Tajemnice Amy Snow

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Wydawnictwo: Czarna Owca
Amy Snow
ew_cia

Wczesnowiktoriańska Anglia. Amy, porzucona jako noworodek w śnieżnej zaspie, trafia do pobliskiego dworu w Hatville, lecz właściciele wspaniałej posiadłości i zatrudnieni w niej służący okazują się zimni i niegościnni. Jedyną jej przyjaciółką jest dziedziczka, olśniewająca Aurelia Vennaway, która znalazła małą Amy w śniegu. Kiedy Aurelia umiera w młodym wieku, dziewczyna jest zrozpaczona....

Jedyną jej przyjaciółką jest dziedziczka, olśniewająca Aurelia Vennaway, która znalazła małą Amy w śniegu. Kiedy Aurelia umiera w młodym wieku, dziewczyna jest zrozpaczona. Wtedy znajduje ostatni podarunek od Aurelii – plik listów z zaszyfrowaną wiadomością. Siedemnastoletnia Amy wyrusza w podróż po Anglii, aby odnaleźć skarb. Jeśli odkryje tajemnicę, zmieni całe swoje życie.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Gosia | 2017-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 października 2017

"Tajemnice Amy Snow" to powieść, której akcja rozgrywa się w wiktoriańskiej Anglii i dla wielbicielek tej epoki jest to na pewno gratka.
Co prawda powieść nie jest jakaś wybitna, ale godna polcenia.
Plusem tej powieści jest na pewno pomysł na intrygującą tajemnicę. Idealnie byłoby gdyby tej tajemnicy czytelnik nie domyślił się już w połowie książki, co trochę psuje przyjemność płynącą z czytania.
Konwencja listów prowadzących do rozwiązania tajemnicy też jest ciekawym rozwiązaniem.
Drugi mały minus dotyczy przedstawienia realiów epoki. Nie wiem na ile autorka - Tracy Rees - przestudiowała obyczajowe realia I-szej połowy XIX wieku, jednak na tle innych powieści które czytałam, wydaje mi się, że postępowanie głównej bohaterki w wielu sytuacjach jest zbyt śmiałe i nie całkiem osadzone w tej epoce znanej z sztywnych konwenansów.
Tym razem na początku opinii wyliczyłam minusy, ale musiałam je wypunktować.
Nie zmienia to jednak faktu, że historia jest ciekawa i dobrze się ją...

Mollinka_90 | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Intrygująca fabuła, epoka wiktoriańska, rodzinne sekrety, miłość i niesprawiedliwość społeczna - wszystko, co może mnie skusić do sięgnięcia po lekturę w jednej książce. Po takiej zachęcie pozostaje tylko samemu przekonać się, czy powieść okaże się równie ciekawa, jak wszystko na to wskazuje. Tracy Rees udało się mnie nie rozczarować. Stworzyła całkiem ciekawą opowieść o dziewczynie, która wyrusza w niebezpieczną podróż pełną sekretów z przeszłości, by odkryć tajemnicę przyjaciółki i przekonać się, ile warte jest jej życie,i w którą stronę powinna je poprowadzić, gdy zabrakło najbliższej jej na tym świecie osoby.

Amy Snow nie wie, kim byli jej rodzice. Po prostu w pewien styczniowy, mroźny dzień, młoda dziedziczka Aurelia przyniosła ją jako nagie niemowlę znalezione w ogrodzie do dworu i wymusiła na swych rodzicach obietnicę, by pozwolili dziewczynce się z nią wychowywać. Oboje rodzice ulegają jej namowom, lecz nie darzą Amy ani krztą sympatii i gdyby tylko mogli, z miejsca by się...

korcia | 2016-10-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 18 września 2016

