Śmiertelne rytuały

Cykl: Petra Delicado (tom 1)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Ritos de muerte
9788373920972

"Śmiertelne rytuały" to pierwsza w kolejności powieść hiszpańskiej serii z Petrą Delicado i Ferminem Garzonem w rolach głównych. Petra Delicado pracuje w wydziale dokumentacji komisariatu w Barcelonie, a jednocześnie, po dwóch nieudanych małżeństwach, próbuje uporządkować swoje życie osobiste, choć niełatwo jej uwolnić się od byłych mężów i przeszłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Noir sur Blanc, 2005

źródło okładki: http://www.noir.pl/

almos | 2014-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2014

Jest to pierwszy tom z cyklu kryminałów z inspektor Delicado z Barcelony. Moim zdaniem ów cykl wcale nie ustępuje mistrzom: Camilleri czy Mankellowi, ale z niezrozumiałych dla mnie względów jest dużo mniej popularny, właściwie nieznany.

Podstawową sprawą u Gimenez-Bartlett jest to, iż Petra Delicado jest kobietą. Prowadzi ona śledztwo razem z podwładnym, starszym od niej podinspektorem Ferminem Garzonem. Właściwie największym walorem powieści jest trudna relacja między szefową a jej podwładnym, powodów do konfliktów jest wiele: po pierwsze jaki chłop lubi mieć kobitę za szefową, w dodatku młodszą, zwłaszcza w tak maczystowskim kraju jak Hiszpania. Poza tym specyfika pracy policyjnej, jej brutalność, grube słownictwo jakoś nie pasuje do kobiety. Niemniej inspektor Delicado to kobieta nowoczesna, wyzwolona, nie dająca sobie w kaszę dmuchać. Z drugiej strony podinspektor Garzon to slużbista i tradycjonalista. Mimo tych różnic, nieźle się ze sobą dogadują, chociaż ich relacja ma...

PABLOPAN | 2012-09-02

Świetna książka, takie kryminały lubię. Wyraźnie zarysowane postaci, główna bohaterka szybko zyskuje sympatię. Akcja toczy się wartko i nie sposób się od tej książki oderwać. Oczywiście polecam.

nulla | 2016-04-11
Wymyk | 2016-01-09