Tajemnice Amy Snow

Okładka książki Tajemnice Amy Snow Tracy Rees
Okładka książki Tajemnice Amy Snow
Tracy Rees Wydawnictwo: Czarna Owca literatura piękna
Amy Snow
Czarna Owca
2016-07-20
2016-07-20
Tomasz Wyżyński

Chociaż się często powtarza w książkach motyw podrzuconego dziecka, to Tracy Rees porwała mnie od pierwszej strony przygodami Amy Snow.
Trudne dzieciństwo dziewczynki , przyjaźń dziedziczki Aurelii i tajemnica, którą musi odkryć podróżując po wiktoriańskiej Anglii sprawiły, że czytałam z dużym zainteresowaniem chcąc odkryć, to co znalazła Amy w zaszyfrowanych listach.
Polecam tę książkę, bo pomimo przewidywalnego zakończenia wiele w niej ciepła, miłości.

Powieść napisana przez autorkę nam współczesną oddaje klimat epoki wiktoriańskiej, ale daleko jej do autorów, którzy tworzyli w tamtej epoce. Trzeba żyć w danym czasie, żeby jak najlepiej go opisać. Niemniej jednak książka ma swój urok i widać w niej fascynację autorki Charlesem Dickensem, Charlotte Brontë i Jane Austen.

Nie warto, rozczarowanie. Książka miała być utrzymana w klimacie ducha wiktoriańskiego, ale to była kompletna klapa. Zachowania bohaterów były kompletnie niekompatybilne z przedstawianą epoką. Plus główna bohaterka była strasznie mdła i nie miałam ochoty podążać za intrygą, żeby dowiedzieć się co się z nią stanie.

Amy Snow, dziewczynka porzucona zimową porą na terenie posiadłości Państwa Vennaway, zostaje znaleziona przez ich córkę.
Aurelia, mimo sprzeciwu rodziców, postanawia zaopiekować się bezbronną istotą.
Historia rozpoczyna się w momencie kiedy dowiedujemy się o śmierci młodej Aurelii, a 17-letnia Amy wyrusza w niezwykłą podróż, dzięki pozostawionym przez jej przyjaciółkę wskazowkom zawartym w listach. Odwiedza kolejne miejsca, a w każdym z nich poznaje niezwykłych ludzi i różne oblicza miłości, codzienności, aby na końcu poznać głęboko skrywaną tajemnicę.

To podróż przez wczesnowikotrianska Anglię z wszystkimi jej urokami. Jeśli kochacie takie historie to ta jest na pewno dla Was!
Wspaniałe przyjęcia!
Piękne suknie!
Tajemnica!
Wielka miłość i prawdziwa przyjaźń!

Krótkie rozdziały sprawiają, że historię czyta się bardzo przyjemnie.
Akcja toczy się bardzo dynamicznie, a przytaczane listy dodają uroku.

Aurelia, mimo sprzeciwu rodziców, postanawia zaopiekować się bezbronną istotą.

Jak na debiut - całkiem niezła, utrzymana w klimacie powieści wiktoriańskiej historia przyjaźni tytułowej Amy Snow z bogatą dziedziczką. Tajemnica jest przewidywalna , wystarczy przebrnąć przez nudnawy początek powieści. Można.

Tracy Rees to nieznana mi do tej pory autorka. „Tajemnice Amy Snow” to opowieść o różnicach społecznych, gonieniu za własnymi marzeniami pomimo przeciwności losu oraz o pewnej tajemnicy, która to na zawsze połączyła losy dwóch dziewczyn.
Uwielbiam książki z całą historyczną otoczką (dawne czasy, zwyczaje, hierarchia społeczna, stroje, bale itp.). Powieść ta mnie urzekła i ze smutkiem stwierdziłam, że nie ma jej kontynuacji.

Tytułowa Amy Snow została znaleziona jako noworodek w śniegu przez bogatą Aurelię Venneway. Przez lata osoba o dziwnym statusie - ni to służąca, ni towarzyszka - stała się przyjaciółką Aurelii, ale i persona non grata dla jej rodziców. Powieść zaczyna się gdy Aurelia umiera, ale w tajemnicy pozostawia Amy fortunę i swoją ostatnią wolę, aby udała się w podróż i odkryła prawdę o życiu Aurelii. Lojalna i nieco naiwna Amy rusza w świat, po którym mają ją prowadzić kolejne wiadomości od Aurelii.

Historia mnie wciągnęła, bo chciałam się dowiedzieć, co takiego Aurelia nie chciała zabrać ze sobą do grobu i mimo że w reliach wiktoriańskiej Anglii szybko można się domyślić, co to takiego to jednak chce się czytać, aby układanka ukazała się w całości. Jedynym zgrzytem był wątek romantyczny w powieści - naprawdę irytujący swoją dziecinnością.

książka ciekawa od samego początku zachęca do czytania. Bohaterka odkrywa sekrety swojej przyjaciółki krok po kroku dzięki czemu nie ma fragmentu w którym nic się nie dzieje.

Można przeczytać. Fabuła dla mnie trochę infantylna. Ma swoisty klimacik i łatwo się czyta. Cała tytułowa tajemnica była do przewidzenia. Trochę o konwenansach, trochę romansidło. Można jak wpadnie w ręce ale bez zbytnich oczekiwań.

Całkiem udana powiastka, choć oczywiście tajemnice są łatwe do odgadnięcia

Całkiem udana powiastka, choć oczywiście tajemnice są łatwe do odgadnięcia