Bogowie, honor, Ankh-Morpork

Okładka książki Bogowie, honor, Ankh-Morpork Terry Pratchett
Okładka książki Bogowie, honor, Ankh-Morpork
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 21) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 21)
Jingo
Prószyński i S-ka
2016-04-14
2016-04-14
Piotr W. Cholewa
Świat dysku Bogowie honor Ankh-Morpork Al-Khali Straż nocna Vimes Marchewa

Okładka książki Czarujące obiekty latające Piers Anthony, Robert Bloch, Nelson Bond, Fredric Brown, Angela Carter, Arthur C. Clarke, John Collier, Roald Dahl, Thomas M. Disch, Peter Haining, Harry Harrison, Eric Knight, Stephen Leacock, C.S. Lewis, William F. Nolan, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Fletcher Pratt, Robert Sheckley, Cordwainer Smith, Kurt Vonnegut, P.G. Wodehouse, John Wyndham, L. Sprague de Camp, praca zbiorowa
Czarujące obie... Piers Anthony, Robe...
Okładka książki Obłędni rycerze Woody Allen, John Kendrick Bangs, Lyman Frank Baum, Peter S. Beagle, Robert Bloch, Ray Bradbury, Gilbert Keith Chesterton, Philip K. Dick, Peter Haining, Jerome K. Jerome, Salvatore Albert Lombino, Stan McMurtry, Spike Milligan, Alan Alexander Milne, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Peter Sellers, Tom Sharpe, David L. Stone, James Thurber, Ben Travers, Mark Twain, Orson Welles, Donald E. Westlake, Gene Wolfe
Obłędni rycerze Woody Allen, John K...
Okładka książki Legendy Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Terry Goodkind, Robert Jordan, Stephen King, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Terry Pratchett, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy Orson Scott Card, R...
Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Folklor Świata... Terry Pratchett, Ja...
Okładka książki Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Jacek Dukaj, Piotr Goraj, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kołodziejczak, Konrad T. Lewandowski, Andrzej Sapkowski, Marcin Wolski, Maciej Żerdziński, Andrzej Zimniak, Iwona Żółtowska
Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eug...
Okładka książki Świat Dysku. Mappa Stephen Briggs, Terry Pratchett
Świat Dysku. M... Stephen Briggs, Ter...

Świetna! Podobała mi się chyba jeszcze bardziej niż Kolos na Glinianych Nogach, na pewno było tu też więcej humoru. 71-godzinny Ahmed dołącza do grona moich ulubionych bohaterów, a moja obsesja na punkcie lorda Vetinariego (<3) się pogłębia, nawet jeśli czasem nie pamiętam jak się go pisze. Marchewa również jest w tej części wybitny, a Vimes tak pięknie cierpi <3

Poznawanie uniwersum "Świata Dysku" zacząłem od cyklu o straży miejskiej i to zdecydowanie był dobry wybór. Można powiedzieć, że ta książka to takie 120% Pratchetta i tego, co w jego dziełach najlepsze. Ciekawa fabuła, specyficzne poczucie humoru tak typowe dla tego autora, a wszystko to okraszone życiowymi mądrościami podanymi nie wprost. Zdecydowanie polecam!

Na półkach: , , , , , ,

W 21. powieści z cyklu Świata Dysku, a w piątej, której głównym bohaterem jest Straż Miejska z Vimesem na czele, autor bierze na warsztat takie pojęcia, jak wojna, nacjonalizm, rasizm i ksenofobia. Co ciekawe, mimo specyficznego stylu pełnego sarkazmu, ironii i humoru nie ma się poczucia, że tematy te, poważne przecież, są w jakiś sposób spłycane. Z ust bohaterów w różnych momentach padają osądzające słowa na temat innych narodowości, które słyszymy na ulicach i czytamy w Internecie, a równocześnie mamy świadomość, jak bardzo niewłaściwe one są. Pratchett nie ogranicza narracji jedynie do głównych bohaterów – postaciom pobocznym, które są pokrzywdzone w wyniku narastających negatywnych nastrojów społecznych, także został oddany głos. Jest to bardzo poruszający zabieg, uwrażliwiający na krzywdę.

Jest to powieść o straży, więc nie zabrakło również – specyficznej ze względu na okoliczności – zagadki kryminalnej. Po raz pierwszy czytelnik dostaje też tak dużo Patrycjusza Vetinariego – pojawia się nie tylko na początku i pod koniec książki, ale towarzyszymy mu przez znaczną część fabuły w sekretnej misji. Nobby natomiast odkrywa pewną tajemnicę o sobie samym. W powieści spotykamy więc przeważnie bohaterów już znanych, ale są one coraz bardziej rozwijane.