Książkę czyta się bardzo dobrze. Akcja toczy się dwutorowo. Jednocześnie śledzimy podróż Amy i jej wspomnienia. Narratorem tej powieści jest Amy. Dziewczyna opowiada o swojej przyjaźni z Aurelią i całym dotychczasowym życiu. Obserujemy jej perypetie, ale też poznajemy jej odczucia, marzenia i nadzieje. Aurelia dosyć drobiazgowo zaplanowała podróż przyjaciółki i to, jak ona wpłynie na Amy. Zadbała o to, by Amy nie pogrążyła się w żałobie, żeby nauczyła się żyć bez niej. Dała jej cel, który trzymał ją przy życiu. "Tajemnice Amy Snow" to opowieść o poszukiwaniu tajemniczego skarbu, ale też o miłości, wyrachowaniu, o dobroci i serdeczności. Dzieje się tu sporo, a mimo to dzięki stylowi autorki i temu, jak potrafi opowiadać, nie ma najmniejszych problemów ze zrozumieniem fabuły, z połączeniem poszczególnych faktów. Łatwo można się zatracić w tej historii...

Gorąco Wam polecam "Tajemnice Amy Snow". To pozycja, która pokazuje, jak się żyło w Anglii w pierwszej połowie dziewiętnastego...

boziaczek | 2016-08-03

"Tajemnice Amy Snow" to powieść, która rozgrywa się w XIX w. w Anglii i na pewno spodoba się niejednej czytelniczce. Nie jest to może powieść, która "wybija się" jakoś szczególnie na tle innych powieści o podobnej tematyce i realiach, ale myślę, że naprawdę warta jest przeczytania.
"Tajemnice Amy Snow" to historia dziewczyny, która będą noworodkiem zostaje znaleziona pewnego zimowego dnia przez Aurelię, dziedziczkę rodu Vennaway. Zbiegiem lat, pomimo wielkiej przyjaźni z Aurelią, Amy nie udaje się znaleźć swojego miejsca na dworze... Pogardzana przez wielmożnych państwa, wyjeżdża po przedwczesnej śmierci swojej najlepszej przyjaciółki. I tu zaczyna się nasza historia... Aurelia zostawia Amy list, który "porywa" ją w podróż na zawsze zmieniającą jej życie.
Tracy Rees świetnie oddała koloryt epoki. Może nie spotkamy tu szczegółowych opisów życia arystokracji i mieszczaństwa XIX-wiecznej Anglii, ale autorka opisuje stosunki panujące w tamtych czasach ciekawie i ze znajomością tematu....

Justyna | 2018-09-03
Przeczytana: 02 września 2018

"Tajemnice Amy Snow" - cóż to za cudownie relaksująca powieść. Jeśli kochacie wiktoriańskie klimaty jest to książka dla Was :)
Powieść na całe szczęście nie trąci tanim romansidłem. Owszem, pojawia się wątek miłosny ale dopiero w drugiej połowie książki. Cała powieść opiera się na poszukiwaniach skarbu/odkrywaniu tajemnicy Aurelii. Krok po kroku jesteśmy prowadzeni ku finałowi, który dość łatwo da się przewidzieć. Nie popsuło mi to jednak przyjemności z czytania. Razem z główną bohaterką podróżujemy po Anglii, podążamy za wskazówkami pozostawionymi w listach i poznajemy przeszłość obu dziewcząt. W wyniku tego Amy zostaje zmuszona do życia pod dyktando Aurelii co jednak daje jej szansę na zasmakowanie innego życia, zdobycie nowych przyjaciół i miłości. Jaką drogę wybierzę Amy, jakie wnioski wyciągnie i jaki sekret ukrywała Aurelia - o tym musicie przekonać się sami.
Nie jest to jakaś wybitna powieść ale warta jest polecenia. Szczególnie jeśli lubicie ksiażki z akcją osadzoną w...

Viola Bu | 2018-10-16
Przeczytana: 15 października 2018

Powieść o sekrecie w czasach specyficznej atmosfery epoki wiktoriańskiej. Dla wielbicielek gatunku.
„Tajemnice Amy Snow” to powieść intrygująca, ciekawa i barwna.
Choć styl autorki nie jest dopracowany, to jak na debiut jest to książka naprawdę dobra.
Polecam.

