Chorografia Rzeczypospolitej szlacheckiej w Encyklopedii Diderota i d`Alemberta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
978-83-7177-646-5
historia

Wielka Encyklopedia Francuska w potocznym mniemaniu niezmiennie zachowuje rangę pierwszorzędnego osiągnięcia swej epoki i z tego powodu nie powinno się, jak to dotychczas czyniono, lekceważyć zawartych w niej poloników. W około siedemdziesięciu dwóch tysiącach definicji, blisko stu czterdziestu znakomitych autorów starało się ująć summę wiedzy ludzkości. Niespełna setna część tych haseł...

Niespełna setna część tych haseł traktuje o sprawach Rzeczypospolitej lub w jakiś sposób ich dotyka. Choć jest to obecność znacząca, nie potrafiono dotychczas ująć jej w karby metody pozwalającej złożyć układankę z setek pozornie słabo do siebie pasujących encyklopedycznych poloników. Skutecznym kluczem okazało się podejście chorograficzne.

komestor | 2016-05-30
syzyfszczesliwy | 2016-01-25