Kończyłam lekturę z przekonaniem, że autor głęboko odczuwa to, co pisze. Styl jest już mocno metaforyczny i pełen znaczących niedopowiedzeń, a mimo to czytelnik nie ma kłopotu z rozgryzieniem humanistycznej filozofii życiowej prezentowanej przez Terry’ego Pratchetta. Za to między innymi pokochałam tego autora i przekonuję każdego do spróbowania jego twórczości :)

Zaczęło się od nagłego pojawienia się wyspy na granicy dwóch państw.Tym razem osnowa tematyczną są błyskotliwe spostrzeżenia i komentarze wokół idei patriotyzmu, racji stanu i wojny - idei, które zawsze porywały ludzi, ale tak naprawdę mało kto się nad nimi zastanawia. A straż zostaje rzucona w sam środek ideologicznej zawieruchy. Pierwsza część jest wyśmienita i świeża, ale potem akcja jakby "siadła" i wartki nurt fabuły zaczął płynąć bardziej leniwymi zakolami aż do zniknięcia tajemniczej wyspy.

Straż powraca! Tym razem (poza niezawodnym Vimesem) bardziej niż Marchewa błyszczy Nobby odkrywający swój seksualny magnetyzm :D
Książka bardzo na czasie, patrząc na wojny rozlewające się na nasz świat...

"Daj komuś ogień, a będzie mu ciepło jeden dzień, ale wrzuć go do ognia, a będzie mu ciepło do końca życia." :D

Książka bardzo na czasie, patrząc na wojny rozlewające się na nasz świat...

Mądra, wiecznie aktualna powieść o stereotypach, uprzedzeniach i czymś, co wielu uważa za patriotyzm.
Sama fabuła poprowadzona została nieco chaotycznie, w zestawieniu z innymi powieściami z serii, ale obecność ulubionych bohaterów ze Straży, wrzuconych w wir konfliktu ankmorporkiańsko-klatchiańskiego i tak przynosi wiele przyjemności z lektury.

Pyszna lektura! Ze wszystkich części o straży, jakie przeczytałem, przy tej zdecydowanie śmiałem się najbardziej. Zadziwia mnie, jak świetnie Terry Pratchett ujmuje bardzo trudne tematy. Jak zwykle, książka na medal!

W porównaniu do poprzednich książek z cyklu o Straży Miejskiej, ta wypada według mnie najsłabiej, ale to wciąż Straż, czyli opowieść przy której bawię się sto razy lepiej niż obserwując np. Niewidoczny Uniwersytet. Ciekawy pomysł, można lepiej poznać klatchiańskie państwo, trochę za mało Cudo, a za dużo Leonarda, no i... proszę państwa... Nobby. Jako. Tancerka egzotyczna. Tego obrazu nie można się pozbyć z głowy, na okładce powinno być ostrzeżenie!

Skończyłem 17-ty tom autorstwa Terry’ego Pratchett’a. Tym razem było to “Bogowie, honor, Ankh-Morpork". Oryginalny tytuł brzmi “Jingo” i nawiązuje do jingoizmu (wojowniczego nacjonalizmu),który jest głównym problemem poruszonym w tej części. Trochę mnie zdziwiło użycie w tłumaczeniu polskim trawestacji polskiej słynnej odezwy. Wydaje mi się, że nieco złagodziło to przesłanie, które sir Pratchett próbował inteligentnie przemycić. Książka wydaje się szczególnie wartościowa przy nasilającej się polaryzacji i konfliktów. Książka mówi o tym, że część konfliktów może zostać rozwiązana po prostu poprzez rozejrzenie się i zauważenie, że może nie warto czasami walczyć.

Przede wszystkim: AAAA, wreszcie doczekałam się powrotu Marchewy! To nadal niezaprzeczalnie moja ulubiona postać ze Świata Dysku i po tej części tylko zostałam utwierdzona w tym przekonaniu.

Jak to w Świecie Dysku bywa, szykują się naprawdę poważne konflikty, ale z naszą cudowną Strażą na czele armii, wiadomo, że wszystko będzie miało dobre zakończenie, a wiadomo, że większej wojny nie ma, niż podczas gry w piłkę.

Jesteśmy też świadkami, że Nobby wcale nie ma najgorzej w życiu. Wyobraźmy sobie, co by było, gdyby jeszcze do tego był kobietą...

Według nowego systemu, tom siedemnasty już za mną, a ja nadal nie mam myśli, że może pora na dłuższą przerwę. Autor cały czas ma coś ciekawego (czasami mniej) do przekazania, a w tym przypadku, zdecydowanie miał więcej.

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku