W przyszłym roku w Jerozolimie

Okładka książki W przyszłym roku w Jerozolimie Julia Navarro
Okładka książki W przyszłym roku w Jerozolimie
Julia Navarro Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
Dispara, yo ya estoy muerto
Albatros
2016-11-09
2016-11-09
Justyna Rzewuska
powieść powieść szkatułkowa literatura obyczajowa saga rodzinna

Wspaniała książka! Monumentalna, wielopokoleniowa saga o przyjaźni na tle burzliwych wydarzeń historycznych. Przepiękna opowieść o cierpieniu dwóch narodów i więzi wystawionych na próbę w obliczu krwawego konfliktu.

Skłaniająca do refleksji historia miejsca opowiedziana z dwóch prespektyw. Jednak momentami męczył mnie zbyt suchy sposób prowadzenia narracji.

Ależ to było dobre…. Książka tą polecam wszystkim którzy zastanawiali się nad genezą i przyczynami konfliktu palestyńsko - izraelskiego. Powieść ta ponadto w nie banalny sposób opowiada o miłości ,przyjaźni, zemście i może o tym że warunkiem życia w pokoju jest umiejetność wybaczania…. PIĘKNA LITERATURA

Książka, która zawładnęła mną całkowicie i nie tylko dlatego, że miejscem znacznej części akcji jest moja ukochana Jerozolima. Ciekawa powieść historyczno - obyczajowa, która związała na zawsze losy palestyńskiej rodziny arabskiej i ich żydowskich sąsiadów. Pięknie opisane relacje, więzi i emocje oraz narastający konflikt. Ale bez uprzedzeń i oceny. Historie bolesne i warte poznania. Naprawdę piękna i poruszająca powieść. Zachęcam do lektury.

historia naprawdę ciekawa ale sposób jej napisania ... momentami czułam się, jakbym czytała sprawozdanie z wycieczki pierwszoklasisty... no i ciągłe powtórzenia, 10 razy pisane to samo - po co? Czytałam prawie 3 miesiące, ale i tak nie żałuję, bo książka zawiera dużą dawkę historii.

Książka literacko bardzo słaba, postacie papierowe, fabuła pozbawiona emocji,. Wartością tej książki jest jedynie opis powstawania państwa Izrael, wszystkich polityczny i społecznych uwarunkowań tego procesu .

Wciągająca i ciekawa. Interesująco napisania. Mimo że jest długa szybko się czyta ze względu na szybko toczącą się akcję powieści. Polecam, gdyż warta jest przeczytania i pokazuje wiele wydarzeń historycznych z różnej perspektywy. Zapada w pamięć i skłania do refleksji.

Ileż mi ta książka wyjaśniła.. O konflikcie palestyńsko izraelskiem oczywiście słyszałam, ale dopiero teraz zrozumiałam, dzięki przeczytaniu tej historii niezwykle ciekawych losów kilku pokoleń żydowskiej rodziny (tu też obraz sytuacji ludności żydowskiej na terenach rosyjskich w międzywojniu). Bardzo polecam tą książkę, oprócz niewątpliwej przyjemności jej czytania wniesie wyjaśnienie konfliktu, który po dziś się toczy.

Samuel Zucker chce zostać w Rosji, żydowskość mu ciąży, bo w pogromie stracił matkę i rodzeństwo. Niestety po zaangażowaniu się w rewolucję musi uciekać. Postanawia zrealizować marzenie swojego ojca i udać się do ziemi gdzie można być Żydem czyli do Palestyny. Wykupuje ziemię obok arabskiej rodziny Zaidów i wraz z innymi rosyjskimi Żydami tworzy osadę. Sąsiedztwo niełatwe, ale z czasem obie rodziny się zaprzyjaźniają dzieląc smutki i radości. Ale polityka i dążenia każdej ze stron do niezależności zagraża przyjaźni.
Ponad ośmiuset stronicowa opowieść prowadzi nas przez historię konfliktu: poznajemy na przemian perspektywę żydowską i arabską, walkę o tożsamość, wolność.
Ukazana jest beznadzieja tego konfliktu: każda ze stron ma swoje racje i pragnienie życia w spokoju na ziemi przodków.

Reporterka udaje się do Izraela , żeby zebrać opinie na temat osiedli budowanych przez Żydów na ziemiach okupowanych. Trafia do syna Samuela, który opowiada jej historię swojej rodziny, historię Samuela Zukera, uciekiniera z Rosji. Kupił on kawałek ziemi w pobliżu Jerozolimy, w sąsiedztwie rodziny Ahmeda Ziada. W trakcie rozmów poznajemy trudne losy obu rodzin sięgające czasów sprzed Rewolucji Październikowej, czasy obu wojen światowych, powstawania konfliktu między Palestyńczykami a Żydami i państwem Izrael. Mimo wieloletniej przyjaźni obu rodzin ich drogi się rozchodzą i nic nie może pomóc w zażegnaniu konfliktu. Spojrzenie na dwa światy, dwie społeczności, które wiele łączy a zbyt wiele dzieli.

• 2017
  • Tematyka Żydowska