Człowiek w ciemności

Wydawnictwo: Rebis
Man in the Dark
978-83-7510-167-6
Ameryka, człowiek, satyra, samotność

Tytułowy "człowiek w ciemności", August Brill, emerytowany krytyk literacki po przejściach, cierpi na chroniczną bezsenność. Przykuty do łóżka w domu córki opowiada sobie historie, byle jak najdalej odegnać myśli od nieszczęść, o których wolałby zapomnieć: niedawnej śmierci żony i ohydnym publicznym zamordowaniu narzeczonego wnuczki. W jego wyobraźni rodzi się cały równoległy świat, w którym Ameryka nie toczy wojny z Irakiem, lecz sama z sobą; co prawda wieże World Trade Center stoją tutaj nienaruszone, ale wybory prezydenckie z roku 2000 doprowadziły do krwawej secesji i wybuchu wojny domowej. Wyparte myśli domagają się jednak głosu: na krótko przed świtem Brill otworzy swoje wnętrze przed ukochaną wnuczką.

Jest to poruszająca powieść o naszym ogarniętym wojną świecie, zarazem gorzka satyra polityczna i niełatwa historia rodzinna, której bohater śmiało spogląda w czarną bezdeń nocy i odnajduje radość w prostych codziennych czynnościach.

Marzenia | 2014-06-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 15 czerwca 2014

"A świat przedziwny toczy się dalej".
Łatwo, szybko przeczytana książka. Nawet na początku pomyślałam, że mam w rękach zwykłe obyczajowe "czytadło". Jednak zakończenie dodaje głębi fabule książki. Czym są wspomnienia, nawet te smutne, tragiczne, snute fantazje w zestawieniu ze zwykłymi codziennymi zajęciami np. dobrym śniadaniem?

Booka | 2011-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 maja 2011

Fabularnie nic porywającego, ale daję trzy gwiazdki z jednego powodu. Auster ma niewiarygodny dar bajdurzenia, tworzenia historii z niczego. Uwielbiam go czytać, ponieważ ma fantastyczny sposób pisania. Nie jest ważne o czym pisze, ale jego słowa mają jakąś niewiarygodną siłę przyciągania. I chociaż sama historia nie wywarła na mnie wielkiego wrażenia, to styl sprawił, że przeczytałam ją w kilka godzin.

Lunatyczka | 2015-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2015

Opowiada nam dwie historie, jedna dzieje się w głowie głównego bohatera, druga to jego refleksje nad życiem i wspomnienia. Zdecydowanie jestem zwolenniczką teorii wielu światów, która jest tu ukazana, historie tworzą ludzie, inne światy powstają w głowach a my jesteśmy tylko bohaterami, niekiedy trudno odróżnić fikcję od rzeczywistości, ale ci którzy tworzą opowieści często są ich bohaterami, tak że przeżywają więcej.to zawiłe, ale i tak książka mnie ujęła w swojej prostocie, czego się nie spodziewałam.
"A świat przedziwny toczy się dalej"

romeo | 2016-11-26

Paul Auster to jeden z moich ulubionych pisarzy. Cenię go za elegancję i wdzięk jego prozy, za niebywałą sprawność narracyjną, która nie ogranicza się jedynie do pięknego opowiadania historii, ale potrafi też sprawić,że historie te mają metafizyczną podszewkę, mówią coś ważnego o człowieku i świecie, próbują odkryć prawa i siły kierujące ludzkim losem.
Bohaterem tej powieści, której akcja rozgrywa się w ciągu jednej nocy jest emerytowany krytyk literacki August Brill cierpiący na bezsenność. Poważna kontuzja nogi, którą odniósł w wypadku samochodowym przykuwa go do łóżka w domu, gdzie zamieszkuje z córką i ukochaną wnuczką. Nie mogąć spać Brill wymyśla historię, która dzieje się w alternatywnych Stanach Zjednoczonych, gdzie nie było zamachów z 11 września, za to trwa druga wojna secesyjna. Bohater opowieści Owen Brick został do tego równoległego świata ściągnięty z naszej rzeczywistości i ma do wykonania misję, od której za wszelką cenę usiłuje uciec. Historia ta zmyślnie splata...

Łukasz Witt | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Do tej pory nazwisko Auster kojarzyło mi się z bardzo dobrą literaturą, docierały do mnie pochlebne głosy krytyków z telewizji o tym autorze.

Okazało się, że to książka z cyklu o wszystkim i o niczym. Można uniwersalnie podpiąć, że o miłości i śmierci. Język zbyt prosty, nieprzypadkowo ktoś wspomniał o podobieństwie do Murakamiego. Mnie to odrzuca. Nie chcę przyswajać sobie zbyt prostych zwrotów w trakcie czytania, bo przecież słyszę je na co dzień.

Fikcyjna historia opowiadana przez głównego bohatera, która dzieje się w Ameryce ogarniętej wojną domową, nieco przypominała mi w nastroju absurdalną tragikomedię z filmu Po godzinach Scorsese, lecz niestety tylko przez krótką chwilę, a szkoda.

Po raz pierwszy przyszło mi czytać streszczenia filmów w książce. W sumie jest to jakiś sposób, aby zadowolić wydawcę co do wymaganej liczby słów, stron. Paul Auster przypomina mi Irvinga, również nie jest obdarzony poczuciem humoru, sili się na napisanie czegoś śmiesznego oraz wypełnia...

iaintnogood | 2012-12-02
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Wątek fikcyjnej wojny i równoległego świata wyobraźni głównego bohatera, miesza się ze skomplikowaną historią rodzinną.
Problemy po stracie ukochanej żony, poczucie winy i samotność.
Próba stanięcia twarzą w twarz z rzeczywistością i zaakceptowania sytuacji.
To i wiele wiele innych rzeczy Auster zamyka w mniej niż dwustu stronach. Wydaje się że robi to z wielką łatwością. Każda kreacja jest bardzo naturalna.

Emil Ferfet | 2013-08-02
Przeczytana: listopad 2011

Na Austera natknąłem się przypadkiem (Noc Wyroczni) i od razu coś chwyciło. Ba... Gość i jego świat wciągają jak błoto. Podobnie pisze Murakami, ale wygrywa bo nie leje wody jak kolega z Japonii. Dużo nie ma co pisać, bo i nie umiem a polecać jakże!!!

| 2014-07-12
Na półkach: Przeczytane, Paul Auster