Pasażer do Frankfurtu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Passenger to Frankfurt
powieść, intryga, misja

Na lotnisku we Frankfurcie tajemnicza młoda dama zwraca się do sir Stafforda Nye o pomoc w niebezpiecznej misji. Z narażeniem własnego życie młody dyplomata odkrywa mroczny świat międzynarodowej intrygi, której celem jest dominacja nad światem.

Urmurmina | 2015-06-29

Spisek zmierzający do zawładnięcia światem. Kto wywołuje bunt wśród młodzieży? W jaką polityczną grę został wciągnięty Stafford? Komu można ufać?

Agatha Christie - moja ulubiona autorka kryminałów. Z bólem serca oceniam więc ją tak nisko... Ale to dlatego, że nie jest to klasyczny schemat w jej powieściach - i chyba dlatego nie przypadł mi do gustu.
Początek był najbardziej interesujący. Potem robiło się trochę mniej ciekawiej, choć pojawiło się kilka trzymających w napięciu momentów. Jednak dla mnie: historia była bardzo chaotyczna, różne wątki - mało związane ze sobą, a zakończenia w ogóle nie zrozumiałam. Nie wspominając już o tym, że w połowie książki całkowicie się pogubiłam, kto jest kim i gdzie jest, bo trochę za dużo było wydarzeń, miejsc oraz bohaterów. Rozczarowałam się więc bardzo... Niestety nie przepadam za opowieściami, gdzie wszystko obraca się wokół spisku politycznego i brak jakichkolwiek dodatkowych "smaczków". I nawet w wykonaniu Królowej Kryminału nie...

"Cała ta cholerna sprawa jest jedną wielką fikcją".

Powieść tę poprzedza interesujący wstęp. Zawiera on rys autobiograficzny autorki tj. np. skąd brała pomysły i jak przebiegał jej proces twórczy. Wstęp sprawił, że podwyższyłam ocenę:).

"Pasażer do Frankfurtu" to nie kryminał, ale powieść szpiegowska. I nie miałabym nic przeciwko temu, bo np. powieści: "Tajemniczy przeciwnik" czy "Mężczyzna w brązowym garniturze" - to jedne z moich ulubionych powieści szpiegowskich tej autorki.

Samo spojrzenie autorki na problem zdobywania władzy nad światem lub to mistrzowskie nawiązanie do opery Wagnera i Pierścienia Nibelungów - cenię bardzo wysoko.

Ale sama powieść jest nudna i przegadana. Główny bohater i główna bohaterka - po interesującym początku, nikną z powieści. Dobrze, że była jeszcze ciotka Matylda, bo inaczej cała intryga powieści polegałaby na filozoficznych dysputach kilku polityków.

Można przeczytać tę powieść, ale autorka napisała wiele innych i dużo...

Agacha | 2016-07-25
Przeczytana: 21 lipca 2016

Widzę tu bardzo niskie oceny tej książki. Owszem, może dla wielbicieli klasycznych kryminałów Agaty może to być pozycja nudna. Nie ma tu morderstwa, nie pojawia się Poirot, jest tylko grupa nudnych polityków. Książka inna niż pozostałe z serii, ale wg mnie wcale nie gorsza.

Meowth | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Zaczyna się obiecująco: sir Stafforda Nye'a, powracającego z Malajów do Anglii, zaczepia na lotnisku nieznajoma kobieta, prosząc, aby pozwolił jej zabrać swój płaszcz i paszport, dzięki którym - korzystając z dużego doń podobieństwa - będzie mogła nierozpoznana polecieć do Londynu, a to ocali jej życie. Obdarzony przekornym poczuciem humoru i rozmiłowany w tym, co nietuzinkowe, Nye decyduje się pomóc nieznajomej. Wkrótce, już w kraju, zaczyna podejrzewać, że otarł się o jakąś międzynarodową aferę, być może szpiegowską.

