Księżycowy pałac

Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Moon palace
nietoperzedwa

Bohater powieści nazywa się Marco Stanley Fogg: symboliczne przywołanie postaci trzech wielkich podróżników (prawdziwych czy fikcyjnych) nasuwa myśl o podróży przez czas, przestrzeń, kulturę. Fogg jest sierotą; odziedziczone środki wyczerpują się podczas ostatniego roku studiów na nowojorskim Uniwersytecie Columbia. W rezultacie skazany zostaje na wegetację w Central Parku. Z opresji ratuje go...

W rezultacie skazany zostaje na wegetację w Central Parku. Z opresji ratuje go były współlokator z uczelni wraz z chińską dziewczyną, w której Fogg się zakochuje. Zostaje sekretarzem ekscentrycznego, gniewnego starca, spisując jego opowieści o burzliwej, odległej młodości... Akcja książki rozgrywa się w "cudownych latach" 1969-70, na tle pejzażu nowojorskich ulic, wśród ludzi pozornie nieciekawych i zamkniętych, z których każdy to jednak osobna, frapująca historia i równie frapująca refleksja nad światem.

astaldohil | 2011-03-13
Przeczytana: 13 marca 2011

Przejmująca historia trojga ludzi, których losy splatają się (i rozplatają) w dość niezwykłych okolicznościach. Świetnie spisana powieść obyczajowa, która potrafi niejednokrotnie poruszyć, zmusić do zastanowienia się nad przyczynowością i skutkami naszych decyzji i wielkiej roli przypadku w życiu. Autor nie stosuje łatwych i banalnych chwytów a wiele wątków, których rozwiązanie zdawało się zmierzać w dość oczywistych kierunkach, znajduje tu zdecydowanie zaskakujące zakończenie. Choć zbiegi okoliczności, których doświadczają bohaterowie z pozoru wydają się dość nierealne, to i tak jedna z najbardziej życiowych książek, jakie dane mi było przeczytać. Czuję się zachęcony do sięgnięcia po inne pozycje autora a "Księżycowy pałac" zdecydowanie polecam!

cykuta | 2010-09-23
Przeczytana: 24 stycznia 2008

Jedni ludzie chodzą z głową w chmurach. Inni sprawiają wrażenie, jakby urwali się z choinki. A zdarzają się i tacy, którzy spędzą swe życie zamiast po brudnej, ciemnobrązowej powierzchni Ziemi, stąpając po srebrnym globie.

I o kimś takim jest właśnie książka Paula Austeria pt. „Księżycowy Pałac”. Pojawiający się w niej bohater – Marco Stanley Fogg – jest człowiekiem tak dalece oderwanym od materialistycznej rzeczywistości lat ’70 i rodzącej się właśnie popkultury, że zdaje się nie pasować do otaczającego świata. Fogga poznajemy gdy ten rozpoczyna studia na prestiżowej uczelni. Jest zdolnym i inteligentnym młodym człowiekiem, wydaje się jednak podążać własną, niezależną ścieżką, zamiast potocznie utartych. Szybko przekonuje się jednak, że tak obrany kierunek nie zapewni mu spokojnej i dostatniej egzystencji. Znajomych ma niewielu, wiedzę – chaotyczną, a niebawem [jeszcze przed zakończeniem edukacji] zaczynają się problemy finansowe. Marco w młodym wieku stracił matkę; ojca...

Jola | 2015-02-13
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 13 lutego 2015

Nawet fajna ta książka była, ale jakoś nie mogłam się wciągnąć. Sięgałam, czytałam, ale zaraz odkładałam. Sama nie wiem dlaczego, bo i napisana jest całkiem zgrabnie, i opowieści są ciekawe. A ja po prostu nie mogłam się doczekać, kiedy to się wreszcie skończy. Ponoć inne książki tego autora są lepsze.

| 2012-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2012