Stanisław Leszczyński. Sarmata i Europejczyk 1677-1766

Seria: Biografie Wielkopolan
Wydawnictwo: WBPiCAK
historia

Wydawnictwo WBPiCAK przygotowało kolejną biografię monarchy wydaną w Bibliotece "Kroniki Wielkopolski". Autor książki, ze swadą prowadząc narrację, przybliża czytelnikowi niezwykle barwną postać Stanisława Leszczyńskiego - Wielkopolanina wywodzącego się z zamożnego rodu szlacheckiego, który od młodych lat, zdobywając szlify u boku ojca, odgrywał istotną rolę w życiu publicznym i politycznym Rzeczypospolitej. Przedstawia człowieka dwukrotnie zasiadającego na tronie Polski i dwukrotnie pozbawianego władzy monarszej. Mówi o królu-tułaczu, pionku w wielkiej europejskiej grze dyplomatycznej XVIII wieku, ale i o teściu Ludwika XV. I jednocześnie, wielką wagę przykładając do kwestii kulturalno-obyczajowych, ukazuje jednego z luminarzy polskiej myśli oświeconego sarmatyzmu, wspaniałego mecenasa oraz aktywnego promotora wielu przedsięwzięć na polu kulturalnym. Publikacja zawiera blisko sto kolorowych ilustracji, w tym mapki i schematy, oraz indeks osób.

Magdalena | 2012-05-29
Na półkach: Przeczytane, historia

Wspaniała biografia polskiego władcy, który po wyjeździe z kraju dzięki swemu zięciowi - królowi Francji, objął panowanie nad Lotaryngią. Polecam

Nikodem | 2015-05-06
PapierowyTygrys | 2013-02-10