Niestety, później jest już dużo gorzej. Co prawda autorka zastrzega we wstępie, że scenariusz tej opowieści jest czystą fantazją, a sama historia - fikcyjna, choć nie niemożliwa, serwuje w niej jednak tyle cudaczności, że trudno tę powieść traktować poważnie. Radośnie ładuje do jednego wora "dzieci-kwiaty", Czarne Pantery, francuski Maj 1968 oraz wszelkiej maści terrorystów, przekonując słowami bohaterów, że młodzież, marząc o przeprowadzeniu wszechświatowej...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Sir Stafford Nye to specyficzny dyplomata, jako Brytyjczyk bezbłędnie posługuje się sarkazmem, niejednokrotnie wyśmiewając coś, co nie powinno być wyśmiane. Jak sam uważa - życia nie powinno się brać na serio.

Jest już starszym mężczyzną i w jego życiu brak rozrywki i adrenaliny. Podczas służbowej podróży samolotem taka atrakcja trafia mu się sama. Sir Stafford postanawia zaryzykować życie oraz karierę dla nieznajomej, która poprosiła go o wypicie środka nasennego, by następnie podać się za niego na odprawie. Choć miało być to jedyne spotkanie z hrabiną-agentką, sławny polityk wkręca się w tajną misję, która prowadzi w sam środek rewolucji.

Jest to nieschematyczna powieść detektywistyczna. Nie ma tu morderstwa ani prowadzenia śledztwa. Otrzymujemy walkę o "rząd dusz", pełną władzy, polityki i pieniędzy.

Jest to szósta powieść od końca, napisana przez Agathę Christie. Obejmowała okres twórczości Christie, w którym to pisarka była jedną z najbardziej rozpoznawalnych pisarek na...

Versinn | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

Zazwyczaj nie mam żadnych zastrzeżeń do przygodówek Agathy Christie. Uważam, że są one tak samo absorbujące jak jej powieści kryminalne. Książki takie jak "Mężczyzna w brązowym garniturze" czy "Spotkanie w Bagdadzie" chłonąłem niczym gąbka wodę. W tym przypadku było jednak trochę inaczej. Fabuła nieco nudząca, jedynie początek i końcówka całkiem interesujące. Przewijając kartki "Pasażera do Frankfurtu" można z łatwością dostrzec, że jest to jedno z ostatnich dzieł Królowej Kryminału. Czuje się to zważając na atmosferę książki, ale także stosunek pisarki do wydarzeń, które miały miejsce na tamtejszej arenie politycznej. Wciąż jednak "pachnie" klasycyzmem i elegancją, już wprawdzie nie takimi jakie wydobywają się z przeżyć Poirota, ale nadal wyczuwa się tę lekkość pióra pisarki. Historia może wydawać się wręcz absurdalna, ale Christie poucza i uczula nas, że w dzisiejszym świecie wszystko jest możliwe.

Natalia | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Jest to pierwsza książka sensacyjna pani Agahty, którą miałam okazje przeczytać i powiem szczerze, że strasznie się zawiodłam. Początkowe rozdziały, wciągnęły mnie do reszty i byłam przekonana, że książka do samego końca będzie interesujące, niestety się pomyliłam...

Angelika Lachór | 2014-08-23
Przeczytana: 24 maja 2014
Renax | 2013-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Początek świetny, ale zakończenie jakieś takie nijakie.

Panio | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Będąc fanem twórczości królowej kryminału muszę zauważyć, siląc się na obiektywizm, że "Pasażer do Frankfurtu" to zdecydowanie jedna z jej najsłabszych powieści. Agatha idealnie sprawdzała się w powieściach kryminalno - detektywistycznych, aczkolwiek popełniła parę innych utworów o zacięciu sensacyjno - szpiegowskim. Książka nie schodzi oczywiście poniżej pewnego poziomu, czuć doświadczenie i warsztat autorki, natomiast pozostanie faktem iż nie sprawdza się ona w przyjętej konwencji. Bezbarwni bohaterowie, światowy "spisek" tak chaotycznie opisany (brak wyraźnego wątku, bez oparcia w faktach budzi zażenowanie), bezpłciowy pomysł na rozwiązanie fabuły i naiwny wątek romantyczny, a do tego tony fabularnych nonsensów wywołają skręt kiszek i grymas bólu u czytelnika wychowanego na powieściach sensacyjnych i political fiction. Niestety, ale "Pasażer..." jest pozycją tylko dla najwytrwalszych czytelników A.Christie, innym polecam sięgnąć po jej sztandarowe, kryminalne tytuły.