymy listy, wytaczamy argumenty za i przeciw, rzucamy monetą, ufamy intuicji, ale wciąż zdajemy sobie sprawę, że te metody zawodzą. Dlaczego? Jak wyeliminować czynnik niepewności i zniekształcenia postrzegania, które nie pozwalają obiektywnie spojrzeć na problem?
Na te pytania odpowiedź znajdziemy w fenomenalnej książce „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy”. Opublikowana nakładem wydawnictwa MT Biznes książka autorstwa Chipa Heatha i Dana Heatha to pozycja, która otwiera nam oczy na najczęściej popełniane przez nas błędy związane z podejmowaniem decyzji oraz podpowiada, jak się ich ustrzec. Ten zbiór strategii i narzędzi służących dokonywaniu właściwych wyborów powinien znaleźć się nie tylko w biblioteczce każdego biznesmena, ale każdego człowieka dbającego o własny rozwój, przekonanego, że to my jesteśmy kreatorami swojego życia.
Autorzy, sięgając po liczne badania psychologiczne dowodzą, że zbyt wielką wagę przywiązujemy do dostępnych informacji, a co za tym idzie – zbyt szybko podejmujemy decyzje. Takie postępowanie jest obarczone dużym ryzykiem błędu bowiem zapominamy o tych danych, do których dostępu nie mamy. Tę zgubną tendencję jeden z badaczy określił mianem „efektu reflektora” i jest ono jednym z przeszkód stojących na drodze obiektywnej oceny szans i zagrożeń związanych z dokonaniem określonego wyboru.
Autorzy identyfikują czterech wrogów, utrudniających podjęcie decyzji, a każdy z nich czai się na kolejnych etapach procesu decyzyjnego – mowa tu o wąskim kadrowaniu, występującym w obliczu konieczności dokonania wyboru, a także o efekcie potwierdzenia, czyli poszukiwaniu informacji na poparcie naszych poglądów, z którym to niebezpieczeństwem mamy do czynienia w fazie analizy poszczególnych opcji. Kolejni przeciwnicy, to: bieżące emocje, które skłaniają nas do podjęcia niewłaściwej decyzji na etapie wyboru jednej z opcji oraz nadmierna pewność siebie, czyli zbyt duża wiara we własne przewidywania, co sprawia, że z podjętymi decyzjami musimy żyć. Aby unicestwić tych wrogów, a przynajmniej osłabić ich destrukcyjny wpływ, autorzy zalecają sięgnąć po model WRAP. Jego istota polega na tym, by zamiast podejmować decyzje na podstawie tego, co w sposób naturalny zwraca nasza uwagę (na przykład pod wpływem emocji),świadomie skoncentrować się na wybranych, strategicznych kwestiach, które dotąd były ukryte przed naszym wzrokiem.

(...)
Pełna treść recenzji dostępna jest na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2016/06/chip-heath-i-dan-heath-decyduj-jak.html

„Musimy się przyzwyczaić do tego, że przed najważniejszymi skrzyżowaniami naszego życia nie ma żadnych znaków ostrzegawczych.” – pisał Ernest Hemingway i prawdziwości tych słów nie można zaprzeczyć. Dlatego też staramy się dokonywać takich wyborów, które by ograniczały ryzyko skręcenia w niewłaściwą drogę, które są dla nas najlepsze. No właśnie, ale jak zyskać pewność, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
264
6

Na półkach: , ,

Rewelacyjna książka dla osób mających problem z podejmowaniem decyzji. W książce znajdziecie cały proces - krok po kroku - jak przygotować się do podjęcia ważnej decyzji. Cały proces jest jasny i logiczny. Na końcu każdego rozdziału znajduje się pomocne podsumowanie. Cała książka napisana jest w taki sposób, żeby można było od razu zastosować wskazówki do decyzji podejmowanych w sferze prywatnej i zawodowej. Całość napisana jest lekkim językiem z dozą dobrego humoru. W książce znajdziecie mnóstwo przykładów wziętych z życia, pokazujących jakie błędy popełniamy przy podejmowaniu decyzji i co zrobić, żeby tego uniknąć. Niektóre przykłady zaskakują - np. jak są podejmowane decyzje w dużych organizacjach typu korporacje. Po przeczytaniu tej książki zmienicie całkowicie swoje podejście do procesu podejmowania decyzji.

Rewelacyjna książka dla osób mających problem z podejmowaniem decyzji. W książce znajdziecie cały proces - krok po kroku - jak przygotować się do podjęcia ważnej decyzji. Cały proces jest jasny i logiczny. Na końcu każdego rozdziału znajduje się pomocne podsumowanie. Cała książka napisana jest w taki sposób, żeby można było od razu zastosować wskazówki do decyzji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
65
19

Na półkach:

Dobra pozycja pomagająca zorganizować czas.

Dobra pozycja pomagająca zorganizować czas.

Pokaż mimo to

avatar
552
75

Na półkach: ,

Sporo dobrego materiału i odnośników. Choć za mało źródeł wskazujących na dane związane z procesem decyzyjnym, mimo że autorzy wskazali że przeanalizowali sporo. Plus za dodatkowe materiały do któych odsyła końcówka książki

Sporo dobrego materiału i odnośników. Choć za mało źródeł wskazujących na dane związane z procesem decyzyjnym, mimo że autorzy wskazali że przeanalizowali sporo. Plus za dodatkowe materiały do któych odsyła końcówka książki

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    316
  • Przeczytane
    68
  • Posiadam
    15
  • Teraz czytam
    11
  • Rozwój osobisty
    3
  • 2021
    3
  • Rozwój
    2
  • Ebook
    2
  • Ebook
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Więcej
Chip Heath Decyduj - Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy Zobacz więcej
Chip Heath Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy Zobacz więcej
Chip Heath Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także