Anna-mojeksiążki | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Tajemnice Amy Snow to wiktoriańska baśń o Kopciuszku - niezwykle klimatyczna i pięknie napisana.

Autorka przenosi nas do wiktoriańskiej Anglii, do posiadłości Hatville, gdzie mieszka bogata rodzina Vennaway. Osobą wyróżniającą się w niej jest Aurelia, córka właścicieli, mądra i bardzo samodzielna dziewczynka, która ma własne zdanie na wiele kwestii i na pewno nie trzyma się konwenansów.
Pewnego zimowego dnia, dziewczynka znajduje w śnieżnej zaspie, zsiniałe niemowlę. Nie myśląc wiele, zabiera je do domu, ku niezadowoleniu swej rodziny, Dziecko zostało we dworze, zajmowała się nim służba i starała nie wchodzić w drogę państwu. Mała Amy rosła i z czasem stała się najbliższą przyjaciółką Aurelii, którą kochała całym swym serduszkiem.
Los spłatał im figla i Aurelia zmarła w młodym wieku na serce. Zadbała jednak zza grobu o swą przyjaciółkę, która została wygnana z posiadłości. Na Amy czekały listy, które Aurelia zostawiła w różnych miejscach i odmieniła jej życie. Czuwała nad nią...

aga | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

Bardzo fajna, ciekawa książka. Historia Amy i Aurelii wciągnęła mnie bez reszty chociaż zdarzały się również momenty odrobinę nużące, ale mimo to ciężko mi ją było odłożyć, cały czas byłam ciekawa kolejnego listu i tajemnic jakie skrywa. Zakończenie nie było szczególnym zaskoczeniem, ale bardzo mi się podobało. Książkę przeczytałam w dwa wieczory i były to bardzo miło spędzone chwile Polecam.

Na wstępie napiszę, że książkę wypatrzyłam w zapowiedziach wydawniczych jednej z księgarni internetowych.
Tak zaciekawił mnie opis, że czekałam na nią niecierpliwie, spodziewając się czegoś w stylu Dziwnych losów Jane Eyer Charlotte Bronte a Południe – Północ Elizabeth Gaskell.
Czy to otrzymałam?
Nie.

W powieści autorka bardzo dobrze ukazuje realia życia i prawa kobiet w wiktoriańskiej Anglii. Jak je postrzegano, co im było wolno, a co nie. Jak były spętane oczekiwaniami, narzuconymi im przez społeczeństwo rolami, w jak niewielkim stopniu mogły decydować o swoim życiu.
Dzięki narracji pierwszoosobowej dokładnie poznajemy rozterki Amy, jej lęki i obawy przez społecznym odrzuceniem i potępieniem. Amy bowiem musi postępować wbrew konwenansom i ogólnie przyjętym w tamtych czasach zasadom postępowania.

Sam pomysł bardzo mi się podoba. Młoda dziewczyna, rzucona w nieznany świat, w poszukiwaniu kolejnych wskazówek i listów od nieżyjącej przyjaciółki. Podróżuje po Anglii, poznaje...

Magdalena | 2018-08-23

Polecona przez znajomą, w pierwszej chwili nie zachwyciła. Ale w miarę czytania rozsmakowałam się w historii nieszczęsnej Amy Snow. Autorka nawiązuje do najlepszych tradycji powieści wiktoriańskiej. Jest biedna sierota, podrzutek, szlachetna arystokratka, jej wredni rodzice, tajemnica. Po śmierci dobrodziejki sierota musi się tułać po Anglii, gdzie spotyka zacnych przedstawicieli klasy średniej. Mamy coś z Anne Ratcliffe i sporo z Dickensa. W efekcie tytułowa bohaterka staje się osobą dobrze sytuowaną, zakochuje się ze wzajemnością, zyskuje rodzinę.Ale wcześniej trzeba przygryzać palce z emocji, czy zła lady jej nie odnajdzie, czy nie omami jej łowca posagów, czy ktoś nie odkryje jej kamuflażu, wreszcie czy rozwiąże zagadki, które zostawiła jej dobrodziejka.