Śmiertelne rytuały

Okładka książki Śmiertelne rytuały Alicia Giménez-Bartlett
Okładka książki Śmiertelne rytuały
Alicia Giménez-Bartlett Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Petra Delicado (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Petra Delicado (tom 1)
Ritos de muerte
Noir sur Blanc
2005-08-04
2005-08-04
9788373920972
Maria Raczkiewicz-Śledziewska
kryminał zbrodnia Hiszpania Barcelona gwałt powieść hiszpańska

Bardzo dobry hiszpański kryminał. Akcja wciągająca, postaci dobrze zarysowane, o mocnych charakterach. Główna para bohaterów, pozornie niedopasowana, okazuje się zgranym zespołem. Początkowo nie polubiłam Petry, potem, gdy ją lepiej poznałam i gdy nieco spuściła z tonu, przestała mnie irytować. Za to Garzon stał się od razu moim ulubieńcem... tak wiele niespodzianek w tak "prostym" opakowaniu.
Moje pierwsze spotkanie z autorką. Z przyjemnością sięgnę po kolejne jej powieści. Spodobało mi się jej poczucie humoru, czasami takiego gorzkawego i prosty język powieści.

Jest to pierwszy tom z cyklu kryminałów z inspektor Delicado z Barcelony. Moim zdaniem ów cykl wcale nie ustępuje mistrzom: Camilleri czy Mankellowi, ale z niezrozumiałych dla mnie względów jest dużo mniej popularny, właściwie nieznany.

Podstawową sprawą u Gimenez-Bartlett jest to, iż Petra Delicado jest kobietą. Prowadzi ona śledztwo razem z podwładnym, starszym od niej podinspektorem Ferminem Garzonem. Właściwie największym walorem powieści jest trudna relacja między szefową a jej podwładnym, powodów do konfliktów jest wiele: po pierwsze jaki chłop lubi mieć kobitę za szefową, w dodatku młodszą, zwłaszcza w tak maczystowskim kraju jak Hiszpania. Poza tym specyfika pracy policyjnej, jej brutalność, grube słownictwo jakoś nie pasuje do kobiety. Niemniej inspektor Delicado to kobieta nowoczesna, wyzwolona, nie dająca sobie w kaszę dmuchać. Z drugiej strony podinspektor Garzon to slużbista i tradycjonalista. Mimo tych różnic, nieźle się ze sobą dogadują, chociaż ich relacja ma swoje wzloty i upadki. I, jak już pisałem, opis owej relacji stanowi największą zaletę książki.

W tym tomie nasza para musi znaleźć sprawcę serii gwałtów na młodych dziewczynach. Śledztwo jest trudne bo inspektor Delicado musi się zmagać z tradycyjnym lekceważeniem kobiety jako szefowej i policjantki, z agresją mediów wtryniających się w sprawę, z silną wrogością świadków. Przy okazji dostajemy b.ciekawy portret Barcelony, z jej życiem nocnym, z jej knajpkami, z luźną atmosferą śródziemnomorską.

Poza tym jest to świetnie napisane, wartko i ciekawie, czyta się b.dobrze, polecam.

Świetna książka, takie kryminały lubię. Wyraźnie zarysowane postaci, główna bohaterka szybko zyskuje sympatię. Akcja toczy się wartko i nie sposób się od tej książki oderwać. Oczywiście polecam.

Dziś zapraszam na www.czytaska.pl do Barcelony. Na śledztwo w sprawie wielokrotnego gwałciciela. Śledztwo prowadzi niedoświadczona inspektor i bardzo doświadczony podinspektor. Świetna para!

Cykl liczy 11 części, po polsku wydano 8, w zapowiedziach wydawniczych część 9. Petra Delicado - podinspektor policji barcelońskiej i jej partner Fermín Garzón prowadzą śledztwa. Nie zachwycił mnie chropawy styl tych powieści.

• Kryminał
  • Latino
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY

Dodaj cytat z książki Śmiertelne rytuały