Stanisław Leszczyński

Okładka książki Stanisław Leszczyński Maciej Antoni Forycki
Okładka książki Stanisław Leszczyński
Maciej Antoni Forycki Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Poczet władców biografia, autobiografia, pamiętnik
410 str. 6 godz. 50 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Poczet władców
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2016-06-15
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-15
Liczba stron:
410
Czas czytania
6 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379764594
Tagi:
historia Polski kólowie elekcyjni Rzeczpospolita Obojga Narodów
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Europejskie drogi staropolskich peregrynantów. Relacje Teofila Szemberga, Protazego Neveraniego i Franciszka Bielińskiego Franciszek Bieliński, Marian Chachaj, Maciej Antoni Forycki, Protazy Neverani, Bogdan Rok, Teofil Szemberg, Filip Wolański
Ocena 4,0
Europejskie dr... Franciszek Bielińsk...
Okładka książki Wersal Marii Leszczyńskiej. Sztuka dworska we Francji XVIII wieku Yves Carlier, Maciej Antoni Forycki, Przemysław Mrozowski, Jarosław Pietrzak, Bertrand Rondot
Ocena 8,7
Wersal Marii L... Yves Carlier, Macie...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
498
244

Na półkach: , , ,

Kurczę, jest pewien problem z tą książką. Tytuł powinien brzmieć "Stanisław Leszczyński. Tułacz i władca Lotaryngii i Baru". Zacznijmy od początku. Na start otrzymujemy garść informacji na temat rodu - to normalne, trzeba jakoś wprowadzić czytelnika. Później trochę o życiu politycznym i zaczynają się schody w postaci wielkiej wojny północnej. Ehh, autor tu raczej się nie popisał (to moje zdanie). Co istotne, jest to epizod bardzo krótki i zrobiony według mnie po macoszemu. Więcej miejsca zajmują koleje losu na obczyźnie lub okres francuski. Tu faktycznie można sporo się dowiedzieć. Może i nie mój okres historyczny (wolę XVI-XVII wiek),ale i tak niektóre smaczki chętnie wychwytywałem. Co dalej? No cóż, autor ma nawet fajny język, dobrze się to czytało. Brak przypisów był dla mnie zaskoczeniem - ot notka bibliograficzna co warto przeczytać. Zdziwiło mnie to, bo mam inne książki z tej serii i tam faktycznie jest ten aparat naukowy. Co nie zmienia faktu, że nie każdy pisze na tyle ciekawie, żeby nie wymęczyć (oj przy lekturze Bolesław Kędzierzawy i Kazimierz Sprawiedliwy nakładały mi się pewne rzeczy i fakty, że je najzwyczajniej w świecie pomijałem, nie wspominając już o rzeczach, które nie interesowały mnie kompletnie przy ich biografiach). Tu faktycznie odpocząłem od tych ciężkich lektur, ale kosztem niedosytu i pewnego przeświadczenia, że autor nie do końca zrealizował swoje zadanie. Dlatego jak na początku - tytuł, który zaproponowałem lepiej oddaje ducha tej książki. Ale z ciekawości można poczytać, krótka nie jest (198 stron bodajże bez aneksu czy tej notki bibliograficznej).

Kurczę, jest pewien problem z tą książką. Tytuł powinien brzmieć "Stanisław Leszczyński. Tułacz i władca Lotaryngii i Baru". Zacznijmy od początku. Na start otrzymujemy garść informacji na temat rodu - to normalne, trzeba jakoś wprowadzić czytelnika. Później trochę o życiu politycznym i zaczynają się schody w postaci wielkiej wojny północnej. Ehh, autor tu raczej się nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
8
8

Na półkach:

Mam trochę mieszane uczucia wobec tej biografii. Obiektywnie jest ciekawa, dobrze napisana, dowiedziałem się z niej paru rzeczy o Leszczyńskim, których nie wiedziałem. Niby wszystko w porządku. Ale jest jeden problem. Książka ukazała się w serii "Poczet Władców" Wydawnictwa Poznańskiego i sięgając po nią spodziewałem się poczytać o Leszczyńskim, królu Polski. Tymczasem o jego dwukrotnym panowaniu (1704-1709 i 1733-1736) jest w tej książce bardzo mało, właściwie tylko kilka stron. Lwia część książki zawiera opis życia Leszczyńskiego po jego wyjeździe z Polski, kiedy to najpierw został teściem króla Francji Ludwika XV, a następnie księciem Baru i Lotaryngii. Można się z tej biografii dowiedzieć o znaczeniu jego panowania dla późniejszego przyłączenia Lotaryngii do Francji, o życiu codziennym na lotaryńskim dworze, o pałacach jakie Leszczyński wybudował, często opisanych w najdrobniejszych szczegółach. Za to o jego polityce polskiej nie dowiemy się nic, albo prawie nic.
Zastanawiam się dlaczego. Widzę dwie możliwości. Pierwsza, to że biografie Leszczyńskiego, króla Polski, już istnieją (np. autorstwa Edmunda Cieślaka) i autor nie chciał tylko powtarzać danych w nich zawartych. Zamiast tego wolał się skupić na mniej znanym aspekcie życia swego bohatera. Możliwe.
Druga kwestia to, że Maciej Forycki jest wprawdzie profesorem historii Polski, ale rodzinnie bardzo silnie związanym z Francją (jego ojcem jest Remigiusz Forycki, jeden z najwybitniejszych polskich romanistów) i ta miłość do Francji wychodzi z niego na każdym kroku i w końcu przyćmiewa wszystko inne.
Nie byłoby w tym nic złego, przeciwnie taki pomysł na książkę jest nawet ciekawy. Tylko dlaczego to się ukazuje w serii "Poczet Władców"? Zmylony tym czytelnik sięgnie po książkę myśląc, że dowie się z niej czegoś o królu Polski i zdziwi się pewnie mocno, gdy zamiast tego przeczyta biografię księcia Lotaryngii. Poważne wydawnictwo nie powinno robić takich numerów. Za tę zmyłę odejmuję jedną gwiazdkę.

Mam trochę mieszane uczucia wobec tej biografii. Obiektywnie jest ciekawa, dobrze napisana, dowiedziałem się z niej paru rzeczy o Leszczyńskim, których nie wiedziałem. Niby wszystko w porządku. Ale jest jeden problem. Książka ukazała się w serii "Poczet Władców" Wydawnictwa Poznańskiego i sięgając po nią spodziewałem się poczytać o Leszczyńskim, królu Polski. Tymczasem o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Posiadam
    9
  • Przeczytane
    8
  • Historia
    4
  • Władcy Polski
    1
  • 21 Biografie
    1
  • Polska
    1
  • Polscy królowie elekcyjni
    1
  • Historia Polski 1569-1772/95
    1
  • Polscy władcy i władczynie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stanisław Leszczyński


Podobne książki

Przeczytaj także