8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
flora i fauna
Beata-Chiara

Tę książkę polecamy hobbystom i miłośnikom ptaków egzotycznych. Autorka bardzo ciekawie opisuje w niej barwny swiat łąkówek i innych gatunków papug. Hodowcy- amatorzy na pewno znajdą tutaj wiele cennych wskazówek jak karmić i utrzymywać ptaki w niewoli, aby zawsze były piękne i wesołe, a także wiadomości z zakresu anatomii i fizjologii.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jako zdeklarowana miłośniczka ptaków, interesuję się każdą pozycją w języku polskim, którą uda mi się dostać i która należy do tematu, który mnie pasjonuje już od dziecka. Tę książkę wyszperałam w antykwariacie i pomimo, że nie mam akurat łąkówek, z ciekawości ją kupiłam.
Pozytywnie zaskoczyły mnie obfite, dokładne i wyczerpujące opisy papug z rodzaju Neophema (czyli łąkówek i lilianki) oraz kilku gatunków opisanych na końcu książki, takich jak: papużka ziemna (pieszka), papużka norówka (obecnie uważana za gatunek wymarły), lorika ostrosterna, krasnogłów, papuga czerwonoczapeczkowa (pąsogłówka). Każdy opis opatrzony jest kolorowym rysunkiem przedstawiającym papugi obydwu płci, co pozwala nawet laikowi nauczyć się rozróżniać różne gatunki łąkówek i innych papug. Załączone są także mapki z zaznaczonymi rejonami, gdzie na terenie Australii żyje opisywany gatunek (wszystkie opisywane w tej książce gatunki papug są to ptaki australijskie). Szczególnie ciekawie opisane są zwyczaje,...