Chłopiec, który znalazł słońce nocą

Wydawnictwo: Esteri
Il bambino che trovò il sole di notte
Jaguś

Książę Marcus II z Saxii był jeszcze dzieckiem, gdy na dziedzińcu rodzinnego zamku stał się świadkiem masakry swoich bliskich, zabitych z rozkazu Ojsterniga – władcy sąsiedniego księstwa. Chłopiec przeżył tę krwawą rzeź dzięki pomocy wiejskiej akuszerki Agnete i jej córki Eloisy. Przyjęty do ich domu, pod nowym imieniem, uczy się żyć w rzeczywistości dalekiej od bogactw, które otaczały go do tej pory. Z czasem staje się potężnym wojownikiem, nigdy nie zapominając, kim jest i co mu się należy jako prawowitemu dziedzicowi ziemi Raühnvahl we Wschodnich Alpach. Akcja rozgrywa się w nieistniejącej krainie na początku XV wieku i zachęca czytelnika do podróży w nieznane, nieokreślone i czasem mało realne.

źródło opisu: Esteri, 2016

źródło okładki: Esteri, 2016

Fragment książki

Barbara | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 maja 2017

Okładka przyciąga uwagę, tytuł wzbudza zainteresowanie i intryguje - no bo jak to można znaleźć słońce nocą, a objętość niekoniecznie zachęca do sięgnięcia po książkę. Choć tomisko obszerne, a do tego dosyć ciężkie - dużo miejsca zajmie w damskiej torebce na przykład - to warto podjąć wyzwanie. Opowieść piękna o chłopcu na oczach którego zamordowani zostają rodzice i maleńka siostrzyczka. Autor po mistrzowsku prowadzi nas przez życie księcia uratowanego z płonącego zamku. Jet to pozycja z tych co to jak już zaczniesz czytać to dobrniesz do ostatniej strony.

Assarii | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

okładka przedstawiająca chłopca z tęsknym wzrokiem, skrywa opowieść, która nie wstydzi się być brutalnie szczera, typowo męska, czy zaskakująco wrażliwa. książka ta nie zadziwi was fabułą; nie sprawi, że zastygniecie w przerażeniu; ani nie uraczy długimi opisami. pokaże wam za to czym jest honor, miłość, czy wytrwałość. a wszystko to w krainie, gdzie słońce nie lubi pokazywać się nocą.

justynazwanaruda | 2017-02-23

Jeśli portal lubimyczytac.pl jest dobrym wskaźnikiem, jakim zainteresowaniem jakie książki cieszą się najbardziej - a myślę, że jest - ubolewam bardzo, że ta powieść nie znalazła szerszego grona czytelników, którzy ją przeczytali lub przynajmniej chcieliby to zrobić. Historia tutaj opisana jest wyjątkową opowieścią o tym, jak człowiek może się zmienić i że może to zrobić właściwie każdy. Nie jest to tylko powieść o księciu Marcusie II z Saxii, który zaczyna zupełnie nowe i inne od dotychczasowego życie po rzezi, w której zginęła jego rodzina i cały dwór. W tej książce skrywa się bardzo dużo odrębnych opowieści o innych ludziach i nawet ci, których od samego początku darzymy niechęcią, stanowią ciekawe źródło wiedzy o człowieku i zmuszają do refleksji nad tym, jak do pewnych mechanizmów i procesów w ogóle dochodzi. Świat tutaj opisany jest okrutny, niektóre sceny sprawiają, że trudno nam to okrucieństwo przełknąć, bo przecież rzeczywiście ciężko pojąć, dlaczego człowiek może innego...

Katz | 2018-11-02
Przeczytana: 31 października 2018

To jest jedna z tych książek... Czytasz, nie możesz się oderwać, jesteś ciekawy co dalej, chcesz poznać jak najszybciej dalsze losy bohaterów. Jednocześnie nie chcesz, żeby powieść się skończyła, bo jej czytanie jest takie przyjemne, pewnie przez długi czas nie natkniesz się na równie dobrą książkę. I w końcu kończysz te ponad siedemset stron... O siedemset za mało :-(

kinga | 2016-10-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 października 2016

klaudia | 2017-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2017

To już druga moja przygoda z książką tego autora i po raz drugi skończyłam opowieść z żalem... że obszerne tomisko tak szybko się skończyło. Opowieść niebanalna (choć temat mógłby wydawać się banalny), napisana bez zadęcia za to z ogromną płynnością. Piękny obraz wewnętrznej przemiany. Polecam gorąco, zwłaszcza tym czytelnikom, którzy lubią historie osadzone w średniowieczu.

tonerdodrukarki | 2017-01-26
Przeczytana: styczeń 2017

Przepiękna opowieść! Niesamowicie wciąga, oderwać się nie można. Losy chłopca są bardzo ciekawe, a książka cały czas trzyma w napięciu. Dorastamy właściwie tutaj razem z chłopcem, towarzyszymy mu podczas trudnej wędrówki i kibicujemy aby udało mu się pomścić śmierć rodziców, a przy okazji samemu nie zginąć, obronić rodzinę, ludzi których kocha. Piękna historia o honorze, uczciwości, oddaniu, miłości, przyjaźni... Polecam wszystkim! :)

dreamcatcher | 2018-07-16
Przeczytana: 18 października 2016

Narrator z taką pewnością siebie przeprowadza przez swój fikcyjny świat, że trudno bohaterowi tejże powieści nie życzyć jak najlepiej i nie przyklasnąć szczęśliwemu zakończeniu jefgo historii, nawet jeśli w opinii wielu, happy end nie jest wyznacznikiem dobrej literatury. Wiek +15.

Juno Karmazow | 2017-11-24

–Dlaczego zostałeś buntownikiem?
–Bo nie mogłem być nikim innym.
–Czym jest wolność?
–Już ci mówiłem, wolność to tylko słowo. Dla kogoś takiego jak ja nie znaczy nic –odparł.
–W takim razie dlaczego walczysz?–nalegał Michael.
Stodoła była już w zasięgu wzroku. Volod poprowadził go do chlewiku.–Świnie jedzą odpadki z koryta i tarzają się w gównie–powiedział wskazując na zwierzęta.–Ale dziki, które też są świniami, żyją w lesie. I nie tarzają się we własnych odchodach.
Wziął chłopaka za kark i poprowadził do stodoły, gdzie związane sznurem krowy zrezygnowane żuły siano.
–Popatrz na nie. Jelenie, które są krowami, grzebią kopytami w śniegu i szukają zielonej trawy, która przetrwała mrozy.

Agnieszka | 2017-01-04
Przeczytana: 04 listopada 2016

Świetna książka, która wprowadza nas w tajniki życia XV wieku.
Czyta się szybko, ciekawi nas przyszłość chłopca.
Po przeczytaniu obawiałam się, że będę mieć problem z powrotem do literatury czasów teraźniejszych.