Żywe Trupy. Tom I i II - słuchowisko

Tłumaczenie: Michał Wojnarowski
Cykl: Żywe Trupy [słuchowisko] (tom 1-2)
Wydawnictwo: Sound Tropez
Walking Dead
komiksy
Anakolut

Pierwsza na świecie adaptacja dźwiękowa kultowego komiksu. To trzymająca w napięciu historia Ricka, wzorowego policjanta z małego miasteczka, który postrzelony podczas pościgu za zbiegami budzi się ze śpiączki w opustoszałym szpitalu. Staje przed niezwykle trudnym zadaniem - w świecie opanowanym przez krwiożercze zombie musi odnaleźć żonę i syna. Ale najpierw - musi przeżyć. Na podstawie...

Pierwsza na świecie adaptacja dźwiękowa kultowego komiksu.

Na podstawie komiksu powstał bijący rekordy popularności serial telewizyjny pod tym samym tytułem.

Adaptacja audio komiksu, to niezwykle trudne zadanie, którego podjęli się twórcy superprodukcji Gra o Tron - studio Sound Tropez.

W przedsięwzięciu udział wzięli m.in. Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Jacek Rozenek i Szymon Bobrowski.

Znakomita obsada, wciągająca fabuła, świetna muzyka i spektakularne efekty specjalne to gwarancja doskonałej rozrywki.

Obsada :

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.facebook.com/WydawnictwoAnakonda

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Komiks audio? Dlaczego nie!

Co byście powiedzieli, gdyby ktoś wam zaproponował: „Posłuchajmy komiksu”? Zapewne popukalibyście się w głowę, patrząc na pytającego z politowaniem. Te czasy odchodzą właśnie do lamusa. Studio Sound Tropez udowadnia, że audiobooka da się zrobić ze wszystkiego - również z komiksu. A za materiał do udowodnienia posłużył kultowy, uwielbiany przez rzesze fanów komiks Roberta Kirkmana „Żywe Trupy”.

„Żywe Trupy” w postaci komiksu mają już 10 lat, jednak prawdziwą popularność - zarówno na świecie, jak i w Polsce - zyskały dopiero za sprawą serialowej adaptacji z Andrew Lincolnem w roli głównej. To postapokaliptyczna wizja Ziemi opanowanej przez tajemniczą plagę, przemieniającą umarłych w nieumarłych i opowieść o grupce ludzi, którzy przetrwali apokalipsę i starają się żyć dalej. To jednak nie tylko horror, ale przede wszystkim interesująca, a miejscami kontrowersyjna wizja zachowań ludzi w obliczu wydarzeń, z którymi totąd nie przyszło im się mierzyć i prób tworzenia nowych zależności społecznych.

Wszystko zaczęło się od komiksu, potem był serial, książki, pojawiły się też gry z serii Walking Dead. Czas więc na audiobooka - ale żeby nie było dak łatwo, Sound Tropez postanowiło przenieść do formy dźwiękowej sam pierwowzór. I, wbrew wszelkim pozorom, udało im się znakomicie. „Żywe Trupy” w wersji audio, to pełnowymiarowe słuchowisko, tworzone przez liczną grupę aktorów oraz szdab dźwiękowców. Wśród najbardziej znanych nazwisk znajdziemy Jacka Rozenka, wcielającego się w głównego bohatera - Ricka, Annę Dereszowską w roli Lori [uwaga, grozi połamaniem języka], Szymona Bobrowskiego, Rocha Siemianowskiego, Marię Seweryn oraz Krzysztofa Banaszyka w roli narratora. Dobór ról już od pierwszych minut słuchania wydaje się trafiony - Banaszyk idealnie buduje mroczny klimat, a Rozenek świetnie wpasowuje się w odgrywaną postać (chociaż z początku odrobinę trudno byՂo się przyzwyczaić, że Rick mówi głosem Vuko Drakkainena). Wszyscy aktorzy wczuwają się w role, grają z prawdziwą pasją, co pozwala naprawdę dobrze zagłębić się w tajemniczą atmosferę zapełnionej ożywionymi trupami Ziemi. Co jednak najważniejsze, w ogóle nie da się odczuć, że ten audiobook bazuje na komiksie, zamiast - jak to na ogół bywa - na tekście książki.

