fantastyka
komiksy
wiedźma

Wiedźmina przedstawiać nie trzeba - postać stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego to fenomen polskiej popkultury. Jednak zanim Geralt z Rivii stał się bohaterem filmów, gier komputerowych, fabularnych i karcianych, wystąpił w wyjątkowym komiksie. Wydawany w latach 1993-1995 cykl komiksów o Wiedźminie wyprzedził czasy i zapowiedział narodziny megagwiazdy polskiej popkultury. Scenariusz Andrzeja...

Wydawany w latach 1993-1995 cykl komiksów o Wiedźminie wyprzedził czasy i zapowiedział narodziny megagwiazdy polskiej popkultury. Scenariusz Andrzeja Sapkowskiego i Macieja Parowskiego brawurowo zilustrowany przez Bogusława Polcha to lektura obowiązkowa dla miłośników wiedźmińskiego uniwersum oraz fanów dobrego komiksu

źródło opisu: Ringier Axel Springer Polska, 2016

źródło okładki: strona dystrybutora

słoneczko | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Opinia dotyczy całego cyklu.
Klasyka polskiego komiksu.
Przeczytane ponownie po 20 latach.
Plusy:
- wydanie poprawione robi jeszcze większe wrażenie;
- intrygujący powrót do przeszłości, odczucia może mniejsze, ale pozytywne;
- specyficzny klimat, który po prostu trzeba polubić;
- ciekawe wątki z życia Geralta z Rivii, które zostały przedstawione tylko w komiksowej formie (Zdrada);
- charakterystyczne, ale dobre rysunki Bogusława Polcha;
- wizerunki niektórych zwierząt (strzygi) po prostu rewelacyjne;
- komiks dla fanów uniwersum stworzonego przez A. Sapkowskiego.
Minusy:
- niektóre rysunki „trącą myszką”;
- pojawiające się czasami błędy językowe.
Ogółem cały cykl dobry warty przeczytania.

Rege | 2018-07-16

No cóż... oryginał najlepszy.

Prez | 2018-01-04
Przeczytana: 1993 rok

Jak Polch zarżnął wiedźmina. part 1

Pani_Mango | 2017-08-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

To moje pierwsze spotkanie z uniwersum Wiedźmina i muszę powiedzieć, że szału nie ma. Ale konkretnie — historia, mimo że dosyć spójna, to nie do końca przekazana w zrozumiały sposób. Niektóre szczegóły musiałam sprawdzać na Wikipedii, czy na pewno dobrze wszystko zrozumiałam.
Trudno mówić o rozbudowanych charakterach postaci, bo mamy tylko dwoje głównych bohaterów, reszta to postacie epizodyczne, a i pierwszoplanowi bohaterowie, z tego, co wiem, pojawiają się tylko w tej części.

Co do oprawy wizualnej, czyli samych rysunków. Dla mnie są one dosyć archaiczne, ale z drugiej strony taki styl pasuje do tej historii.

Minusem dla mnie jest format wydania, źle się czyta tak duże (a do tego cienkie) zeszyty. Jeśli zaś chodzi o stronę językową, nie obyło się bez kilku błędów takich jak brak przecinka tam, gdzie powinien być. Rozśmieszyła mnie też onomatopeja „BRUMM” w scenie seksu głównych bohaterów.

Niemniej, komiks zachęcił mnie do sięgnięcia po oryginalną historię.

Stanislaw | 2017-08-04
Przeczytana: 2017 rok

Polecam!

Otani | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, 2016
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

O ile darzę dość dużą sympatią książkowe, jak i growe przygody Geralta tak ten komiks jakoś niespecjalnie zrobił na mnie wrażenie.

Pierwsze co się może rzucić w oczy to fakt, że postaci Geralta jest tu naprawdę niewiele, ale szczerze nie przeszkadzało to w żadnym stopniu w lekturze. Zamiast tego dostajemy historie Korina i Visenny. Czy jest ona ciekawa? Szczerze to tak niespecjalnie. Owszem da się ją przeczytać, jednak ani ona wielce nie wciąga czytelnika, ani nie zapada jakoś w pamięci. Ot taka historyjka na raz, może dwa razy.

Warto również wspomnieć o kresce Bogusława Polcha. Co mogę o niej powiedzieć? Jest dość specyficzna i trzeba się do niej przyzwyczaić. Gdy już się to zrobi, lektura idzie o wiele szybciej. Same tła, jak i plenery są rzeczywiście bardzo ładne, niestety nie można tego samego powiedzieć o twarzach postaci. Są one narysowane, tak jak wcześniej wspominałem w specyficzny sposób — czasami wygląda lepiej, a czasami wręcz brzydko czy też karykaturalnie. Jednak...

orionemi | 2016-03-05
Przeczytana: 24 lutego 2016

Niestety nie jest to uczta dla oka, a i dialogi mogłyby być lepsze..miałem wrażenie, że mam w rękach szkic, a nie już ukończone dzieło, zabrakło dopracowania..Pomysł na zakończenie bardzo dobry, ale wizualnie mogłoby być lepiej..

Paweł Panfil | 2016-03-01
Przeczytana: 29 lutego 2016

Rysunki archaiczne, narracja bez szaleństw, fabularnie jest to zaadaptowanie opowiadania Sapka do innego medium. Nie czuję się zachęcony do kupowania kolejnych części czy integrala.

goskrzys | 2016-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 28 lutego 2016

Nie czytałam jeszcze sagi o Wiedźminie (biję się w pierś, ale jakoś zawsze sporo czasu musi upłynąć, nim sięgnę po coś, co jest na topie), więc nie jestem w stanie porównać, czy komiks oddaje klimat powieściowej wersji. Niemniej jednak nawet bez znajomości prozy Sapkowskiego komiks ten może się podobać - jest jakby połączeniem Thorgala i Arii, tyle że w klimacie słowiańskim.

Kreska Bogusława Polcha dość dwuwymiarowa (mi graficznie dużo bardziej podoba się styl Rosińskiego), co czyni całość raczej surową w odbiorze. Ale też pasuje to do treści komiksu - gdzie pojawiają się różnej maści gadziny, a bohaterowie też nie są aniołami. Dobre dialogi, barwna galeria fantastycznych postaci (te bobołaki kojarzę z dzieciństwa, ale nie mam pojęcia - skąd?), interesująca historia - wszystko sprawia, że chce się nie tylko wziąść do ręki kolejny tom, ale też przede wszystkim - przeczytać w końcu oryginalną prozę Sapkowskiego.

Super sprawa, że cykl został wznowiony (cykl "Kultowe Polskie...

Aga | 2016-02-27
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 27 lutego 2016

Komiks ten to miła dla oka przygodowa opowieść z ciekawymi dialogami. Fantastyka, ciekawa zajawka, ale to nie to samo co czytanie książek. Polecam ludziom, którzy potrzebują stymulacji umysłu żeby coś sobie wyobrazić.