Moje miejsce na ziemi

Okładka książki Moje miejsce na ziemi Julia Navarro
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Moje miejsce na ziemi
Julia Navarro Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
Tú no matarás
Albatros
2022-03-09
2022-03-09
Jerzy Żebrowski

Ty nie będziesz zabijał

pracowicie napisany gniot, wyprodukowany tak, żeby się dobrze sprzedał. Miłość i nienawiść, wielki świat i podróże, szeroooka epicka perspektywa, ach dzieje się dzieje (co z tego, że bez sensu),no i jest humanistycznie oraz postępowo.

Plus: jeśli przeliczać cenę na liczbę kartek, to jest to wyjątkowo tani gniot. Polecam miłośnikom tanich gniotów.

Trójka młodych ludzi wspólnie opuszcza Hiszpanię pod rządami Franco. Każde z nich ma swoje powody, ale nie każdemu da się kibicować. Obsesja Cataliny irytuje, wierność Fernanda męczy a Eugogliowi autorka poświęciła niestety najmniej miejsca. Można było zwięźlej, choć ostatnie rozdziały rekompensują wcześniejsze zalążki znudzenia.

Wzruszająca, mądra, ciekawa z niebanalnym zakończeniem. Warta polecenia.

Wzruszająca, mądra, ciekawa z niebanalnym zakończeniem. Warta polecenia.

Miło się czyta, choć to książka o zmarnowanym życiu i bezsensownym uporze.

Miło się czyta, choć to książka o zmarnowanym życiu i bezsensownym uporze.

Książkę czytałam bardzo długo, kartka po kartce poznawałam głównych bohaterów historii i ich losy. Główni bohaterzy Eulogio , Fernando i Catalina żyją w Hiszpani za rządów Franco. Historia ich przyjaźni przeplata się i łączy a trudne życie w Hiszpani zbliża ich co raz bardziej. Wspólna decyzja o przyszłości zespala całą trójkę i motywuje do działania a podjęte ku temu kroki stają się opowieścią reszty książki.

Rok 1941, Hiszpanii rządzi Franco . Trójka młodych osób spędza razem dziecinstwo w madryckiej dzielnicy. Ojciec Eulogio zginął na froncie wojny domowej broniąc republiki. Ojciec Fernanda trafił do więzienia. Ojciec Cataliny popiera Franco, ma trudności finansowe i powoli zadłuża się u lokalnego sklepikarza, człowieka, który bogaci się na oszustwie i lichwie. Fernando od lat kocha się w Catalinie, ale ona zakochuje się w młodym amerykańskim poecie Marvinie. Wszystko się komplikuje gdy Catalina zachodzi w ciążę, a ojciec Fernanda zostaje stracony. Trójka przyjaciół ucieka z Madrytu, po zemście Fernanda. Każde z nich ma inny powód ucieczki. Trafiają do Aleksandrii. Catalina uważa, że ojcem jej dziecka jest poetą i całe życie ściga go po świecie, pragnąc aby uznał jej córkę. Fernando bierze udział w poszukiwaniu osób podczas wojny, pozna kobietę ale nie ułoży sobie życia z nią. Cały czas kocha Catalinę. Eulogio skrywa inną tajemnicę, która spowoduje rozstanie z przyjaciółmi. Niespełniona miłość, poczucie winy, duchy przeszłości, które determinują ludzkie losy.

Książka długo się rozkręca, gdybym nie była taka uparta, to już dawno bym ją odłożyła. Ale warto było przebrnąć, bo historia okazała się bardzo ciekawa, pełna kluczowych wartości, a rozwiązanie akcji niespodziewane.

Na pewno do mojej topki wrześniowych najlepszych powieści trafi książka Julii Navarro "Moje miejsce na ziemi".

Ta książka dla mnie personalnie była nieodkładalna chociaż ma 800 stron, ale to były dosłownie dwa dni wielkiej uczty takiej, której lubię i szukam w powieściach historycznych.

W książce fabularnie mamy przedstawioną Hiszpanie po wyzwoleniu przez generała Franco. Głównych bohaterów mamy trójkę Catalinę, Fernando i Eulogio. Każdy z nich przeżywa własne rozterki życiowe i na skutek pewnych zdarzeń cała trójka ląduje w pociągu. Nasi bohaterowie liczą, że zagranicą odnajdą lepsze życie i z różnych powodów nie mogą wrócić do Hiszpanii.

OPINIA: Nie da się tej książki opowiedzieć w jednym poście, ponieważ akcja jest bardzo rozbudowana i następuje tutaj wielowątkowość. Niemniej jednak właście te podróże, które tutaj mamy do Aleksandrii czy Francji albo do Stanów Zjednoczonych, Catalina wyjeżdza jeszcze do Izraela powodują, że ta książka jest taka ciekawa.

Co do bohaterów, jeśli chodzi o Fernanda to bardzo mu współczułam w związku z zainstałą sytuacją. Natomiast Catalinę miałam czasami ochotę dobrze potrząsnąć, kto czytał ten wie o co chodzi. Moim ulubionym bohaterem jest Fernando podziwiam go za determinację, stałość w uczuciach i oddanie dla jednej kobiety oraz za to, że umiał utrzymywać jedną przyjaźń z przyjacielem z dzieciństwa.

Myślę, że książka jest fajna, dobrze przedstawia tamte czasy również rola matek jest tutaj istotna. Cieszę się, że autorka oddaje głos kobietom. Książka mi się wcale nie dłużyła pomimo różnych zarzutów, które miałam okazje przeczytać w Internecie.

Bardzo chciałam mieć tą książkę, ale jakoś od razu nie mogłam się zabrać za nią do czytania. Po kilku miesiąc, gdy w końcu nadszedł na nią czas, zabrałam się za to tomiszcze. O ile mniej więcej połowy historia jest ciekawa, to idąc dale i dalej, już naprawdę ciężko się to czytało. Powtarzane są wciąż do zmęczenia te same kwestie, historie bohaterów, ich rozmyślania i dialogi. Są męczące i nie posuwają historii w żadnym kierunku. Ostatnie 100 stron w książce nabiera nieco więcej sensu, ale chwilę przed dotarciem do tego momentu miałam ochotę odłożyć książkę wielokrotnie. O ile końcówka wyjaśnia bezsensowność zachowania jednej z bohaterek, tak kompetnie nie widzę sensu, by rozwlekać to na 700 parę stron i wałkować to co kilka stron, wręcz z tymi samymi dialogami. Ciekawy aspekt podjęcia się temu traumy, ale można było to opisać w dużo bardziej ciekawsze sposoby, niż jak bohaterowie walczą ze sobą nawzajem i ze swoim uporem na zasadzie kopania się z koniem. Potencjał był, ale wykonanie niestety zawiodło.

Świetna historia. Losy trójki bohaterów Fernanda, Eulogia i Cataliny poszukujących swojego miejsca są niesamowite. Każdy z nich przed czymś ucieka i każdy ma swoje demony. Mamy tu Madryt, Aleksandrię, Paryż, Pragę, Jerozolimę z II wojną w tle.

• Literatura piękna

Julia Navarro Moje miejsce na ziemi Zobacz więcej