Oprawa muzyczna i dźwiękowa, przygotowana przez wspomniany wcześniej sztab dźwiękowców, również jest z ~ajwyższej półki. Dźwięki otoczenia są naturalne, łatwo rozpoznawalne dla odbiorcy, dzięki czemu od razu pobudzają wyobraźnię. Odgłosy pożeranych przez ożywieńców ciał są na tyle wiarygodne, że aż strach pomyśleć, jak wyglądało to w studio. Do tego świetnie dobrana muzyka, która bez żadnych zgrzytów współgra z tą, jaka znana jest fanom serialu i idealnie pasuje do klimatu opowieści. Całość podzielona jest na dwanaście nagrań (zeszytów), przedstawiających wydarzenia z dgóch pierwszych tomów komiksu i umieszczona na płycie zapakowanej w zgrabną, estetyczną okładkę, opatrzoną ilustracją z polskiego wydania pierwszego tomu. Dodatkowo, w ramach prezentu od wydawnictwa Anakonda, dystrybutora wersji CD, w pudełku znazdziemy kod, który pozwala na dodanie tego audiobooka do swojego konta w serwisie Audioteka.pl, w skutek czego możemy mieć do niego dostęp nawet nie mając przy sobie płyty. Świetny pomysł!

Fanom serialu, którzy nie mieli dotychczas styczności z komiksowym pierwowzorem, chcę tylko powiedzieć, że „Żywe Trupy” jako komiks - a co za tym idzie, także opisywane słuchowisko - nie do końca pokrywa się z serialową adaptacją. Niektóre wydarzenia są zupełnie inne, niekiedy na potrzeby serialu zachwiana została chronologia. Nie znajdziemy tutaj też wszystkich postaci, które znamy z serialu (fanki Normana Reedusa, wcielającego się w rolę Darryla, mogą być lekko zawiedzione brakiem ulubionego maczo). Mimo to, naprawdę warto dać czansę „Żywym Trupom” w audiobooku, by poznać pierwowzór - szczególnie, kiedy tak jak w moim przypadku, komiks nie należy do naszych ulubionych form lektury.

Gratuluję studiu Sound Tropez doskonałej roboty, a zespołowi aktorskiemu dziękuję za trzy godziny wspaniałej, trzymającej w napięciu zabawy. Oby więcej tak świetnie przygotowanych audiobooków na polskim rynku wydawniczym!

Paweł Kukliński

Wkp | 2016-09-17
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

TRUPY OŻYŁY

Marka „The Walking Dead”, bo tak chyba wypada nazywać już ten fenomen, podbiła cały świat i niemalże każdą gałąź sztuki. Zaczęło się od komiksu, który wyrósł na gruncie inspiracji filmami z lat 60. i 70. ubiegłego stulecia, potem był bijący rekordy popularności serial, a wraz nim posypały się gry, dodatki, gadżety, książki i całe mnóstwo innych rzeczy. Wśród nich także projekt niezwykły, bo zainicjowany przez polskich twórców, którzy zdecydowali się komiksowy pierwowzór przerobić na słuchowisko. Efekt finalny przeszedł moje oczekiwania, bo dźwiękowe „Żywe Trupy” to rewelacyjny przykład tego, jak powinno się robić podobne rzeczy.

Głównym bohaterem przedstawionych tu wydarzeń jest Rick, młody policjant, który zostaje ranny na służbie. Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, budynek jest w opłakanym stanie, a cały świat wygląda, jakby wydarzyła się apokalipsa. W opustoszałej scenerii po tajemniczej zagładzie snują się żywe trupy, które są zagrożeniem dla każdego...

Beremis | 2014-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Żywe trupy, choć jako pierwszy produkt studia SoundTropez trafiły do mojej biblioteczki, są trzecimi które odsłuchałem. Po Conanie trochę zniechęciłem się do słuchowisk, po Kajku i Kokoszu byłem zachwycony. Żywe Trupy trafiają u mnie po środku tych pozycji. Są bardzo dobrze zrealizowanych słuchowiskiem od strony technicznej, jak i oddania ducha komiksu. Brawo. Jest to inna produkcja niż wcześniejsze, tutaj, mimo że tematyka zombie od razu szufladkuje dzieło jako mało poważne, mamy do czynienia z dobrym dramatem. Kajko i Kokosz jest komedią, Conan do przygotówka dla fanów herosa. Na ich tle Żywe Trupy jawią się jak porządny dramat z desek teatru, który nie jest nadęty i lubi za eksperymentować. I słuchając tego audiobooka wyobrażałem sobie właśnie sceny teatru i w jego dekoracjach umiejscowiłem wydarzenia. Warto.

Hersus | 2014-03-05
Przeczytana: luty 2014

Audiobooki mają swoich entuzjastów. Dają możliwość słuchania naszej ulubionej książki w momentach, kiedy trzymanie jej w dłoni jest niemożliwe. Mają jednak one też swoich przeciwników. Nie dziwie się. Nie każda osoba odpowiednio przeczyta książkę trzymając słuchacza w napięciu. Na szczęście w ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej słuchowisk na CD. Świetnie wykonanych interpretacji literackich pełnych dźwięków i świetnej muzyki oraz co najważniejsze wyśmienicie dopasowanych aktorów, którzy użyczają postaciom swoich głosów. Ja chciałbym jednak zwrócić uwagę nie na książkę a komiks w wersji audio. Nie wiedziałem, że kiedyś doczekam się czegoś takiego, ale czas się zmienia tak samo jak forma książki.

„Żywe trupy” to amerykańska czarno-biała seria komiksowa z gatunku horror, stworzona przez Roberta Kirkmana (scenarzysta) oraz Tony’ego Moore’a, którego zastąpił Charlie Adlard (rysownicy). Jednak największą furorę zrobił, gdy został zekranizowany przez telewizję AMC. Właśnie to stało...

Fuzja | 2013-12-17

www.czytajzfantazja.blogspot.com

Komiks Żywe trupy ma już około dziesięciu lat, a jednak popularność zyskał dopiero niedawno za sprawą serialu, który stacja AMC nakręciła na podstawie scenariusza zeszytów The Walking Dead. Popkultura ma to do siebie, że uwielbia wszystko co na szeroką skalę przynosi zysk, nie inaczej rzecz się ma ze wspomnianym komiksem. Okazuje się, że ciężko jest zapełnić rynek wariacjami na temat jednego tytułu i tak oprócz serialu, gry, rysunkowych zeszytów, których, na całe szczęście, końca nie widać, figurek postaci, koszulek i innych gadżetów możliwe jest także wyprodukowanie komiksu w wersji audio, czy też inaczej słuchowiska! Co więcej, produkt ten może zyskać ogromną popularność.

Fabuła słuchowiska Żywe trupy jest zaadaptowanym scenariuszem pierwszego i drugiego tomu komiksu. Słuchacze zostają wprowadzeni w przerażającą, mroczną historię świata opanowanego przez zombie ale nie tylko… Żywe trupy opowiadają przede wszystkim o ludziach – złych, dobrych,...

Hamlet | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: kwiecień 2014

Kiedy usłyszałem o słuchowisku na podstawie komiksu pomyślałem co za bzdury, jak chcą zrobić słuchowisko na podstawie KOMIKSU !!!? To na pewno się nie uda. Komiksowe Żywe Trupy uwielbiam i z niecierpliwością czekam na kolejne zeszyty i dlatego skusiłem się na to słuchowisko, żeby sprawdzić co z tego wyszło. Przesłuchałem chyba w 3 dni jak dobrze pamiętam a to tylko z braku czasu. Podczas słuchania na słuchawkach wokoło słyszałem zombie co jest niesamowite i jeszcze bardziej przeraża. Panowie z Sound Tropez dokonali czegoś niesamowitego udało im się komiksową historię, zmienić w niesamowite słuchowisko. Niestety nic nie zrekompensuje braku fenomenalnych rysunków Tonego Moora a w dalszych tomach Charliego Adlarda. Słuchowisko wszystkim gorąco polecam i na pewno sięgnę po kolejne słuchowiska Sound Tropez :)

Aleksandra | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Nigdy nie miałam przyjemności wysłuchania jakiegokolwiek audiobooka. Miałam wrażenie, iż jest to „zabawka” nie dla mnie – bo jak to jest nie mieć jakiegokolwiek tekstu przed oczami i słuchać historii? Obawiałam się tego, iż będę mieć problemy ze skupieniem na wydarzeniach i po takiej przygodzie pozostanie więcej goryczy niż radości ze spróbowania czegoś nowego. Na mój pierwszy raz wybrałam „Żywe trupy”, czyli słuchowisko na podstawie słynnego komiksu, a także jeszcze bardziej słynnego – serialu – którego jestem ogromną fanką.

Rick był wzorowym policjantem w małym amerykańskim miasteczku. Jest to jednak zdecydowanie czas przeszły. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia mężczyzna zostaje postrzelony podczas pościgu – zapada w śpiączkę. Gdy się z niej wybudza, nie zastaje już świata sprzed wypadku. Rick staje przed naprawdę trudnym zadaniem – musi odnaleźć swoją żonę i syna, a także… nie dać się zjeść przez żywe trupy.

Jest to pierwsze słuchowisko na podstawie kultowego komiksu „The...

zajeckicajec | 2013-03-31
Na półkach: Przeczytane, Do recenzji
Przeczytana: 30 marca 2013

Moją recenzję zacznę od tego, że tak naprawdę nigdy nie byłam zagorzałą fanką audiobooków. Po prostu zawsze wolałam usiąść na łóżku z kubkiem gorącej herbaty i chwycić w dłoń tradycyjną książkę. Zdarzyło się jednak, iż kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi zawitał do mnie listonosz z paczką książek do recenzji, a pośród tych książek znalazła się właśnie ta płyta. Jak się okazało – dobry audiobook wcale nie taki straszny jak go sobie malowałam.

Chyba większość z Was słyszała o serialu o zombie, który od 2010 roku robi na naszym rynku niemałe zamieszanie. Mowa oczywiście o serialu “The Walking Dead”, który powstał na podstawie komiksu o tej samej nazwie, jego autorem jest Amerykanin Robert Kirkman. Teraz dodatkowo mamy możliwość posłuchać w języku polskim pierwszej na świecie dźwiękowej adaptacji tego właśnie komiksu.

Cała historia zaczyna się podczas akcji policyjnej, w...

Niziołka | 2013-10-19

Po genialnym "Narrenturmie" i "Bożych bojownikach" wiedziałam, że po słuchowiskach można spodziewać się bardzo wiele dobrego. A trudna adaptacja komiksu przewyższyła moje już i tak wysokie oczekiwania. Jest po prostu świetny. Narratora wpleciono fantastycznie, dzięki niemu nie można się zgubić nawet "nie widząc" akcji, całość brzmi jak świetnie skonstruowana książka (chociaż nie wiem, czy akcja jest równie czytelna dla osób, które komiksu nie czytały). Aktorzy grają fantastycznie, muzykę dobrano wyjątkowo klimatycznie. Akcja dokładnie przekazuje wydarzenia z komiksu, bez "kreatywnych wymysłów", które zepsuły serial. Jedyne, co mi przeszkadza w tym audiobooku, to przesadne wykorzystywanie efektów dźwiękowych w niektórych scenach (szczególnie w scenie "spotkania" Carla i Hershela).
Podsumowując - jestem zachwycona. Audiobook z pewnością przypadnie do gustu zarówno fanom komiksu, jak i tym, którzy nie mieli z nim styczności.

VilyaQ | 2014-01-01

Z tego co wiem to pierwszy przykład audiobooka zrobionego na podstawie komiksu, więc tej produkcji należy wybaczyć kilka pomniejszych wad. O ile atmosfera zagrożenia w świecie zdominowanym przez zombie (poprzez świetne odgłosy tła oraz te wydobywające się z samych "Walkerów") została oddana fantastycznie, o tyle powaga sytuacji już nie zawsze.

Momentami mocno czuć że aktorzy odgrywający poszczególne postaci niekoniecznie wczuli się w rolę. Część dialogów brzmi wyjątkowo sztucznie. Lepiej nie przesłuchać całości (I i II tomu) na raz, ponieważ w pewnym momencie powtarzane w kółko kwestie zaczynają irytować. Uwierzcie mi - zrozumiecie o czym mówię, jeśli po raz 10 w przeciągu ostatnich kilkunastu minut usłyszycie głównego bohatera krzyczącego: "Looooooooriii!!!!! Caaaaaaaarl!!!" a w odpowiedzi niezmienne: "AAAAAaaaaaaaaaaa!!!!". Tak czy inaczej pierwsze koty za płoty. Nie jest źle, ale liczę że kolejne dwa tomy zostaną lepiej zrealizowane.

Signý | 2014-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2014, Audiobooki
Przeczytana: 22 października 2014

Od dawna myślałam o poznaniu, w jakiś sposób, "Żywych trupów", dlatego z zapałem zabrałam się za to słuchowisko - choć miało być to moje pierwsze spotkanie z audiobookiem i trochę się bałam. Teraz już wiem, że faktycznie, nie jest to do końca moja rzecz (a przynajmniej tak mi się wydaje, kiedy zamiast Ricka widzę Jacka Rozenka), jednak muszę przyznać, że twórcy postarali się i zadbali o ładne tło oraz muzykę. Dobór obsady trochę mnie drażnił. Czasem się gubiłam, czasem było zbyt dramatycznie i głośno, ale to całkiem miła rzecz do posłuchania w autobusie. Chyba liczyłam na więcej, albo raczej - na coś nieco innego.

Powstaje audiobook na podstawie komiksów o Thorgalu

Podstawą dla słuchowiska będą dwa pierwsze tomy cyklu "Zdradzona czarodziejka" i "Wyspa lodowych mórz". Realizacją zajmuje się warszawskie studio Sound Tropez, znane już dzięki słuchowisku na podstawie serii komiksowej "Żywe trupy".